Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραδοσιακοί οικισμοί και Ν.4014


Recommended Posts

Το ποσοστό του 5% είναι για τα νέα κτιρια.Τα προ του 55 είναι στις εξαιρέσεις της παρ 2 του άρθρου 23 και δεν δηλώνονται στον 4014

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη,

υποθέτω ότι, ο kakallia, θέλει να δηλώσει αυθαιρεσία σε οικόπεδο που υπάρχει κτίσμα προ του 55 (το οποίο δεν χρειάζεται να το δηλώσει) και κάτι ¨άλλο¨.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

όπως τα λέει ο yannisk72 είναι. Έχω οικόπεδο εντός παραδοσιακού οικισμού <2000 κατοίκων, στο οποίο υπάρχει παλαιά προ 55 οικία 28τμ με υπόγειο και θέλω να δηλώσω κάποιες άλλες υπερβάσεις δόμησης. Πρόκειται για οικόπεδο 93τμ με κάλυψη και δόμηση 80%, δλδ 74,4τμ.Οπότε μπορεί να δηλωθεί ότι είναι μέχρι 74,4-28+5%*74,4 = 50,12τμ

Manolis gon τι εννοείς με το αν είμαι σίγουρη?

Link to comment
Share on other sites

Για το τι ακριβώς σημαίνει το 5% των επιτρεπόμενων όρων δόμησης υπάρχουν ¨διαφωνίες¨. Δεδομένης της επιπλέον ¨προστασίας¨ που έχουν οι παραδοσιακοί οικισμοί, θεωρώ πως το 5% έχει να κάνει με το επιτρεπόμενα κι όχι με τα υπολειπόμενα.

Άρα, μπορεί να δηλωθεί αυτοτελής αυθαιρεσία που έχει εμβαδόν μέχρι 5%*74,40μ2.

Από την στιγμή όμως που έχει υπόλοιπο δόμησης, γιατί δεν βγάζεις άδεια νομιμοποίησης? Πιο εύκολο θα είναι.....

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Συνάδελφοι αντιμετωπίζω το εξής θέμα.

Σε παραδοσιακό οικισμό έχω νόμιμη κατοικία προ του 1955 και αυθαίρετη προσθήκη σε επέκταση 14 τμ ολοκληρωμένη προ της κύρηξης του οικισμού ως παραδοσιακού.

Το αυθαίρετο των 14τμ σε σχέση με τους όρους δόμησης έιναι μικρότερο του 50% των επιτρεπόμενων.

 

Ο νόμος λέει

"" βδ) Η τήρηση της ανωτέρω διαδικασίας δεν είναι απαραίτητη για αυθαίρετα κτίσματα που

βρίσκονται σε παραδοσιακούς οικισμούς και πόλεις άνω των 5.000 κατοίκων και δεν υπερβαίνουν

ποσοστό 50% των επιτρεπόμενων όρων δόμησης. ""

 

Την παράγραφω αυτή την ερμηνεύω ότι οι 5000 κάτοικοι αναφέρονται μόνο σε πόλεις και όχι σε οικισμούς.

Κατά την άποψής σας πάω στην επιτροπή της παρ. 9 ή όχι???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχουν γίνει πριν από την κήρυξη του παραδοσιακού δεν πας σε καμία επιτροπή.Είσαι στην παρ. 24α του άρθρου 24.Αυτό που λες είναι η παρ 24 βδ.Δεν ανήκεις εσυ εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θέτω και εδώ την ερώτηση γιατί δε μου απαντήθηκε.

 

Τουριστικό αναστηλωμένο κατάλυμα με άδεια 2004 που έχει χαρακτηρισθεί ιστορικό διατηρητέο μνημείο και βρίσκεται σε παραδοσιακό οικισμό <2000 κατοίκων έχει πισίνα εγκεκριμένη από τον ΕΟΤ το 2009 που όμως δε δείχτηκε ποτέ στα σχέδια της Πολεοδομίας, οπότε είναι αυθαίρετη. Διάβασα πως πληρώνεται παράβολο κι ύστερα περνάει από επιτροπή μα δεν μπορώ να καταλάβω αν μπορεί καν να τακτοποιηθεί επειδή το τουριστικό κατάλυμα είναι ιστορικό μνημείο. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει και αν γίνεται τελικά να ενταχθεί ποια ειναι τα διακιολογητικά που πρέπει να έχω και να μου πει αν γίνεται και αυτοψία;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.