Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεμπάζωμα υπογείου


Recommended Posts

Ρωταω κ εγω...

Εχω υπογειο με υψος 2.70 μ.(σε όλες τις πλευρές) στην αδεια το εχουν 1,50 μ. πανω απο το εδαφος.

Πως το υπολογιζω?

 

Υ.Γ.1. Εχει μετατραπει απο Βοηθητικος χώρος σε χωρο κύριας χρησης

Υ.Γ.2. Στην άδεια φαινεται 50 τ.μ. αλλα ειναι 100 τ.μ. Τα 50 τ.μ. της αδείας έχουν τακτοποιηθεί με το 3843,δεν υπαρχει λογος συμπηφισμού?σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ως ΥΔΒΧ τα extra 50 τ.μ.

Με αναλυτικό το ξεμπάζωμα.

Ναι συμφέρει να τα βάλεις με τον 4014 όλα και να συμψηφίσεις τα καταβληθέντα με τον 3843 (θα πληρώσει λιγότερα ο ιδιοκτήτης).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μία διευκρίνηση...?

Το ύψος είναι 2,70 επειδή η κατώτατη στάθμη υλοποιήθηκε ψηλότερα ή επειδή δεν υλοποιήθηκε όπως προβλεπόταν η διαμόρφωση;

Έχει ύψος 2,70 παντού επειδή είναι ουσιαστικά ισόγειο ή βρίσκεται κατά τμήμα του μέσα σε "τάφρο";

Γιατί αν είναι και ουσιαστικά ισόγειο, προσωπικά, δε θα δήλωνα ΒΧ αλλά ΚΧ.

Αν υπάρχει κάτι που να στοιχειωθετεί την υπόγεια στάθμη τότε ίσως επέλεγα το BX.

Aυτά για το νέο χώρο.

 

Το από την άδεια υπόγειο, σε περίπτωση που η ισογειοποιησή του δεν προήλθε από ξεμπάζωμα, αλλά ψηλότερη στάθμη, χρειάζεται αντί για αναλυτικό, ΥΥ, είτε χωρίς υπέρβση δόμησης και ταυτόχρονη ισχύ της δήλωσης 3843, είτε με ακύρωσή της και συμψηφισμό των προστίμων, ανάλογα με το τι συμφέρει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το τμημα που βρίσκεται μεσα σε "τάφρο" δεν ξεπερνα τους 0,40 μ. σε σχεση με την άδεια που επρεπε να ειναι γύρω στου 1,50 μ. βάθος.Ειναι σαν να έχει βγει εξω(υπερβαση υψους) και όχι ξεμπαζωμα απο φυσικο έδαφος.Αρα παω με υπερβαση ύψους και οχι με αναλυτικο λογο ξεμπαζωματος.Σωστα?

Σκοπευω να το δηλωσω ως ΚΧ κ οχι ΒΧ αφου ειναι σπίτι και υψος 3,10μ. εσωτερικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

επειδή με τα υπόγεια έχω κι εγώ τεράστιο θέμα αν μπορεί ας με βοηθήσει κάποιος...

α) υπόγειο που εμφανίζεται στην άδεια αλλά στην πραγματικότητα είναι υπερυψωμένο με αποτέλεσμα να έχει υπερυψωθεί και ο πρώτος όροφος και έχει μετατραπεί σε οικία πώς δηλώνεται??όλα τα τεραγωνικά σαν ΥΔΚΧ και να βάλω και συντελεστή ΥΥ??σε περίπτωση που "το υπόγειο" είναι μεγαλύτερο από της αδείας, τα παραπάνω τετραγωνικά σε τι διαφοροποιούνται ως προς τον υπολογισμό του προστίμου σε σχέση με τα τετραγωνικά της αδείας??

