Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωγραφικός εντοπισμός γεωτεμαχίου


Recommended Posts

Καλημέρα,

προσπαθώ να βρω άκρη με τον γεωγραφικό εντοπισμό. Πρόκειται για έναν οικισμό κάτω των 30 κατοίκων. Ο χάρτης του ΤΕΕ δεν εμφανίζει ούτε οδούς ούτε πόλεις. Δεν είναι δηλαδή σαν το google earth.

 

Υπάρχει τρόπος να βρίσκω εύκολα και γρήγορα το γεωτεμάχιο που με ενδιαφέρει;

Γίνεται να πληκτρολογώ τις συντεταγμένες και να με πηγαίνει στο αντίστοιχο σημείο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Κωστα

Ανοιξε ρε συ google earth, βρες το αυθαιρετο σου (με δεδομενο οτι ξερεις που βρισκεται και πως πηγαινεις) και αυτο θα σε βοηθησει να το εντοπισεις και απο το χαρτη του προγραμματος.

 

Εγω το σκεφτομουν χτες, καθως ηθελα να βρω μια περιοχη στη Χαλκιδικη αλλα δεν ειχε ουτε ονομασιες ουτε τιποτα

 

Απο την αλλη δεν ειναι απαραιτητο να εχεις τις ακριβεις συντεταγμενες του τοπογραφικου σου, μιας και αυτο το κανεις σε δευτερη φαση επειτα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Κωστα

Ανοιξε ρε συ google earth, βρες το αυθαιρετο σου (με δεδομενο οτι ξερεις που βρισκεται και πως πηγαινεις) και αυτο θα σε βοηθησει να το εντοπισεις και απο το χαρτη του προγραμματος.

 

Εγω το σκεφτομουν χτες, καθως ηθελα να βρω μια περιοχη στη Χαλκιδικη αλλα δεν ειχε ουτε ονομασιες ουτε τιποτα

 

Απο την αλλη δεν ειναι απαραιτητο να εχεις τις ακριβεις συντεταγμενες του τοπογραφικου σου, μιας και αυτο το κανεις σε δευτερη φαση επειτα

 

Έλα Γιάννη καλημέρα,

 

άρα δεν γίνεται δηλαδή μου λες. Για μένα είναι βλακεία.

Πχ σε παίρνει τηλέφωνο ένας από ένα κωλοχώρι και σου λέει να χορηγήσεις βεβαίωση. Αν δεν ξέρει ποιο γεωτεμάχιο ακριβώς είναι, θα πρέπει να πας από κει να το δεις και μετά να του πεις αν αναλαμβάνεις. Ενώ τωρα θα μπορούσες να διαπιστώσεις με τις πιτζάμες αν σου λέει μ..κιες.

 

 

 

Έλα οκ. Τώρα είδα ότι πατώντας το κουμπί με την ένδειξη "i" και μετά κλικάροντας σε κάποια πόλη, σου εμφανίζει πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, γνωρίζει κανείς αν απαιτείται να υπάρχει κάποιο προγραμμα εγκατεστημένο στον υπολογιστή, προκειμένου να ανοίγει - δουλευεται ο χάρτης για το γεωγρφικό προσδιορισμό στο πρόγραμμα για τις δηλώσεις ν.4014/11 του ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Προέκυψε νέα απορία.

 

Κατά τη δημιουργία του πολυγώνου του γεωτεμαχίου δεν μπορώ να ταιριάξω ακριβώς το σχήμα με τις συντεταγμένες του τοπογραφικού, με αποτέλεσμα να μη συμφωνούν ούτε τα τμ ούτε οι συντεταγμένες.

Πριν βιαστεί κάποιος να μου πει ότι δεν πειράζει, να τονίσω ότι στα "πρόσθετα στοιχεία" στο συστημα διαχειρισης δηλώσεων αναγράφονται οι συντεταγμένες του γεωτεμαχίου σύμφωνα με το πολύγωνο που πρόχειρα έφτιαξα. Και μάλιστα δεν μπορούν να αλλάξουν.

 

Το έχει λύσει το θέμα κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Πριν βιαστεί κάποιος να μου πει ότι δεν πειράζει,

 

Θα σου το πω. Δεν πειράζει. Εϊναι απολύτως αδύνατο να φέρεις το πολύγωνο με συντεταγμένες κορυφών ακριβώς αυτές που μέτρησες. Ούτε τέτοια ακρίβεια παρέχει το συγκεκριμένο υπόβαθρο, ούτε το ζητούμενο είναι αυτό. Στο περίπου μαρκάρεις απλά τη θέση. Μην προσπαθείτε να κάνετε "καλλιτεχνίες" με αυτό το θέμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Θέλω να αλλάξω το γεψγραφικό εντοπισμό σε δήλωση που είναι σε προσωρινή υπαγωγή. Η ιδιοκτήτρια έλειπε και δεν μπορούσα να βρω ακριβώς το ακίνητο. Έχω βάλει το διπλανό κτίριο. Τώρα προσπαθώ να το αλλάξω και δεν μπορώ. Πατάω σε ένα σημείο και το πάει σε άλλο σημείο. Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, αν είσαι σε προσωρινή υπαγωγή μπορεί ν' αλλάξει ο γεωγραφικός προσδιορισμός, όσες φορές θέλεις.

Κάνε αναίρεση του πολυγώνου, φτιάξε νέο και μετά αποθήκευση....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.