Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεμπάζωμα υπογείου


Recommended Posts

Σωστά αλλά τσέκαρε αν δεν εχει περαιωθεί η διαδικασία του 3843 αν σου είναι πιο φθηνο με τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

αν έχει ξεμπαζωθεί μόνο από τη μία πλευρά παίρνει μειωτικό συντελεστή 0,5 σύμφωνα με το Θ μέρος ερωτο-απαντήσεων, δηλαδή θεωρείται υπόγειος χώρος. ωραία μέχρι εδώ.

και ρωτάω, αν έχει ξεμπαζωθεί περιμετρικά και στις 4 πλευρές γιατί στην πράξη δεν εφαρμόστηκε η διαμόρφωση του φυσικού εδάφους με βάση την άδεια τότε θα λάβω το ξεμπαζωμένο υπόγειο σαν κύριο χώρο?

και πιο πιθανό αν ξεμπαζώθηκε στις 2 πλευρές, πάλι σαν κύριο χώρο θα το λάβω?

Link to comment
Share on other sites

Θα το κρίνεις και θα το δικαιολογήσεις για τις 2 πλευρές, εφόσον θεωρεις οτι παραμενει υπόγεια στάθμη ο χώρος σου.

Αν το δικαιολογήσεις επαρκώς για το ξεμπάζωμα σε ένα τμήμα του (σε ορθογωνια κατοψη πχ είτε είναι μία πλευρα είτε είναι μία πλευρά και τμήμα της άλλης ενω το υπόλοιπο είναι μέσα στο χώμα)

Αλλιώς σπάσε την κάτοψη σε δύο τμήματα, στο μπαζωμένο και στο ξεμπαζωμένο και βλαλε το συντελεστή μόνο σε όσα θεωρείς υπόγεια.

Link to comment
Share on other sites

στη δική μου περίπτωση thodori το σπίτι είναι ξεμπαζωμένο από τις 3 πλευρές. σε σχέση με το υψόμετρο του δρόμου φαίνεται ότι είναι σε υπόγεια στάθμη το υπογείου απλά είναι ξεμπαζωμένο. η σκέψη μου είναι να το υπολογίσω σαν βοηθητικό χώρο, με υπέρβαση δόμησης και αναλυτικό για το ξεμπάζωμα

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχει σημασία πόσες πλευρές του έχουν ξεμπαζωθεί αρκεί το δάπεδο του να ειναι σε υπόγεια στάθμη σε σχέση με το φυσικό έδαφος ή σε σχέση με το διαμορφωμένο έδαφος με βάση τη σχετική οικοδομική άδεια όπως λέει και στην Θ-7. Κ εγώ συμφωνώ οτι βάζεις βοηθητικό χώρο,υπέρβαση δόμησης και αναλυτικό για ξεμπάζωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά άλλο είναι μία πλευρά ή τμήμα του υπογείου ξεμπαζωμένο και οι άλλες πλευρες στο έδαοφς μέσα και άλλο να πας στη μέση του οικοπέδου να το κανεις υπόγειο ως προς τη στάθμη αλλα να το ξεμπαζώσεις τόσο πολύ περιμετρικά ώστε να φαίνεται ισόγειο όλο.

Δηλαδή μπορεί το κράσπεδο του πεζοδρομίου να είναι πιο ψηλά όπως και η διαμόρφωση του χώρου στην άδεια αλλα βεβαια να κατεβαίνεις σε άλλο επίπεδο με σκαλιά και να θεωρείται ισόγειο όλο το περίγραμμα, διότι δεν υπάρχει ίχνος εδάφους στο ύψος που θα έπρεπε..

Επεξεργαστείτε το λίγο.

