Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεμπάζωμα υπογείου


Recommended Posts

Η τομές έχουν ύψη 0,00, και ότι το υπόγειο είναι υπεριψωμένο κατά + 1,50 , δεν έχει υψόμετρα σε σχέση με το οικόπεδο.

Ούτε το τοπογραφικό, ούτε το ΔΚ , οπότε εγώ δεν μπορώ να βρώ τη σχέση του κτηρίου με το οικόπεδο...αυτό είναι το πρόβλημά μου..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια κι από μένα,

στη δική μου περίπτωση το "υπόγειο" έγινε όροφος...επισυνάπτω κι ένα σκίτσο της κατάστασης για να γίνω κατανοητή.

Η κόκκινη γραμμή είναι το έδαφος που δείχνει η τομή της άδειας.

Ο όροφος και το ισόγειο είναι σύμφωνα με τα σχέδια της Ο.Α.

Το "υπόγειο -1" υπήρχε στην άδεια σαν αποθήκη με ύψος 2.70m και είναι 3.05m, ενώ το "υπόγειο -2" καθόλου.

 

Τι δηλώνω?!

το υπόγειο -1: ξεμπάζωμα υπογείου με αναλυτικό και υπέρβαση ύψους? (το γενικό ύψος από το επίπεδο 0.00 δεν παραβιάζεται)

το υπόγειο -2: ΥΔΒΧ? (είναι όντως αποθήκη)

 

Σωστά?!

ΥΠΟΓΕΙΟ 4014.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Ιάσονα!

κάτι ακόμα, με βάση το σχόλιο σου:

 

"ΥΠΟΓΕΙΟΣ ΧΩΡΟΣ και ΧΡΗΣΕΙΣ - Υπολογισμός Προστίμου:

Υπόγειο που είναι ξεμπαζωμένο από μία πλευρά παίρνει μειωτικό συντελεστή 0,5 ανεξάρτητα από τη χρήση που έχει, εφόσον το δάπεδό του έχει κατασκευαστεί σε υπόγεια στάθμη σε σχέση με το φυσικό έδαφος ή σε σχέση με το διαμορφωμένο, ανεξάρτητα από τη χρήση του (κύρια ή βοηθητική). Για τον υπολογισμό του ειδικού προστίμου που αφορά στην υπέρβαση ύψους σε οικοδομή με οικοδομική άδεια δεν θα προσμετράται το πρόσθετο ύψος που έχει προκύψει από την μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή από εκχωματώσεις που έχουν εκτελεστεί. (τροπ.-προσθ. άρθ.24 παρ.25). Είναι όμως σημαντικό να μπει στα σχόλια η σημείωση ότι "πρόκειται για χώρο ΚΧ, ο οποίος χαρακτηρίζεται ΒΧ μόνο για τον υπολογισμό του προστίμου σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου". Το ίδιο θα εφαρμοσθεί και αν είναι ξεμπαζωμένες περισσότερες από μία πλευρές του "

 

το -1 για να μετατραπεί σε ΧΚΧ, εκτός από το ξεμπάζωμα, βάζω το εμβαδόν του (όπως ήταν και στην άδεια), σαν ΥΔΒΧ για να έχω το 0,5 και αναφέρω στην τεχνική έκθεση οτι είναι ΚΧ?

δε βάζω το εμβαδόν*ΥΔΚΧ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις "χωρίς υπέρβαση δόμησης".

Με "υπέρβαση ύψους" (αντίστοιχο συντελεστή).

Και στην τεχνική έκθεση αναφέρεις "...πρόκειται για χώρο ΚΧ, ο οποίος χαρακτηρίζεται ΒΧ μόνο για τον υπολογισμό του προστίμου σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Έχουμε κτίριο το οποίο βάσει αδείας συμπεριλαμβάνει υπόγειο (μπαζωμένο σε όλες τις πλευρές του εκτός από ράμπα για το γκαράζ), ισόγειο και όροφο. Το υπόγειο αποκαλύφθηκε από όλες τις πλευρές του αλλά σε σχέση με το δρόμο παραμένει σε υπόγεια στάθμη (στο πρώην ιδόγειο μπαίνουμε με διάδρομο - εξώστη, αν γίνομαι κατανοητή...). Τελικά το υπόγειο τακτοποιείται ως ΒΧ ή ΚΧ? Για το ξεμπάζωμα ξέρω εκ των προτέρων ότι έχω αναλυτικό.

Ακόμη οι μπαζωμένοι εξώστες του ισογείου πλέον (λόγω του ξεμπαζώματος) είναι κανονικοί εξώστες αυτοί θα μετρήσουν ως ΥΔ αφού έχω εξάντληση εξωστών ή καλύπτομαι με το ξεμπάζωμα αφού εξ αιτίας αυτού δημιουργήθηκαν?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εδω έχουμε ένα πλήρες ξεμπάζωμα.Το πιθανότερο είναι να θεωρηθεί πλέον όροφος το υπόγειο και να πάει σαν ΥΔΚΧ με ταυτόχρονη υπέρβαση ύψους.Βέβαια σε αυτήν την περίπτωση δεν υπολογίζεται το ξεμπάζωμα. Αυτό που μπορεί να σε κάνει να έχεις δεύτερες σκέψεις είναι η τήρηση του υψομέτρου του υπογείου σύμφωνα με την άδεια (ναι?). Μάλλον όμως θα υπερισχύσει η πρώτη επιλογή (για μένα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.