Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρέπει να αφαιρείται ο ηλ. θερμοσίφωνας σε εγκατάσταση Φ.Α.;


alej

Recommended Posts

Πρέπει να αφαιρείται ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας σε εγκατάσταση Φ.Α.;

Σας έχει απασχολήσει αυτό το θέμα;

Ειδικά στη Θεσσαλονίκη, με χιλιάδες εγκαταστάσεις φυσικού αερίου όπου υπάρχει και δυνατότητα παροχής ζεστού νερού χρήσης απευθείας από τον λέβητα, πιστεύεται ότι πρέπει - από άποψη υγιεινής - να αποσυνδέεται ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας ή δεν έχει πρόβλημα να παραμένει stand-by κι αν χρειαστεί κάποτε να δουλέψει; (Και υπό ποιες προϋποθέσεις;)

Είναι σωστό να παραμένει νερό έστω και υπό πίεση για μεγάλο χρονικό διάστημα σε αδράνεια;

Όλοι γνωρίζουμε λίγα πράγματα για πιθανές μολύνσεις κλπ... κλπ...

 

Ακούω απόψεις.

 

(Το θέμα επίτηδες το έβαλα σε αυτή την ενότητα)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το boiler του Φ.Α. έχει και αντίσταση (διπλής δράσης).

 

Δεν συμφέρει να έχεις και boiler και ηλεκτρικό θερμοσίφωνα σε σειρά γιατί θα έχει μεγάλη αδράνεια το σύστημα και θα σπαταλάται πολύ νερό.

 

Αν είναι σε σειρά πρώτα το boiler και μετά ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας, θα περάσει το νερό από το boiler από τον ηλεκτρικό πριν πάει στην μπαταρία που θα καταναλωθεί. Το νερό από το boiler θα αναμιγνύεται με το νερό του θερμοσίφωνα και θα έρχεται στην αρχή κρύο και σιγά σιγά θα έρχεται πιο ζεστό. Ομοίως και το αντίστροφο, αν είναι τοποθετημένος πρώτα ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας και έχεις κλειστό το boiler.

 

Αν έχεις όρεξη και χρήμα να βάλεις ηλεκτροβάνες για να έχεις παράλληλα και το boiler και τον ηλεκτρικό, μπορείς να το κάνεις και να πεις στον ιδιοκτήτη ότι πρέπει μια στις τόσες πρέπει να ζεσταίνει το νερό και στους δύο για αποστείρωση από τα μικρόβια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βάλει μια χειροκίνητη τρίοδη, απλά για περίπτωση χρήσης του ηλ. θερμοσίφωνα σε περίπτωση βλάβης της μονάδας Φ.Α..

 

Πιστεύω όμως, ότι τίθεται θέμα λεγεωνέλας, για μεγάλες περιόδους αδράνειας στάσιμου νερού. Ειδικά αυτό, έχει αναλυθεί σε άλλο forum για Η/Μ (δεν θέλω να κάνω copy/paste εδώ - αν οι εκεί συντάκτες επιθυμούν (και δουν το εδώ θέμα) ας τα μεταφέρουν εδώ).

Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη, αν δεν βαριέσαι, γράψε κανά δυο λόγια πάνω σ'αυτό που λες.

 

ΥΓ σε ευχαριστώ για την γνώμη σου, στο θέμα των πρεσσαριστών εξαρτημάτων χαλκού

Link to comment
Share on other sites

Νικ έχουν γραφτεί τόσα πολλά που μάς ανόιξαν τα μάτια σε εκείνο το τόπικ...

Φυσικά δεν μπορώ να δημοσιεύσω κείμενα άλλων παρά μόνο δικά μου.

Νομίζω όμως ότι δεν έχει τεθεί ποτέ θέμα ανταγωνισμού ανάμεσα στα δύο φόρουμ και δεν θα ενοχλήσει κανέναν να δημοσιέυσω το λίνκ.

http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2149&whichpage=1

 

Επίσης θα ήθελα να υπάρχει και εδώ μία ιστοριούλα απο ένα περιστατικό που μου έτυχε και την κάνω copy paste.