β) σε κεκλιμένο οικόπεδο που σε σχέση με το δρόμο το υπόγειο, το οποίο εμφανίζεται στην άδεια, είναι μπαζωμένο, οι υπόλοιπες όμως πλευρές είναι εντελώς εκτεθειμένες το οποίο έχει μετατραπεί κ σε οικία, το δηλώνω μόνο ως ξεμπάζωμα??ή κ ΥΔΚΧ για την εγκατάσταση αυθαίρετης χρήσης??

πιθανότατα όλα έχουν ξανααπαντηθεί αλλά επειδή έχω πραγματικά ζαλιστεί αν μπορεί κανείς ας με βοηθήσει..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόγεια μπαίνουν ως ΥΔΒΧ (για τον υπολογισμό του προστίμου).

Αν υπάρχει και ΥΥ (βάσει της οικοδομικής άδειας) την βάζεις και αυτή.

 

Το ξεμπάζωμα με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ιασονα σε χαιρετίζω κ από δω κ σε ξαναευχαριστώ..ΥΔΒΧ εφόφον είναι όντως υπόγεια...για υπερυψωμένο υπόγειο που στην ουσία είναι ισόγειο και έχει μετατραπεί κ σε οικία το βάζω σαν ΥΔΚΧ και να βάλω κ ΥΥ στον όροφο??

για το κεκλιμένο οικόπεδο που το υπόγειο είναι ξεμπαζωμένο κ στις 3 πλευρές εκτός της μπροστινής πλευράς του δρόμου και το υπόγειο εμφανίζεται στην άδεια, το βάζουμε μόνο ως ξεμπάζωμα με αναλυτικό??

Link to comment
Share on other sites

Ένα υπόγειο που φαίνεται στην οικοδομική άδεια και έχει αλλάξει χρήση και έγινε κατοικία, για να υπολογιστεί το πρόστιμο, μπαίνει ως βοηθητικός χώρος (γιατί αυτό ήταν) και παίρνει το 50%.

Αν έχει και υπέρβαση ύψους (π.χ. η άδεια λέει 2.70 μ. και η αυτοψία λέει 3.20 μ., τότε ταυτοχρόνως έχει και υπέρβαση ύψους.

Αν έχει "αποκαλυφθεί" κιόλας (ξεμπάζωμα) τότε ταυτοχρόνως έχεις και παράβαση κατηγορίας 13 (με αναλυτικό προϋπολογισμό).

 

Αν τώρα, ο όροφος στην άδεια έχει ύψος 3.00 μ. και η αυτοψία λέει επίσης 3.00 μ. τότε δεν υπάρχει υπέρβαση ύψους.

 

Τα ίδια ισχύουν και για το κεκλιμένο οικόπεδο που λες.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα κάτι χάνω αλλά αν το δάπεδο του υπογείου δεν είναι σε υπόγεια στάθμη, στην ουσία δεν έγινε ποτέ η εκσκαφή, κατασκευάσθηκε το "ο Θεός να το κάνει υπόγειο" στη στάθμη του ισογείου έστω λίγο χαμηλοτάβανο και έχει γίνει κ κατοικία γιατί να το δηλώσω ως ΒΧ?Όταν η αποκάλυψη του υπογείου δεν είναι αποτέλεσμα ξεμπαζώματος αλλά μη εκσκαφής σε βάθος και κατασκευής του σε στάθμη ισογείου δε θεωρείται ΥΥ?ο αναλυτικός για ξεμπάζωμα μου φαίνεται λίγο άκυρος...

Link to comment
Share on other sites

anathema

Aπό οτι κατάλαβα ο χώρος είναι τελείως ισόγειος, δε βρίσκεται κανένα τμήμα του "ημιυπόγεια".

Σε αυτή την περίπτωση ο χαρακτηρισμός του ως ΥΔ ΒΧ με ΥΥ νομίζω δε σε καλύπτει. Θα πρέπει να δηλωθεί ως ΚΧ (χωρίς ΥΥ) σα να αντιμετωπίζεις αυθαίρετη κατασκευή και όχι αυθαίρετη αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.