Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες και μισοκλεισμένες κεραμοσκεπές;


Recommended Posts

κλείσιμο μισής βεράντας με πρόχειρη αλουμινοκατασκευή και ελενίτ 9.5τ.μ., και όσον αφορά το παραπάνω για τα 2000 ευρώ ισχύει αυτό που λέει ο connieiossif. Όμως θέλω να ρωτήσω τα εξής:

α. μπορώ να πάω με αναλυτικό;

β. αν πάω με τετραγωνάκια έχω μόνο υπέρβαση συντελεστή δόμησης και ύψους, χωρίς αλλαγή χρήσης;

 

Εφόσον είναι κλειστός χώρος πας με τετραγωνάκια και υπέρβαση δόμησης.Γιατί υπέρβαση ύψους, από που προκύπτει?

 

ο εξωστης πιανεται σαν βοηθητικος χωρος η οχι? Και οταν κανουμε επεκταση του δωματιου στο μπαλκονι κλικαρουμε και την αλλαγη χρησης η οχι? ΣΙγουρα ειναι και υπερβαση καλυψης?

Εχω μια αυθαιρετη κατασκευη 6τμ και προσπαθω να δω πως θα τους μειωσω το προστιμο κατω απο τις 2000 ευρω.

 

Το κλείσιμο του μπαλκονιού είναι υπέρβαση δόμησης.Για υπέρβαση κάλυψης τη συγκρίνεις με την επιτρεπόμενη.Αν βγαίνει μικρότερο από 2000 € τότε πληρώνεις όσο σου λέει.Εχεις το δικαίωμα επιλογής πλέον αλλά δεν υποστηρίζεται ακόμα από το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλλαγη χρησης σε κλεισιμο εξωστη εχουμε? εχω μια τετοια περιπτωση οπου εχω υπερβαση δομησης , καλυψης συγκρινομενη με την επιτρεπομενη καθως και υπερβαση πλαγιων αποστασεων αφου ο εξωστης ειναι μεγαλυτερος κατα 50εκ.(ευτυχως ειναι στο πισω μερος του κτιριου)Αλλαγη χρησης δεν εχω βαλει με το σκεπτικο οτι ο εξωστης ειναι κυριος χωρος.Ποια η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αλλαγή χρήσης δεν βάζεις γιατί ήταν κατοικία και έμεινε κατοικία (δεν έγινε μαγαζί) σύμφωνα με το σκεπτικό της ερωταπάντησης Η4.

αλλά θα πάρει το 0,5;

Link to comment
Share on other sites

Ο εξώστης θεωρείται χώρος βοηθητικής ή κύριας χρήσης?

Και εφόσον ισχύει η ερωταπάντηση Η4, τότε τι νόημα είχε ο νόμος των ημιπαιθρίων που γινόταν αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια χρήση για παράδειγμα σε υπόγειο κατοικίας ???

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως τους κλεισμένους εξώστες θα τους δηλώσω σαν Υ.Δ.Κ.Χ. όπως και τους ημιυπαίθριους

 

εκτός βέβαια από τους Υ/Χ υπογείου (κεκλιμένο οικόπεδο) που πάνε με Υ.Δ.Β.Χ.

 

και ΟΧΙ αλλαγή χρήσης.πουθενά

Edited by Alpal
Link to comment
Share on other sites

Σε δώμα όπου στην άδεια δηλώνονται σαν "βοηθητικοί χωροι" και σημειώνονται στην κάτοψη ως πληντύριο και αποθήκη αλλά έχουν μετατραπεί σε διαμέρισμα, και έχουν ληφθεί στα τετραγωνικά της δόμησης, τότε θα βάλω ότι δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης, όχι στην αλλαγή χρήσης και θα συμπληρώσω τα τετραγωνικά Υ.Δ.Β.Χ. δηλαδή θα τα λάβω με 0,5???

 

 

@ atheodor: ανάλογα με τη μετατροπή, μικρότερο ή μεγαλύτερο και πόσο... υπάρχει αντίστοιχο thread όπου έχει αναλυθεί αρκετά το παραπάνω θέμα. http://www.michanikos.gr/topic/24378-%CE%B5%CE%BE%CF%8E%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82/

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συναδελφοι σε περίπτωση που αυθαιρετος όροφος εχει επεκταθεί μέχρι τους εξώστες και κατα τα λοιπά μπορει να νομιμοποιηθεί(υπάρχει υπόλοιπο δόμησης,κάλυψης κτλ) μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην άδεια νομιμοποίησης είτε στα αρχιτεκτονικά είτε στα στατικά??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε αύξηση εξώστη έβαλα Υ.Δ.Β.Χ και πλάγια απόσταση. KiriakosCE οι χώροι στο δώμα είναι Β.Χ χωρίς αλλαγή χρήσης. Εάν κλείσεις εξώστη γιατί να βάλεις κάλυψη? Κάλυψη σε όροφο??? Μονο Υ.Δ.Κ.Χ είναι και ενδεχομένως πλάγιες αποστάσεις και πρασιά.

Edited by tektonas80
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε αύξηση εξώστη έβαλα Υ.Δ.Β.Χ και πλάγια απόσταση. KiriakosCE οι χώροι στο δώμα είναι Β.Χ χωρίς αλλαγή χρήσης. Εάν κλείσεις εξώστη γιατί να βάλεις κάλυψη? Κάλυψη σε όροφο??? Μονο Υ.Δ.Κ.Χ είναι και ενδεχομένως πλάγιες αποστάσεις και πρασιά.

 

 

Διαφωνώ συνάδελφε...Δεν παίζει ρόλο ο όροφος για την κάλυψη. Εφόσον μπαίνει στη δόμηση και δημιουργείται κλειστός χώρος προσμετράται και στη κάλυψη. Επειδή το στατικό σύστημα είναι πρόβολος δεν αλλάζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.