Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξάρτηση με ΕΓΣΑ '87


Recommended Posts

Σωστά, την παραφράζω την ερώτηση.

Όταν σε εντός σχεδίου δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίου ή καθέτου θα θέλουμε εξαρτημένο από ΕΓΣΑ τοπογραφικό ενώ όταν υπάρχει θα θέλουμε μη εξαρτημένο από ΕΓΣΑ τοπογραφικό;

Δηλαδή βεβαίωση για οικόπεδο που έχει μια μονοκατοικία θα θέλει εξαρτημένο από ΕΓΣΑ τοπογραφικό ενώ για οικόπεδο με πολυκατοικία, που θα έχει οριζόντια, δεν θα θέλει;

Επίσης οικόπεδο χωρίς κάθετη θα θέλει εξαρτημένο από ΕΓΣΑ τοπογραφικό ενώ για οικόπεδο με κάθετη δεν θα θέλει;

Κατάλαβα σωστά;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Zavi το 2% έρχεται να ΣΕ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ, δεν τα βάζω μαζί σου. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

Λοιποί συνάδελφοι που μάλλον δεν διαβάσατε την τροπολογία:

 

Το πλέον σημαντικό στοιχείο που φέρνει αυτή η τροπολογία είναι ότι επίσημα πια για πρώτη φορά σε νόμο του κράτους καταγράφεται ότι «όπου στην κείμενη νομοθεσία προβλέπεται η υποχρέωση επισύναψης τοπογραφικού διαγράμματος σε συμβόλαιο, εφεξής νοείται τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων».

 

Για τις αυτοτελείς οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες εντός σχεδίου ή ορίων οικισμού δεν απαιτείται τοπογραφικό, ούτε απαιτούνταν ποτέ.

Edited by kasvan
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την διάβασα και είδα πως δεν λέει μόνο αυτό.

Λέει και πως για την βεβαίωση του Ν4014/11 δεν θέλει εξαρτημένο τοπογραφικό αν η βεβαίωση αφορά αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία εντός σχεδίου πόλεως ή εντός ορίων οικισμών προ 1923 ή εντός ορίων οικισμών κάτω των 2000 κατοίκων.

Και ρωτάω ακόμα μια φορά.

Για βεβαιώσεις που δεν αφορούν αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία εντός σχεδίου πόλεως ή εντός ορίων οικισμών προ 1923 ή εντός ορίων οικισμών κάτω των 2000 κατοίκων, θέλει εξαρτημένο τοπογραφικό;

Κατάλαβα σωστά;

Αυτός ο όρος με μπερδεύει, "αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία", τι εννοεί ο ποιητής;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Όπου απαιτούνταν τοπογραφικό Ν651 απαιτείται να είναι πια εξαρτημένο στο ΕΓΣΑ πέρα από τις "προδιαγραφές" του Ν651.

 

Εκτός σχεδίου απαιτείται πια τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ για τα πάντα όλα.

 

Εξαίρεση αποτελούν οι αυτοτελείς οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες εντός σχεδίου ή ορίων οικισμών (πχ διαμερίσματα) για τις οποίες ποτέ δεν απαιτούνταν τοπογραφικό για τη μεταβίβαση τους (υπερβολή του νέου νόμου η απαίτηση σύνταξης εξαρτημένου τοπογραφικού διαγράμματος)

Edited by kasvan
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου όμως είναι σαφής, και αφορά τον Ν4014.

Έχω 2 μονοκατοικίες με Ο.Α. σε οικόπεδο εντός σχεδίου χωρίς σύσταση καθέτου ή οριζοντίου. Θέλω βεβαίωση γιατί πουλάω την μία από τις δύο. Θέλει εξαρτημένο τοπογραφικό; Σύμφωνα με τα παραπάνω θέλει.

Έχω 2 μονοκατοικίες με Ο.Α. σε οικόπεδο εντός σχεδίου με σύσταση καθέτου. Θέλω βεβαίωση γιατί πουλάω την μία από τις δύο. Θέλει εξαρτημένο τοπογραφικό; Σύμφωνα με τα παραπάνω δεν θέλει.

 

Έχω οικόπεδο εντός σχεδίου χωρίς σύσταση καθέτου.

Θέλει εξαρτημένο τοπογραφικό; Σύμφωνα με τα παραπάνω θέλει.

Έχω οικόπεδο εντός σχεδίου με σύσταση καθέτου.

Θέλει εξαρτημένο τοπογραφικό; Σύμφωνα με τα παραπάνω δεν θέλει.

 

Γιατι δεν λένε "Για τις βεβαιώσεις του Ν4014, τοπογραφικό (εξαρτημένο) απαιτείται εντός σχεδίου, οικισμών κλπ όταν δεν υπάρχει Ο.Α. και σε όλες τις περιπτώσεις εκτός σχεδίου, οικισμών κλπ";

 

Γιατί παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η ύπαρξη της σύστασης;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η ύπαρξη της σύστασης;

 

Είναι και δική μου απορία και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως θέλουνε να αποφύγουν ενδεχόμενη κόλαση σε περίπτωση που κατα την σύνταξη τοπογραφικου, προκύψει νέο εμβαδόν οικοπέδου. Άντε μετά να διορθωθούν τα χιλιοστά της σύστασης όταν έχεις πάνω απο έναν συνιδιοκτητες: ένας να διαφωνεί, τα συμβόλαια δεν διορθώνονται με τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου όμως είναι σαφής, και αφορά τον Ν4014.

Α> Έχω 2 μονοκατοικίες με Ο.Α. σε οικόπεδο εντός σχεδίου χωρίς σύσταση καθέτου ή οριζοντίου. Θέλω βεβαίωση γιατί πουλάω την μία από τις δύο. Θέλει εξαρτημένο τοπογραφικό; Σύμφωνα με τα παραπάνω θέλει.

Β> Έχω 2 μονοκατοικίες με Ο.Α. σε οικόπεδο εντός σχεδίου με σύσταση καθέτου. Θέλω βεβαίωση γιατί πουλάω την μία από τις δύο. Θέλει εξαρτημένο τοπογραφικό; Σύμφωνα με τα παραπάνω δεν θέλει.;

 

Στο Α θα έκανες και χωρίς τον νέο νόμο τοπογραφικό. Η διαφορά είναι στην απαίτηση εξάρτησης στο ΕΓΣΑ.

 

Στο Β δεν χρειαζόταν τοπογραφικό και δεν χρειάζεται για την μεταβίβαση.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτημένο τοπογραφικό σε "γνωστές" περιοχές πιθανότατα θα συνεπάγεται και διόρθωση αρχικής στο Κτηματολόγιο, προφανώς γιατί θα τα βρεις "άλλα αντ' άλλων"

Ωραία πάσα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.