Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προμήθεια μηχανικού


Recommended Posts

Προσωπικά η μόνη "εξήγηση" προς πελάτη που δέχομαι είναι ότι: κύριε Πλουσιόπουλε, το "χαρτί" της πολεοδομίας βγάζει τόσα, αλλά εγώ τα θεωρώ λίγα, γιατί είμαι σούπερ μελετητής και θα είμαι 24/7 στο εργοτάξιο, και θέλω 2Χτόσα. Και με την παρέμβαση μου και τις γνωριμίες μου στις εταιρίες θα εξασφαλίσεις και μια έκπτωση π.χ. 45% , που μόνος σου δεν θα την έβλεπες ούτε ζωγραφιστή. Δέχεσαι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά η μόνη "εξήγηση" προς πελάτη που δέχομαι είναι ότι: κύριε Πλουσιόπουλε, το "χαρτί" της πολεοδομίας βγάζει τόσα, αλλά εγώ τα θεωρώ λίγα, γιατί είμαι σούπερ μελετητής και θα είμαι 24/7 στο εργοτάξιο, και θέλω 2Χτόσα. Και με την παρέμβαση μου και τις γνωριμίες μου στις εταιρίες θα εξασφαλίσεις και μια έκπτωση π.χ. 45% , που μόνος σου δεν θα την έβλεπες ούτε ζωγραφιστή. Δέχεσαι?

 

Εμένα αυτό μου φαίνεται πολύ λογικό.

Και χωρίς το σούπερ μελετητής (που δεν είμαι) αλλά και χωρίς τις γνωριμίες (που δεν έχω). Μόνο με καλή δουλειά και επίβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

3 είναι οι τρόποι κατασκευής.

σε οτιδήποτε άλλο (πχ συμφωνία για προμήθεια) υπάρχει ο κίνδυνος να αποκαλυφθεί η "συμφωνία" και να αναλάβουν τα δικαστήρια. Μπαίνεις στη φιλοσοφία του "ζητιάνου" και δεν είναι και ηθικά χμμ το πιο σωστό..

Παιδιά, η προμήθεια σε υλικά-εξοπλισμό δεν είναι παράνομη. Ίσα ίσα που κόβεται και απόδειξη.

Αν και εμένα προσωπικά δεν μου έχει τύχει για να σας πω την ακριβή διαδικασία.

 

Σε ότι αφορά τη μεσιτεία, ο προμηθευτής δίνει ένα ποσοστό έκπτωσης το οποίο διαχειρίζεται ο μηχανικός. Δηλαδή αποφασίζει ποιό ποσοστό της έκπτωσης δίνει με τη σειρά του στον πελάτη του και ποιό ποσοστό κρατά ως αμοιβή για τον κόπο του να ερευνήσει, να προτείνει και να εγγυηθεί στον πελάτη του για το υλικό.

 

Επίσης να πούμε ότι όταν ο πελάτης πάει να αγοράσει μόνος του το ίδιο προϊόν έχει μηδενική ή εικονική έκπτωση.

 

Σε ότι αφορά την ανηθικότητα, θεωρώ ότι η προμήθεια είναι τόσο ανήθικη όσο και η εργολαβία!!!!!

Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί το ένα είναι περισσότερο ανήθικο από το άλλο. Την ίδια δουλειά κάνεις.

Ίσα ίσα που με την πρώτη διαδικασία ο πελάτης ερευνά το προϊόν που του προτείνεις και εξετάζει τις επιλογές του, ενώ στην εργολαβία μπαίνει το προϊόν που προαποφασίζει ο εργολάβος (και δεν είναι πάντα Α ποιότητας).

 

Ανήθικο είναι να έχεις συμφωνήσει με τον πελάτη σου αυτεπιστασία με ποσοστό και αντί να κάνεις την έκπτωση στον πελάτη να τη βάζεις και αυτήν στην τσέπη σου.

Link to comment
Share on other sites

Myri

 

Έχεις απόλυτο δίκιο διότι για κάποια υλικά τα οποία έχω προτείνει εγώ στον πελάτη μου για την κατασκευή του έχω προαποφασίσει με τις εταιρίες το ποσοστό έκπτωσης στον πελάτη και όχι μηδενικό.

Πιστευω οτι δέν είναι ανήθικο διότι εκτός απο μελετητής καταντάς να κάνεις έρευνα αγοράς για άπειρα υλικά και να πέρνεις την ευθύνη του προιόντος (της απιλογής) και μπαίνεις σε θέματα γούστου όπου εκεί συναντάς και παλι το πελάτη και ξανά έρευνα, θέλω να πω με λίγα λόγια οτι για όλα αυτά ένα κέρδος πρέπει να το βγάλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ερχεται σε μένα ο κ. Πλουσιόπουλος και μου λέει: πόσα θέλεις για να γίνεις ο προσωπικός μου σκλάβος, να βγάλεις την άδεια, να τρέχεις στις εταιρίες, να διαλέγουμε μαζί πλακάκια, βρύσες και να παίζεις μπουνιές για το συμφέρον μου? Εγώ του λέω τόσα.

Πάει μετά σε σένα... σου λέει την ίδια ιστορία... και εσύ φοβούμενος μην τον χάσεις του λές 1/2*τόσα, και έχεις στο μυαλό σου και τα υπόλοιπα από τις προμήθειες κλπ. που θα ισοφαρίσουν την χασούρα, χωρίς φυσικά να του το αναφέρεις. Αυτό πως το ονομάζετε?

