Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεμπάζωμα υπογείου


Recommended Posts

1) Σωστά

2) Σωστά

3) Παίρνει τον συντελεστή 0,5 αφού το δάπεδό του είναι σε υπόγεια στάθμη ανεξάρτητα από το αν η χρήση είναι βοηθητική ή κύρια (δες Β'27)

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση anca.

Θεωρείς δηλαδή ότι θα καταχωρηθεί και πάλι ως βοηθητικός χώρος?

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν πολυκαταλαβαίνω το νόημα σε αυτό....είναι βοηθητικός χώρος και παραμένει τέτοιος. Έχει ΟΑ. Μόνη παράβαση είναι το ξεμπάζωμα...γιατί να μπεί τότε σε φύλλο καταγραφής? Γιατί μας ενδιαφέρουν τα τ.μ του αν δεν αποτελεί ΥΔ ΚΧ? Κάτι χάνω στο συλλογισμό μου αλλά τι?

 

Και κάτι ακόμα... αν ο ιδιοκτήτης θέλει να τον περάσει ως κύριο χώρο και άρα ζητά να μη βάλουμε το 0,5 (οπότε πληρώνει τα διπλά) έχει το δικαίωμα να το κάνει αυτό? έχει νόημα κατα τη γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα οτι το υπόγειο το οποίο αναφέρεις χρησιμοποιείται ως χώρος κύριας χρήσης (ενώ ήταν πχ αποθήκες έγινε playroom).

 

Αν ναι, τοτε μπαίνει ο συντελεστής 0,5 (εφόσον η στάθμη του δαπέδου μπλα μπλα...). Η Β27 λέει οτι οι υπόγειοι χώροι δικαιούνται συντελεστή 0,5 άσχετα με τη χρήση (άσχετα με το αν χρησιμοποιούνται ως κύριοι ή βοηθητικοί)

 

Αν το υπόγειό σου έχει παραμείνει βοηθητικός χώρος (αποθήκες κλπ) τότε δεν έχεις υπέρβαση δόμησης και πληρώνεις πρόστιμο μόνο για το ξεμπάζωμα με αναλυτικό.

 

Aν ο ιδιοκτήτης θέλει να το δηλώσει ως κύριας χρήσης χώρο (κανονικά δεν παίζει ρόλο τι "θέλει" ο ιδιοκτήτης αλλά τι λέει η αυτοψία σου) όπως σου εξήγησα παραπάνω πάλι θα δικαιούται το 0,5.

 

Ξαναδιάβασε την Β'27. Στα υπόγεια το 0,5 μπαίνει ανεξάρτητα από τη χρήση (κύρια ή βοηθητική). Ελέγχεις μόνο τη στάθμη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι πλέον χώρος κύριας χρήσης. Και είναι ξεκάθαρο αυτό που λες, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια...

 

Συνοψίζοντας λοιπόν πάμε με αναλυτικό για το ξεμπάζωμα, χωρίς αλλαγή χρήσης, με 0,5 μειωτικό και ΥΔΚΧ τοση όσα τα τμ. του υπογείου ...

 

και μένει μια απορία: τα τ.μ. για την ΥΔ τα μετράμε εσωτερικά, αφαιρώντας π.χ. το κλιμακοστασίο και τις εξωτερικές τοιχοποιίες όπως στον 3843 ή μετράμε όλο το περίγραμμα της κάτοψης?

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας λοιπόν πάμε με αναλυτικό για το ξεμπάζωμα, χωρίς αλλαγή χρήσης, με 0,5 μειωτικό και ΥΔΚΧ τοση όσα τα τμ. του υπογείου ...

 

Στο σύστημα του ΤΕΕ τα τμ της ΥΔ θα τα δηλώσεις στα τμ των βοηθητικών χώρων για να εφαρμοστεί ο συντελεστής 0,5.

 

Σύμφωνα με ερμηνευτική "δεν προσμετρώνται οι τοίχοποιίες που καλύπτονται από την ο.α.". Μάλλον δηλαδή εννοεί όπως ο 3843/10.

Επειδή όμως αυτό για μένα είναι λάθος (γιατί και οι εξωτερικές τοιχοποιίες προσμετρώνται στη δόμηση κατά ΓΟΚ), και επειδή δεν ξέρω αν θα αλλάξουν πάλι γνώμη μέσα σε αυτό το μπάχαλο, εγώ τις μετράω και αυτές, σαν να ξαναέφτιαχνα από την αρχή το ΔΚ της οικοδομής (όπου φυσικά θα προσμετρούσα και τους τοίχους!)

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα του ΤΕΕ τα τμ της ΥΔ θα τα δηλώσεις στα τμ των βοηθητικών χώρων για να εφαρμοστεί ο συντελεστής 0,5.

 

 

Να ....αυτό είναι που με μπερδεύει....γιατί σε αντίστοιχη περίπτωση (που έχει ολοκληρωθεί και εξωφληθεί) πάλι με υπόγειο με τα ίδια χαρακτηριστικά η συμβολαιογράφος που ετοιμάζει τώρα το πωλητήριο συμβόλαιο επιμένει να χαρακτηρίσει το υπόγειο και λέει ότι δεν είναι χώρος κατοικίας εφόσον στην εκτύπωση από το σύστημα γράφεται στην ΥΔ των βοηθητικών....Και αντε να της εξηγήσω όταν κι εγώ δεν είμαι καλά καλά απόλυτα σίγουρη....

 

όσο για τις τοιχοποιίες, κι εγώ αν και τις άφηνα εκτός ως τώρα βάσει της ερμηνευτικής τείνω να πιστεύω ότι αυτό δεν είναι σωστό και σύντομα θα υπάρξει σχετική διευκρίνηση και θα το βρω μπροστά μου....

