Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξάρτηση με ΕΓΣΑ '87


Recommended Posts

Εγω αν θελω να ρυθμισω με τον 4014 παρανομο εξωστη, απο εδω και στο εξης θα κανω τοπογραφικο του εξωστη. 8-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με πηρε αρχιτεκτονας μηχανικος απο κερατεα να του κανω εξαρτημενα τοπογραφικα για 4014/11 και μου ζητησε ο απιστετυτος σε εξ αδιαιρετου οικοπεδο 8 στρ με 50 σπιτια να του κανω το τοπογραφικο μονο για το κομματι 300μ του οικοπεδου που ειναι το σπιτι που θα τακτοποιησει.Ισχυριζετε μαλιστα οτι μπορει να το κανει γιατι δεν φερει ευθυνη για το ιδιοκτησιακο οποτε δεν τον νοιαζει,Λεει μαλιστα οτι στο τελος θα μπορει να τους εκδωσει και βεβαιωση μηχανικου για μεταβιβαση.

Ο τυπος εχει 60 υποθεσεις απο αυθαιρετα σε εξαδιαιρετου οικοπεδα , ειναι και ανετος και λιγο πολυ οταν του εξηγησα οτι αυτο δεν ειναι νομιμο πρεπει να μερτηθει ολο μου ειπε οτι ειμαι και κοροιδο που δεν το κανω διοτι ετσι και αλλιως δεν εχω καμια ευθυνη για το ιδιοκτησιακο

Ποια η γνωμη σας μηπως ειμαι κοροιδο και αυτος στο τελος θα δικαιωθει?

 

Τα όρια σου τα υποδυκνύει (και τα υπογράφει) πάντοτε ο εκάστοτε ιδιοκτήτης. Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανετε μετατροπες συντεταγμενων απο hatt utm κτλπ σε ΕΓΣΑ 87 ειστε σιγουροι οτι ο μετασχηματισμος θα ειναι σωστος και αμα προσπαθησετε να κανετε χαραξη δεν θα βγουν τα ορια αλλου για αλλου?

 

Μα κι εμείς μέχρι τότε αλλού θα είμαστε, αυτό δεν πρέπει να σε στεναχωρεί τέτοιες ώρες! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνωμη σας μηπως ειμαι κοροιδο και αυτος στο τελος θα δικαιωθει?

Ναι συνάδελφε, είμαστε τα κορόϊδα.....

Link to comment
Share on other sites

Τα όρια σου τα υποδυκνύει (και τα υπογράφει) πάντοτε ο εκάστοτε ιδιοκτήτης. Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.

 

Επειδή δεν κατάλαβα το σχόλιό σου.... εννοείς ότι καλά κάνει και κάνει τοπογραφικό των 300 και όχι όλου?

Link to comment
Share on other sites

Με πηρε αρχιτεκτονας μηχανικος απο κερατεα να του κανω εξαρτημενα τοπογραφικα για 4014/11

 

 

Μόνο διαβάζοντας τις λέξεις "Κερατέα", "τοπογραφικά" και "εξ'αδιαιρέτου" θα σου πρότεινω να μην αγγίξεις. Κάνει τζιζ και όποιος ξέρει, ...ξέρει.. Άσε τους ντόπιους που έκαναν ό,τι έκαναν τόσα χρόνια να βγάλουν το φίδι από την τρύπα. Αν κάποια στιγμή γίνουμε σοβαρό κράτος, η Κερατέα θα στείλει φυλακή πολύ κόσμο.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν κατάλαβα το σχόλιό σου.... εννοείς ότι καλά κάνει και κάνει τοπογραφικό των 300 και όχι όλου?

 

Φίλε μου στα τοπογραφικά διαγράμματα δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις έλεγχο στο ιδιοκτησιακό καθεστώς των ακινήτων. Τα όρια και λοιπά στοιχεία των 300μ2 ή όσο θέλει ας είναι, θα τα υποδείξουν ενυπογράφως οι φερόμενοι ως ιδιοκτήτες. Του ζητήθηκε του αλλουνού να κάνει ένα εξαρτημένο τοπογραφικό. Που είναι το πρόβλημα? Στην δήλωση-χρησμό του τοπογραφικού, αν το υπογράψει ο ίδιος που θα το κάνει τελικά, θα γράφει την κατάλληλη κάθε φορά δήλωση-χρησμό. Αν δεν το υπογράψει ο ίδιος και απλώς του κάνει την εξάρτηση μόνο, τότε αφήνει τον άλλον να παίξει μπάλα μόνος και να βάλει γκόλ.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες λίγο, αλλά μάλλον κατάλαβα... ωστόσο μάλλον το βλέπω να σφυρίζεται off-side ένα τέτοιο τοπογραφικό και ίσως να ακυρώνει ως ψευδή την δήλωση !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.