+ το θέμα αμεροληψίας κλπ. αν η τάδε εταιρία σου δίνει 10% προμήθεια και η άλλη σου δίνει 0%, αλλά κάνει καλύτερη τελική τιμή στον πελάτη, ποιά θα προτείνεις?

Άποψη μου: ή θα είσαι μηχανικός ή έμπορος. Κακό δεν είναι κανένα από τα δύο. Κακό είναι να είσαι και τα δύο μαζί, εν αγνοία του πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι απόλυτος!

 

Αλλιώς θα χειριστείς την κατάσταση αν το έργο είναι μικρό, πχ μια ανακαίνιση μάλλον θα κάνεις εργολαβία. Αλλιώς αν κάνεις οικοδομή! Θα κάνεις αυτεπιστασία!

Κάποιος σε μια ανακαίνιση μπορεί να επιλέξει να μην ανοίξει δραστηριότητα κατασκευαστή στην εφορία και να προτιμήσει κάποια προμήθεια με μια μικρή αμοιβή. Και να ξέρεις πως όταν δεν τιμολογείται ο κατασκευαστής αλλά απευθείας ο πελάτης η συνολική έκπτωση είναι μικρότερη.

 

Τώρα αν ο πελάτης δεν μπορεί να καταλάβει τις ποιοτικές διαφορές αυτό δυστυχώς συμβαίνει για όλες τις υπηρεσίες! (πχ την ποιοτική διαφορά Αρχιτεκτονικής Μελέτης από Αρχιτέκτονα ή από Πολιτικό Μηχανικό αυτό δεν περιλαμβάνεται στο παράδειγμα του κ. Πλουσιόπουλου)

 

Μπορώ και εγώ να σου πω παραδείγματα καλής η κακής χρήσης για όλες τις περιπτώσεις.

 

Για εμένα το πιο δίκαιο για οικοδομή και για τις δύο πλευρές είναι η αυτεπιστασία με ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

1) η μεσιτεία δεν υφίσταται για μηχανικούς και ΚΑΔ μηχ/κων. Άρα μόνο δια της πλαγίας οδού μπορείς να επωφεληθείς από υλικά.

Δεν απαγορεύεται σαφέστατα αλλά όχι για μηχ/κους.....επιτρέπεται πχ για μεσίτες, διακοσμητές κ.α.

 

2) Συμφωνώ στη ξηγημένη συμπεριφορά. Δλδ .......θέλω 20.000 για μελέτη επίβλεψη + 15% επί των επιμετρούμενων ποσοτήτων x τιμή ανά εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Εταιρία φωτιστικών δίνει προμήθεια εφόσον ο μηχανικός της κόψει απόδειξη όπου περιγράφεται το έσοδο ως «προμήθεια εξοπλισμού ή υλικών». Περισσότερες πληροφορίες δεν γνωρίζω διότι δεν συνέβη σε εμένα.

Επίσης την ύπαρξη προμηθειών μόνο για υλικά + εξοπλισμό σε μηχανικούς (όχι μεσιτεία) το έχω ξανακούσει.

Μήπως γνωρίζεις κάτι πιο συγκεκριμένο;

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος σε προσλαμβάνει για να του κάνεις την κατασκευή, υποτίθεται ότι πρέπει να προσπαθήσεις να διασφαλίσεις το συμφέρον του πελάτη σου...

 

Όχι να τον γδάρεις πρώτος εσύ....

 

 

Ίσως πάλι και να σκέφτεσαι σωστά. και να προκόψεις στη ζωή σου...

Και να σε δείχνουν και να λένε "Νά ο ΧΧΧΧΧ, πολύ καλός μηχανικός".

Και να είσαι πράγματι...

Και να κάνουμε λάθος οι υπόλοιποι....

Link to comment
Share on other sites

Εταιρία φωτιστικών δίνει προμήθεια εφόσον ο μηχανικός της κόψει απόδειξη όπου περιγράφεται το έσοδο ως «προμήθεια εξοπλισμού ή υλικών». Περισσότερες πληροφορίες δεν γνωρίζω διότι δεν συνέβη σε εμένα.

Επίσης την ύπαρξη προμηθειών μόνο για υλικά + εξοπλισμό σε μηχανικούς (όχι μεσιτεία) το έχω ξανακούσει.

Μήπως γνωρίζεις κάτι πιο συγκεκριμένο;

 

 

Είναι λάθος. Δεν πρέπει να το κάνει ο μηχ/κος αυτό.

 

Πως θα δικαιολογήσει βάσει των δραστηριοτήτων του το έσοδο τούτο ?

 

ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ.

 

Είναι το ίδιο με το να θέλεις να δείξεις έσοδα από πωλήσεις σεντονιών. Λευκά είδη.

 

Οι εταιρείες εμπορικές και μη δεν σημαίνει ότι γνωρίζουν.

 

Χωρίς να αποτελεί διαφήμιση, ο Καυκάς, επέμενε κάποτε να του κόψω ΑΠΥ για προμήθεια εξοπλισμού. Δεν ήταν για μένα. Μεσολαβούσα για συνάδελφο για να μην φανεί αυτός (δες εδώ και άλλο πρόβλημα.....).

 

 

 

Το έψαξα λοιπόν πάρα πολύ.

 

ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ.

 

teloc

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.