Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Στο Κορωπί μετά από ερώτημα που έκανα στην εφορία, η απάντηση που πήρα είναι ότι έχει οριστεί τιμή ζώνης και είναι ίση με 880 ευρώ.Επαναλαμβάνω ότι ο νόμος αναφέρεται όπου δεν έχει οριστεί τιμή ζώνης (είτε εντός είτε εκτός).Προφανώς τιμή ζώνης ορίζεται και σε εκτός σχεδίου βάσει πινάκων του υπουργείου

Link to comment
Share on other sites

Κανένα από τα δύο, πάει με την ελάχιστη του Δήμου Κρωπίας. Ο δήμος αυτός έχει κάπου Τ.Ζ. μεγαλύτερη από 2.200. Αν δεν κάνω λάθος πάει με 1.050.

 

Ο Δήμος Κρωπίας έχεις δίκιο έχει μέγιστη τιμή ζώνης 2550€ οπότε πάει με 1050€. Ο Δήμος Αναβύσσου όμως έχει 2100€ μέγιστη τιμή. Γι' αυτό ρωτάω. Λογικά πάντα πάει με την ελάχιστη της Αν. Αττικής δηλ 650€. Σήμερα πήρα και την εφορία Λαυρίου και μου είπαν που τα βρήκατε αυτα να μας τα πείτε και μας γιατί πρώτον δεν υπάρχει καμιά ενημέρωση και δεύτερον δεν είναι θέμα του Υπουργείου Οικονομικών και με παρέπεμψαν στο ΤΕΕ. Τρέχα γύρευε...

 

Η εφορία Λαυρίου τα είπε αυτάς Γιατί εμένα σήμερα μου είπαν ότι δεν έχουν ενημερωθεί καν.

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Στο Κορωπί μετά από ερώτημα που έκανα στην εφορία, η απάντηση που πήρα είναι ότι έχει οριστεί τιμή ζώνης και είναι ίση με 880 ευρώ.Επαναλαμβάνω ότι ο νόμος αναφέρεται όπου δεν έχει οριστεί τιμή ζώνης (είτε εντός είτε εκτός).Προφανώς τιμή ζώνης ορίζεται και σε εκτός σχεδίου βάσει πινάκων του υπουργείου

 

Αυτό που σου είπαν από τη ΔΟΥ δεν είναι Τιμή Ζώνης.

Είναι Τιμή Ελάχιστου Κόστους Εκκίνησης Οικοδομής. Δεν αναφέρεται πουθενά στο Ν.4014.

Σε εκτός σχεδίου στο Δήμο Κρωπίας πας με 1.050.

Link to comment
Share on other sites

Ο Δήμος Κρωπίας έχεις δίκιο έχει μέγιστη τιμή ζώνης 2550€ οπότε πάει με 1050€. Ο Δήμος Αναβύσσου όμως έχει 2100€ μέγιστη τιμή. Γι' αυτό ρωτάω. Λογικά πάντα πάει με την ελάχιστη της Αν. Αττικής δηλ 650€. Σήμερα πήρα και την εφορία Λαυρίου και μου είπαν που τα βρήκατε αυτα να μας τα πείτε και μας γιατί πρώτον δεν υπάρχει καμιά ενημέρωση και δεύτερον δεν είναι θέμα του Υπουργείου Οικονομικών και με παρέπεμψαν στο ΤΕΕ. Τρέχα γύρευε...

 

Η εφορία Λαυρίου τα είπε αυτάς Γιατί εμένα σήμερα μου είπαν ότι δεν έχουν ενημερωθεί καν.

 

Η ελάχιστη Τιμή Ζώνης της Ανατολικής Αττικής είναι 600 κι όχι 650.

Έχει γίνει τροποποίηση στην περιοχή Συκαμίνου.

Link to comment
Share on other sites

Η ελάχιστη Τιμή Ζώνης της Ανατολικής Αττικής είναι 600 κι όχι 650.

Έχει γίνει τροποποίηση στην περιοχή Συκαμίνου.

