Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

http://www.blogica.gr/ShowArticle.aspx?ID=24237

 

 

Νόμος 4014/2011 , Κεφ.Β’-Αρ.24-§7, όπως τροποποιήθηκε με το αρ.49 του N.4030/2011 (ΦΕΚ249/Α/25.11.2011): Ληφθείσα ΤΖ Αυθαιρέτων - Για Ακίνητα Εντος και Εκτός Σχεδίου

 

Για αυθαίρετα Εντός ΑΠΑΑ (Αντικειμενικού Προσδιορισμού Αξίας Ακινήτων) , χρησιμοποιούμε την Τιμή Ζώνης που εμφανίζεται στο Οικοδομικό μας Τετράγωνο σύμφωνα με τους Χάρτες και τους Πίνακες Τιμών του Υπ. Οικονομικών !

 

Για αυθαίρετα Εκτός ΑΠΑΑ ισχύουν τα εξής:

Α) Περιφερειακές Ενότητες Ηπειρωτικής Ελλάδας, Κρήτης & Εύβοιας

 

i) Σε ακίνητα Εντός ΣχεδίουΕκτός ΑΠΑΑ:

Χρησιμοποιείται η ελάχιστη Τ.Ζ. της Τοπικής/Δημοτικής Κοινότητας του αυθαίρετου.

Εάν δεν έχει καθοριστεί σε αυτήν , τότε Χρησιμοποιείται η ελάχιστη Τ.Ζ. της Περιφερειακής Ενότητας του αυθαίρετου.

ii) Σε ακίνητα Εκτός Σχεδίου: (ΕΙΣΤΕ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ )

Εφόσον η Τοπ.Δημ.Κοινότητα του αυθαιρέτου , δεν έχει ΤΖ μεγαλύτερη των 2200€ => τότε Χρησιμοποιείται η ελάχιστη TZ της Περιφερειακής Ενότητας του.

Εφόσον η Τοπ.Δημ.Κοινότητα του αυθαιρέτου , έχει ΤΖ μεγαλύτερη των 2200€ => τότε Χρησιμοποιείται η ελάχιστη TZ της Τοπικής/Δημοτικής Κοινότητας του.

Link to comment
Share on other sites

@Αrxrts

 

Εφόσον στην κοινότητα που ανήκει η μέγιστη είναι κάτω των 2200€/μ2, τότε

ισχύει η ελάχιστη της περιφερειακής ενότητας στην οποία ανήκει (σωστά κατάλαβες).

 

Αν η τιμή ζώνης στην κοινότητα ήταν πάνω από 2200 θα παίρναμε

όχι εκείνη (απαραίτητα) αλλά την ελάχιστη της κοινότητας (εφόσον υπάρχει και άλλη).

 

Τέλος, το άρθρο 49 του 4030 και οι αλλαγές που επιφέρει στον 4014 ισχύουν από τη δημοσίευσή του (25/11).

Φοβάμαι ότι μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ήμουν σχεδόν σίγουρος, απλά χρειαζόμουν μια επιβεβαίωση.

 

Όσο αφορά τις επιστροφές και εγώ πιστεύω πως κανείς δεν θα πάρει τίποτα στη συγκεκριμένη περίπτωση γιατί όντως υπάρχει έναρξη ισχύος της τροποποίησης και όποιος δεν το πήρε χαμπάρι σφάλμα του.

 

Από εκεί και έπειτα έχουν προκύψει και διαφορές πχ με βάση τις ερωτο-απαντήσεις που δεν είναι θέμα λάθους του μηχανικού όπως για τις αλλαγές χρήσης στα υπόγεια όπου παράδειγμα και faq έχουν πλήρη αντίθεση και ακόμα και αν δεχτούμε ότι ισχύει το faq για περιπτώσεις που εφάρμοσαν το παράδειγμα τι θα πουν? ότι και οι faq έχουν έναρξη ισχύος?

Ή μήπως κάποια στιγμή πάρουν πίσω κάποιες από τις ερωτο-απαντήσεις και τρέχουμε και δεν φτάνουμε???

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα ψάχνω να δω ποια είναι η τιμή ζώνης (αν υπάρχει) στις Εργατικές πολυκατοικίες στην Κάντζα της Παλλήνης γιατί αν είναι χαμηλότερη των 1200Ευρώ που έχει η υπόλοιπη Παλλήνη ίσως τότε πρέπει να χρησιμοποιήσω για τα εκτός σχεδίου αυτήν την τιμή . Στους χάρτες του Υπουργείου Οικονομικών που έχω δεν υπάρχει αυτή η περιοχή . Ενδεικτικά σου γράφω πως ένα τμήμα τους περικλείεται από τις οδούς Λεονταρίου - Καρυστινού - Βορβολακου - Κ. Σμέρου .