 

Πάντως σ' ευχαριστώ για τις πολύτιμες διευκρινήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση anca.

Θεωρείς δηλαδή ότι θα καταχωρηθεί και πάλι ως βοηθητικός χώρος?

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν πολυκαταλαβαίνω το νόημα σε αυτό....είναι βοηθητικός χώρος και παραμένει τέτοιος. Έχει ΟΑ. Μόνη παράβαση είναι το ξεμπάζωμα...γιατί να μπεί τότε σε φύλλο καταγραφής? Γιατί μας ενδιαφέρουν τα τ.μ του αν δεν αποτελεί ΥΔ ΚΧ? Κάτι χάνω στο συλλογισμό μου αλλά τι?

 

 

 

Από ΓΟΚ 85: Β. Δεν προσμετρούνται στο συντελεστή δόμησης: β) Ενας υπόγειος όροφος επιφάνειας ίσης με εκείνη που καταλαμβάνει το κτίριο, προοριζόμενος αποκλειστικά για βοηθητικές χρήσεις, εφόσον η οροφή του σε κανένα σημείο δεν υπερβαίνει το 1,50 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους και το ύψος του δεν υπερβαίνει τα 3,00 μ.

 

Αν εσύ θεωρείς ότι με τη διαμόρφωωση που έκανες δεν παραβιάζεις κάτι από αυτά τότε μην το βάζεις. Άλλο είναι το θέμα πότε μπαίνει το 0,5 στο πρότιμ του 4014 και άλλο το θέμα αν είναι πλέον ΥΔ ο χώρος που προκύπτει από το ξεμπάζωμα.

Μην μπερδεύεστε.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1) Τα υπόγεια που δεν φαίνονται στην άδεια, είναι ξεμπαζωμένα και είναι εκτός του περιγράμματός του κτιρίου μπαίνουν με συντελεστή 0.5?

2) Τα υπόγεια είτε είναι ξεμπαζωμένα είτε όχι μετράνε στην κάλυψη?

3) Στην υπέρβαση δόμησης μετράνε όλα τα τετραγωνικά βοηθητικοί χώροι & κύριοι και με βάση το άθροισμά τους μπαίνει συντελεστής ή με βάση την κάθε υποκατηγορία παράβασης?

4) Σε πολυόροφα κτίρια του ίδιου ιδιοκτήτη στα οποία τμήματα δύο όροφων έχουν βγει εκτός κάλυψης θα θεωρηθεί υπέρβαση το άθροισμα των τ.μ. ή ο αριθμός των τετραγωνικών σε ορθή προβολή που είναι υπέρβαση κάλυψης?

 

Ευχαριστώ

 

Θέλω να προσθέσω ότι δεν είναι κατάσταση αυτή, βάζουμε ανθρώπους να πληρώνουν πρόστιμα χώρις να είμαστε σίγουροι γι αυτά, κάνουμε τον έλεγχο που θα έπρεπε

να κάνουν οι αρμόδιες πολεοδομίες κανονικά, γινόμαστε αναξιόπιστοι στους πελάτες γιατί δεν μπορούμε με σιγουριά να δώσουμε μία απάντηση.

Δεν μπορούν να δώσουν σαφείς οδηγίες, δεν μπορούν να βγάλουν υποδείγματα γραπτά και βίντεο που να δείχνουν πραγματικές περιπτώσεις και πως πρέπει να δηλώνονται. Έλεος...

Edited by nt86
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα τα φώτα σας στο εξής θέμα.

 

Ο.Α. διώροφης οικίας με υπόγειο. Το οικόπεδο είναι αρκετά πρανές. Στην Ο.Α (2005) το υπόγειο (250τ.μ.) φαίνεται 1.5 μέτρο πάνω από τη στάθμη του

 

δρόμου (έχει πρόσωπο σε δρόμο) . Κεντρικά έχει την κύρια είσοδο και εκατέρωθεν της εισόδου έχει δύο εισόδους γκαράζ και χρησιμοποιείται ως

 

χώρος στάθμευσης και αποθ. χώρος.

 

Στην πράξη το υπόγειο είναι μπαζωμένο εντελώς από τις 3 γύρω πλευρές και η δε μπροστινή πλευρά του έχει ύψος 5 μέτρα από τη στάθμη του

 

δρόμου. (η στάθμη του 'χαρακτηρισμένου ως υπόγειο' για την πλευρά αυτή είναι πρόσωπο με τον δρόμο). οι δύο όμοροι γείτονες έχουν φτιάξει

 

μπροστά στον δρόμο πριν από το 2005 μάντρα ύψους 5 μ. όσο και το ύψος του συγκεκριμένου οικοπέδου.

 

Η οικία είναι κολλημένη εκατέρωθεν των γειτονικών οικοπέδων που σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει κάποιου είδους ξεμπάζωμα.

 

Ερωτήσεις

 

1. Θεωρείται υπόγειο ή ισόγειο

 

2. Θα έχω Υ.Δ. ως Κ.Χ. ;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

nt86: 1) υπόγεια που δεν φαινονται στην αδεια τα βαζω ως υδ. με συνελεστη 1

2) ναι

3) το αθροισμα των τετραγωνικών

4)ο αριθμός των τετραγωνικών σε ορθή προβολή που είναι υπέρβαση κάλυψης

Link to comment
Share on other sites

nt86:

2) ναι

 

Αν θεωρήσουμε ότι δεν ξεπερνάνε το περίγραμμα του ισογείου , πως θα μετρήσουν στην κάλυψη? αφού δε δημιουργούν νέα επιφάνεια αλλά είναι μέσα στο περίγραμμα της νόμιμης κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.