Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξάρτηση με ΕΓΣΑ '87


Recommended Posts

Ιδια απορεια εχω κι εγω με τον Inzaghi.

Επιπλεον, δικαιωμα υπογραφης σε εξαρτημενα τοπογραφικα εχουν ΜΟΝΟ οι Τοπογραφοι Μηχανικοι ή και Πολιτικοι, Αρχιτεκτονες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως αναφέρει το ΣΤ μέρος των ερωτοαπαντήσεων οπου απαντάει για την υποβολή εξαρτημένου τοπογραφικού για την Β' φ'αση:

τοπογραφικό εξαρτημένο από Ε.Γ.Σ.Α. υποβάλλεται στις περιπτώσεις που δεν έχει εκδοθεί

οποιαδήποτε οικοδομική άδεια ή αυτή δεν είναι δυνατόν να ανευρεθεί, καθώς και σε κάθε περίπτωση

κτίσματος ή κατασκευής στις εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο.

Επεκτείνοντας την παραπάνω οδηγία και στις βεβαιώσεις νομίζω παίρνεις την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Τουτ' εστιν?

 

@agios

Καμια σχεση αυτο που παραθετεις με αυτο που ζηταμε...

Αυτο το θεμα προεκυψε επειτα απο την ψηφιση του σχεδιου νομου περι εκδοσης οικοδομικων αδειων, που περιλαμβανει και τροποποιησεις ως προς τον 4014...

Link to comment
Share on other sites

Για μεταβιβασεις διαμερισματων και λοιπων οριζοντιων ιδιοκτησιων με τοπογραφικο μη εξαρτημενο απο ΟΑ παρελθοντων ετων, θα απαιτειται συνταξη νεου τοπογραφικου εξαρτημενου, ητοι στησιμο οργανων, μετρησεις κλπ??

Κάπως έτσι. Όταν λέμε σύνταξη τοπογραφικού (εξαρτημένου ή μη), πάντα σημαίνει πως στήνουμε όργανα κλπ. Απλά στα εξαρτημένα χρειαζόμαστε και κάποια σημεία με γνωστές συντεταγμένες να γνωρίζουμε.

Οτιδήποτε άλλο είναι απάτη!

 

Υ.Γ. Η γαιωδεσία στο πολυτεχνείο δεν πρέπει να ήταν και το φορτε σου

Link to comment
Share on other sites

Η συλλογιστική μου ήταν πάνω σε αυτό που είπες απλώς το λάθος μου ήταν ότι δεν διάβασα σωστά το νέο νόμο όπου αναφέρεται ΡΗΤΑ η σύνταξη εξαρτημένου τοπογραφικού για όλες τις περιπτώσεις.

Και προφανώς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ προκειμένου να παραχθεί εξαρτημένο τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε τι να σου πω... 2 μαθηματα ειχαμε ολα κι ολα στο 2ο ετος αν δεν κανω λαθος, ητοι εν ετει 2003...

8 χρονια πριν...

Απο κει και υστερα δεν ξανασχοληθηκα ειναι η αληθεια...

Αντε κανα χωροβατη σε εργοταξια που δουλευα....

 

Λες και οι σπουδες στο Πολυτεχνειο σου παρεχουν ολες τις απαιτουμενες γνωσεις και τα εχεγγυα για να βγεις ετοιμος Μηχανικος στην πιατσα...

 

Το πνευμα του ποστ μου ηταν στα πλαισια του οτι απο τη στιγμη που στηθηκαν ηδη μια φορα για τη συνταξη του ΜΗ εξαρτημενου τοπογραφικου μια φορα στο παρελθον κατα την εκδοση της αδειας, μηπως θα μπορουσαμε μονο με την εξαρτηση απο το συγκεκριμενο σημειο με συντεταγμενες να υπολογισουμε τις συντεταγμενες τωμ ακρων του δικου μας τοπογραφικου...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Ιδια απορεια εχω κι εγω με τον Inzaghi.

Επιπλεον, δικαιωμα υπογραφης σε εξαρτημενα τοπογραφικα εχουν ΜΟΝΟ οι Τοπογραφοι Μηχανικοι ή και Πολιτικοι, Αρχιτεκτονες?

 

Νομίζω ότι εμείς (οι ΑΜ) ΔΕΝ μπορούμε να υπογράψουμε γενικώς τοπογραφικά και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ΔΕΝ μπορούμε εξαρτημένα.

 

Κάποιος πιο "παλιός" συνάδερφος να μας διαφωτίσει???

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εμείς (οι ΑΜ) ΔΕΝ μπορούμε να υπογράψουμε γενικώς τοπογραφικά και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ΔΕΝ μπορούμε εξαρτημένα.

 

Κάποιος πιο "παλιός" συνάδερφος να μας διαφωτίσει???

 

Οι αρχιτεκτονες με το τελευταιο ΠΔ δεν μπορουν να υπογραψουν τοπογραφικα.Μονο οι τοπογραφοι και οι πολιτικοι.Προσοχη γιατι ο Πανελλ Συλλογος Αγρον Τοπογ τους κυνηγαει ασχημα αν δει νεα σφραγισμενα τοπογραφικα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.