 

αν και δεν ειμαι στο γραφειο και μπροστα στο προγραμμα αν ειστε Παλληνη Λεονταρι νομιζω εινια Εκτος ΑΠΑΑ αρα πατε με ελ.ΔημΚοινοτητας που ειναι 1200??? θα μπορω να ξερω σιγουρα Δευτερα Πρωι....γιατι ειμαι εκτος

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εκτός σχεδίου (Κορωπί)

Πάω-->Δήμος Μαρκοπούλου Μεσογαίας

Εντός του Δήμου Μαρκοπούλου Μεσογαίας υπάρχει ο Οικισμός Πορτο Ραφτη Βραυβρώνα που έχει έναν οικισμό στις ΤΖ τον Απολλώνιο με ΤΖ 4150!

 

Εγώ τι ΤΖ θα πάρω για το Κοροπί?

 

Χριστίνα σ' ευχαριστώ για την προηγούμενη άμεση απάντηση.

 

προοσχη: αλλο κορωπι αλλο μαρκοπουλο μεσογαιας.... Κορωπι εχει ελ.ΤΖ1050.... αλλα προσοχη το ΜΑρκπουλο Μεσογαιας ειναι εντελως άλλη Δημ.Ενοτητα!

 

Όσον αφορά το Δήμο Αναβύσσου στα εκτός σχεδίου αυθαίρετα πάμε με την κατώτατη τιμή περιφέρειας αν. Αττικής δηλ 600€?

 

Ευχαριστώ

 

ναι

 

κ.Χριστίνα, έστω οτι έχω ενα ακίνητο εκτός σχέδιου στην δημοτικη κοινότητα Πρέβεζας, ποια τιμη ζώνης θα χρησιμοποιήσω? 550€ που είναι η χαμηλότερη της Πρέβεζας ή 450€ που είναι η χαμηλότερη της περιφερειακής ενότητας Πρέβεζας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

450€ που είναι η χαμηλότερη της περιφερειακής ενότητας

Link to comment
Share on other sites

Στα εκτός σχεδίου του Δήμου Αγ. Νικολάου στο Λασίθι, η τιμή ζώνης είναι 450 (που έχει το Επάνω Σίσι) ή 500?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σε περίπτωση που ξέρετε...Χρίστίνα μάλλον εσύ θα ξέρεις α΄πό ότι καταλαβαίνω..Ψάχνω τιμή ζώνης για εκτός σχεδίου και συκγεκριμένα για ένα ακίνητο στο Λαγονήσι. Το Λαγονήσι ανήκει στο δήμο Καλυβίων. Από ότι βλέπω στις αντικειμενικές βγάζει 3 φύλλα για δήμο καλυβίων,

το ένα λέει δήμος καλυβίων θορικού και έχει μεγαλύτερη 1200 και μικρότερη 800,

το άλλο δήμος καλυβίων θορικού ολυμπιακό χωριό και έχει μία τιμή 1200

και το 3ο γράφει δήμος καλυβίων θορικού (παραλία - λαγονήσι) και έχει μεγαλύτερη 2450 και μικρότερη 1300.

 

Από ότι καταλαβάινω δεν ισχύει η μικρότερη της περιφέρειας στην περίπτωσή μου. Θα χρησιμοποιήσω λοιπόν το 800?

Link to comment
Share on other sites

κ. Χριστίνα καλημέρα!

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μπορείς να μου δώσεις μια πληροφορία. Στην περιοχή Φλάμπουρα Κρανιδίου, του δήμου Ερμιονίδας του νομού Αργολίδας σε εκτός σχεδίου γήπεδο, ποια είναι η Τ.Ζ.;;

Ρωτάω γιατί οι συνάδελφοι στην περιοχή κάνουν αιτήσεις με Τ.Ζ. 570 ευρώ. Υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σε περίπτωση που ξέρετε...Χρίστίνα μάλλον εσύ θα ξέρεις α΄πό ότι καταλαβαίνω..Ψάχνω τιμή ζώνης για εκτός σχεδίου και συκγεκριμένα για ένα ακίνητο στο Λαγονήσι. Το Λαγονήσι ανήκει στο δήμο Καλυβίων. Από ότι βλέπω στις αντικειμενικές βγάζει 3 φύλλα για δήμο καλυβίων,

το ένα λέει δήμος καλυβίων θορικού και έχει μεγαλύτερη 1200 και μικρότερη 800,

το άλλο δήμος καλυβίων θορικού ολυμπιακό χωριό και έχει μία τιμή 1200

και το 3ο γράφει δήμος καλυβίων θορικού (παραλία - λαγονήσι) και έχει μεγαλύτερη 2450 και μικρότερη 1300.

 

Από ότι καταλαβάινω δεν ισχύει η μικρότερη της περιφέρειας στην περίπτωσή μου. Θα χρησιμοποιήσω λοιπόν το 800?

 

Η Δημ.Κοινοτητα Καλυβίων Θορικού περιλαμβάνει 3 περιοχές εντος ΑΠΑΑ

- Καλυβια θορικου

- Παραλία Λαγονήσι και

- Ολυμπιακο Χωριο

 

αρα την Ελ.ΤΖ θα την βρείτε ψαχνοντας και στις 3 περιοχές

Edited by Χριστινα Ματεντζιαδη
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.