Για πείτε μου φίλοι μου... μιάς και έχω διαβάσει τόσα για την λεγεωνέλλα και έχω τρομάξει λίγο.

Ανεβήκαμε σε ένα πατάρι εχτές και είχε σπάσει η βαλβίδα ασφαλείας του θερμοσίφωνα με αποτέλεσμα να έχει πλημμυρίσει.

Το πρόβλημα μου όμως δεν είναι εκεί…

Αυτό φτιάχνεται.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτός που είχε τοποθετήσει τον καινούργιο θερμοσίφωνα πριν από 7 χρόνια δεν μπήκε στον κόπο να αδειάσει τον παλαιό και να τον κατεβάσει.:shock:

Απλός έλυσε τα σπιράλ τον παραμέρισε πιο πέρα και σύνδεσε τον καινούργιο.

Όπως καταλαβαίνεται ο παλαιός είναι εκεί πάνω 7 χρόνια γεμάτος και ξετάπωτος.

Η συνθήκες στο πατάρι ιδίως το καλοκαίρι είναι θερμοκρασιακά ιδανικές και να αναπτυχθεί η λεγεωνέλλα.

Όπως είναι γνωστό για να αδειάσουμε τους παλαιούς θερμοσίφωνες από τα πατάρια χρησιμοποιούμε αλφαδολάστιχο και ρουφώντας από κάτω τον αδειάζουμε στην μπανιέρα….

Ποιος όμως βάζει το στόμα του και ποιος ρουφάει?

Τι κάνουμε τώρα?

 

Λοιπόν παιδιά…

Πολύ σοβαρό θέμα αυτό το σημερινό.

Θυμήθηκα ότι έχω μία φίλη στο υγειονομικό και ασχολείται με έλεγχους για λεγεωνέλλα σε νοσοκομεία.

Την πήρα τηλέφωνο και μου είπε με τη χαλαρότητα αντιμετωπίζουν οι δημόσιοι υπάλληλοι υδραυλικοί το θέμα και ένιωσα ντροπή.

Φυσικά δεν είναι μόνο οι υδραυλικοί του δημοσίου αλλά και εμείς τα ίδια κάνουμε…

Πριν από μερικά χρόνια θα έβαζα με άνεση το στόμα μου και θα ρούφαγα να αδειάσω το νερό από άγνοια και μ@λ@κ1@.

Ακόμα και να μου έλεγε κανείς τι μπορεί να πάθω, μπορεί να του απαντούσα μάγκικα … Τι λεγεωνέλλα και ******** μου λες τώρα.

Σήμερα συνειδητοποιημένος πλέον κατάλαβα πόσο μ@λ@κ@ς θα ήμουν αν απαντούσα έτσι.

Η κοπέλα μου πρότεινα να του βάλω χλωρίνη και να τον αφήσω για μία μέρα.

Αν θυμάμαι καλά ο Dipoli είχε γράψει ότι δεν κάνει και πολλά πράγματα η χλωρίνη...Δεν είμαι σίγουρος.

Μου είπε να χρησιμοποιήσω μάσκα κάποιον προδιαγραφών γάντια και γυαλιά.

 

Για καλό και για κακό πήρα τηλέφωνο και το κέντρο λοιμώξεων από το λίνκ του Νικόλα…

Μου απάντησε ένας τύπος βαρύς στο τηλέφωνο…

Μόλις του είπα ότι είμαι υδραυλικός και του εξήγησα το πρόβλημα μου σκεφτόμουν από μέσα μου …Παπάρια…τσάμπα πήρα…

Αφού τελείωσα ότι είχα να του πω προς έκπληξη μου γυρνάει και μού λέει.

Συγχαρητήρια φίλε μου....Τα πράγματα είναι έτσι ακριβώς όπως τα περιγράφεις…

Η συνθήκες για να αναπτυχθεί λεγεωνέλα είναι ιδανικές.