 

Άρα δηλ αν δεν αλλάξει κάτι εγώ προχωράω διαδικασία για τακτοποίηση αυθαιρέτου με τα 600€ έτσι; Και ο Θεός βοηθός

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι είναι τιμή ελάχιστου κόστους εκκίνησης.Η απάντηση ήταν ξεκάθαρη και ήταν για τιμή ζώνης.Πες μου κάτι.Στο Κορωπί σε εκτός σχεδίου που έχει οριστεί τιμή ζώνης, πόσο είνσι αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι είναι τιμή ελάχιστου κόστους εκκίνησης.Η απάντηση ήταν ξεκάθαρη και ήταν για τιμή ζώνης.Πες μου κάτι.Στο Κορωπί σε εκτός σχεδίου που έχει οριστεί τιμή ζώνης, πόσο είνσι αυτή?

 

 

 

Στα εκτός σχεδίου ΔΕΝ υπάρχουν καθορισμένες τιμές ζώνης.

Link to comment
Share on other sites

880 ειναι η Κ2 στο κορωπί και άρα δεν σου κάνει kosthan...1050 είναι (λόγω παραλίας). Απλά μέσα στην απέραντι σοφία του ο υπάλληλος της εφορίας σου είπε (υποθέτω) οτι ειναι η τιμή ζώνης γιατι για τα εκτός σχεδίου στον υπολογισμό της αντικειμενικής αξίας των κτιρίων η τιμές εκκινησης χρησιμοποιούνται όπως οι τιμές ζωνης στα εντός..

 

Το πρόβλημα το δημιουργησε βεβαια το υπεκα, το οποίο στο νόμο 4014 έγραφε...το προστιμό υπολογίζεται βάση της αντικειμενικής αξίας...(απλά όχι με τον τρόπο που το υπολογίζει η εφορία επρεπε να συμπληρώσουν) και εν συνεχεία που μας στέλναν στις εφορίες (που δεν ειναι υποχρεωμένες να ξέρουν τον 4014) για πληροφορίες αντί να βγάλουν ενα κατάλογο να τελείωνει η υπόθεση και να μην έχουμε φτάσει στην σελίδα 22 του thread αυτού...

Link to comment
Share on other sites

Έχει "ξεκαθαρίσει" μήπως κανείς ή καμιά σας αν η φράση "σύμφωνα με το σύστημα των αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών στην περιοχή του ακινήτου" περιλαμβάνει και τις αποφάσεις δημοτικών συμβουλίων που "καθορίζουν" λέει τις τιμές ζώνης σε μια περιοχή. Για παράδειγμα σε μια περιοχή εκτός σχεδίου ο δήμος πληροφορεί ότι η Τ.Ζ. είναι 800 ευρώ (με απόφαση του δ.σ. που βασίστηκε στο σύστημα του Υπουργείου) αλλά από το "σύστημα" και μέσω της ιστοσελίδας του taxisnet πληροφορείσαι ότι η περιοχή είναι εκτός σχεδίου οπότε δεν θεωρείται με καθορισμένη Τ.Ζ. οπότε θα πρέπει να πας με τη χαμηλότερη της περιφερειακής ενότητας κλπ που φθάνει ας πούμε 600. Αυτό που αναρωτιέμαι κι επιθυμώ τη συμβουλή σας είναι από ποιόν τελικά θεωρείται αν είναι "καθορισμένη" από τον εκάστοτε δήμο ή από το υπουργείο? E? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Η ελάχιστη Τιμή Ζώνης της Ανατολικής Αττικής είναι 600 κι όχι 650.

Έχει γίνει τροποποίηση στην περιοχή Συκαμίνου.

 

Καλημέρα!....

Αναφέρεται κάπου "επισήμως" αυτό? Εννοώ ότι από την ιστοσελίδα του gsis στην τότε κοινότητα Συκαμίνου αναφέρει 650. Αν όντως υπάρχει άλλη πιο έγκυρη κι επίσημη πηγή πληροφόρησης θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μας την προσφέρατε... Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.