 

Δε θελουν να δωσουν μειοτικό σε καθένα που ξεμπαζωσε περιμετρικά παρα μόνο σε καποια οικοεπδα συνηθως με κλίση του εδαφους το οποίο όμως ενα τμημα του ειναι ακομα μεσα στο εδαφος κυριολεκτικα.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Έχει απαντηθεί από την παρ 14 του άρθρου 49 του Ν4030 14. Στο τέλος του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 προστί- θεται παράγραφος 25 ως εξής: «25. Για τον υπολογισμό του ειδικού προστίμου που α- φορά στην υπέρβαση ύψους (κατηγορία 6 του «φύλλου καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής και υπολογισμού ε- νιαίου ειδικού προστίμου» του Παραρτήματος του παρό- ντος), στην περίπτωση οικοδομής με οικοδομική άδεια δεν προσμετράται το πρόσθετο ύψος αυτής, που έχει προκύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή από εκχωματώσεις που έχουν εκτελεστεί σε αυτόν. Το ειδικό πρόστιμο για το ύψος που έχει προ- κύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή από εκχωματώσεις υπολογίζεται σύμφωνα με την κατηγορία 13 του Παραρτήματος («Φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής και υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου»). Ο παραπάνω τρόπος υπολογισμού δεν ε- φαρμόζεται για τις αυθαίρετες κατασκευές της παρ. 24 του άρθρου 24.»

 

Ευχαριστώ πολύ, μου είχε ξεφύγει αυτό..Αλλά συγγνώμη η παρ.24 του άρθρου 24 ποιανού νόμου? Στον 4014 και στον 4030 δεν υπάρχει αντίστοιχη παράγραφος. Λάθος?

Οπότε στην τακτοποίηση υπογείου που θέλω να κάνω θα υπολογίσω με αναλυτικό το ξεμπάζωμα, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχει σημασία πόσες πλευρές του έχουν ξεμπαζωθεί αρκεί το δάπεδο του να ειναι σε υπόγεια στάθμη σε σχέση με το φυσικό έδαφος ή σε σχέση με το διαμορφωμένο έδαφος με βάση τη σχετική οικοδομική άδεια όπως λέει και στην Θ-7. Κ εγώ συμφωνώ οτι βάζεις βοηθητικό χώρο,υπέρβαση δόμησης και αναλυτικό για ξεμπάζωμα.

 

Θα συμφωνήσω. Έχω και μία τέτοια περίπτωση υπογείου που κατεβαίνεις 5-6 σκαλιά για να μπεις στην πολυκατοικία και θεωρείται υπόγειο καθώς βρίσκεται κάτω από τη στάθμη του πεζοδρομίου.Γύρω γύρω είναι όλο ξεμπαζωμένο.

Edited by margaritta
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι επάνω σ'αυτά:

 

1. Αν το υπόγειο υπάρχει στην ΟΑ και απλά είναι ξεμπαζωμένο (στην περίπτωσή μου στις 2 πλευρές αλλά ίσως όντως αυτό να μην έχει σημασία) σημαίνει ότι ναι μεν έχει άδεια ύπαρξης αλλά πρέπει να πάρει πρόστιμο για το ξεμπάζωμα (με αναλυτικό) ...σωστά?.

 

2. Επιπλέον δεν παίρνει αλλαγή χρήσης γιατί το κτίριο είναι κτίριο κατοικίας βάσει της Η4 (διώροφη κατοικία με υπόγειο βάσει αδείας). Σωστά?

 

3 Θα μετρήσει όμως ως ΥΔ στην κύρια χρήση έτσι δεν είναι? διότι διαφορετικά ποιο το νόημα? Έχει άδεια να υφίσταται ως βοηθητικός χώρος, άρα γιατί να αποτελεί Υ.Δ. ΒΧ? Ποια η γνώμη σας? (ειδικά μετά την Θ7)

 

Τολμώ να πω ότι μερικές από τις ερωταπαντήσεις Θ' με αποτέλειωσαν....

Link to comment
Share on other sites

1) Σωστά

2) Σωστά

3) Παίρνει τον συντελεστή 0,5 αφού το δάπεδό του είναι σε υπόγεια στάθμη ανεξάρτητα από το αν η χρήση είναι βοηθητική ή κύρια (δες Β'27)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.