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι κολλάει και τόσο εύκολα ο άνθρωπος αλλά πάντα πρέπει να παίρνεις μέτρα προστασίας.

Φυσικά μου είπε αυτά περί ψεκασμού και εισπνοής σταγονιδίων που έχουμε αναφερθεί κατά καιρούς.

Για το τι μέθοδο να ακολουθήσω όπως θα περίμενα δεν μου είπε και πολλά πράγματα...

Γάντια μάσκα κλπ.

Για να μην τα πολυλογώ θα του ρίξω πολύ σιγά χλωρίνη και θα τον ταπώσω χωρίς να τον κουνήσω στο ελάχιστο. Δεν θα προκαλέσω ψεκασμό.

Θα τον αδειάσω κάποια άλλη μέρα.

 

Οπως και έκανα....

Εκεί στο άλλο φόρουμ έχουμε έναν μηχανολόγο μεγάλο στην ηλικία που είναι πολλά χρόνια στη Γερμάνια και όλοι τον σεβόμαστε.

Μας περιέγραφε πόσο αυστηροί είναι οι Γερμανοί σχετικά με την Λεγεωνέλα και τι προφυλάξεις παίρνουν εκεί ενώ εμείς εδώ δεν την έχουμε ακούσει καν...

Πολλές φορές αναρωτιέμαι πόσοι μπορεί να έχουν πάει στα θυμαράκια με γνωμάτευση την πνευμονία χωρίς να έχει εξακριβωθεί...πως τι και γιατί.... ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είχα κι εγώ στο μυαλό μου και ρωτάω:

 

Στη Θεσσαλονίκη, με περίπου 250.000 εγκατεστημένα λεβητάκια αερίου όπου σχεδόν όλα παρέχουν ΖΝΧ, τα boiler είναι παροπλισμένα... τι κίνδυνοι μπορεί να υπάρχουν;

 

Νομίζω ότι το θέμα είναι αρκετά σοβαρό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφήνω ποτέ τους θερμοσίφωνες σε εγκαταστάσεις όπου μπαίνει επίτοιχος λέβητας, διότι το νερό σε αυτόν θα είναι στάσιμο μέχρι την επόμενη χρήση, η οποία μπορεί να είναι μετά από 5-10 χρόνια ή και παραπάνω. Το στάσιμο νερό είναι κάτι που πρέπει να αποφεύγεται ακόμα σε μικρότερες ποσότητες (πχ ταπωμένες σωλήνες, by pass φίλτρων) διότι δίνει αφορμή για ανάπτυξη μικροοργανισμών.

 

Όταν υπάρχει ηλιακός τους συνδέουμε σε σειρά αν βολεύει, αλλιώς με τον κλασικό τρόπο. Οι ηλεκτρικοί θερμοσίφωνες όμως φεύγουν. Είχα μπει στον πειρασμό να συνδέσω τον θερμοσίφωνα σε σειρά με τον επίτοιχο (πριν από αυτόν). Όμως επειδή το νερό στον ηλιακό δεν θα ζεσταινόταν ποτέ, δεν θα υπήρχε διαστρωμάτωση και συνεπώς σάρωση του όγκου του νερού του θερμοσίφωνα από το φρέσκο κρύο νερό, αλλά μίξη, ενδεχομένως με στάσιμες περιοχές. Τελικά δεν το έκανα, ίσως από υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

αν η πίεση του δικτύου είναι καλή, μπορείς να αφήσεις και τον ηλ. θερμοσίφωνα, συνδεμένο σε σειρά, με τρόπο που το ζεστό νερό από το λέβητα του ΦΑ να εισέρχεται ως "κρύα" παροχή στον ηλ. θερμ.

 

αλλιώς τον απομακρύνεις όπως αναφέρθηκε αναλυτικά και παραπάνω.

 

όσο για την καταπολέμηση της λεγεωνέλας, χρειάζεται ισχυρή χλωρίωση του μολυσμένου δικτύου ("shock").

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.