Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεμπάζωμα υπογείου


Recommended Posts

Αν θεωρήσουμε ότι δεν ξεπερνάνε το περίγραμμα του ισογείου , πως θα μετρήσουν στην κάλυψη? αφού δε δημιουργούν νέα επιφάνεια αλλά είναι μέσα στο περίγραμμα της νόμιμης κάλυψης.

 

Συμφωνώ. Μόνο αν είναι εκτός περιγράμματος έχεις ΥΚ.

Link to comment
Share on other sites

Μια γνωμη:

 

Αδεια για ΙΣΟΓΕΙΑ κατοικια 100μ2.

Κατασκευαζεται και ΥΠΟΓΕΙΟ (που δεν υπαρχει στην αδεια), το οποιο ξεμπαζωνεται απο 3 πλευρες και το οποιο πλεον ειναι ΙΣΟΓΕΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.

 

Βαζουμε 0,5 ή οχι?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

1) Έχω ένα υπόγειο που εντάχθηκε στο Ν.3843 ως προς τη χρήση του. Το υπόγειο είναι 2μ πάνω από την επιφάνεια του εδάφους, οπότε θα πήγαινε σύμφωνα με την ερωτοαπάντηση Β'25. Ωστόσο, το υπόγειο τμήμα έχει ξεμπαζωθεί και έχει δημιουργηθεί βεράντα (ένα τεράστιο cours anglais αν μου επιτραπεί η έκφραση). Τί κάνω; Μετράω 1 αυθαιρεσία την υπέρβαση του 0,5 μ, άλλη αυθαιρεσία το ξεμπάζωμα με αναλυτικό και άλλη μια τη δημιουργία μπαλκονιού πάλι με αναλυτικό;

 

2) Στην ίδια 2όροφη κατοικία κατά την κατασκευή άλλαξε τελείως η εξωτερική σκάλα. Την πάω με νομιμοποίηση; Να σημειωθεί ότι κάτω από τη σκάλα ο ιδιοκτήτης έκανε αποθήκες (μία στο υπόγειο και μία στο ανώγειο). Αν την πάω με νομιμοποίηση πώς θα δικαιολογήσω τις αποθήκες με το Ν.4014(του υπογείου είναι κανονική, ενώ στο ανώγειο μετά βίας έχει ύψος 1,5μ.);

 

Σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας γιατί έχω πελαγώσει!!!

Edited by corinakon
Link to comment
Share on other sites

nt86:

2) ναι

3) το αθροισμα των τετραγωνικών

 

 

Για το 3 συγνώμη αλλά νομίζω ότι οι βοηθητικοί χώροι δεν μετράνε στην δόμηση. Δηλάδη σε 4 στρέμματα που χτίζουν 200 τ.μ. εκτός σχεδίου, οι περισσότεροι

χτίζουν και άλλα τόσα αποθήκες από κάτω. Πώς γίνεται?

 

Για το 2 πώς μετράει κάτι στην κάλυψη ενώ είναι υπόγειο?

Και πέρα από αυτό δηλαδή είναι αν βάζεις κάλυψη, δόμηση και 1 είναι σαν να είναι καινούριο ισόγειο σε ένα χώρο που είναι υπόγειος.

 

Καταλαβάινω πάντως πως κάθε ένας έχει την γνώμη του και είναι λογικό, αυτό που δεν είναι λογικό είναι για ένα τέτοιο θέμα να εκδίδονται ερωταπαντήσεις

ασαφείς. Είμαστε μηχανικοί όχι φιλόλογοι να μιλάμε με θεωρείες, 5 - 10 παραδείγματα από σπίτια που να εξηγούν πώς δηλώθηκαν και περάστηκαν στο πρόγραμμα είναι τόσο δύσκολο να δώσουν. Πέρα από αυτό η οδηγία για την αλλαγή χρήσης που δώθηκε αντικρούει την οδηγία που έδιναν στα παραδείγματα για αλλαγή χρήσης υπογείου απο βοηθητικό σε κύριο...παίζουν με τα λεφτά των ανθρώπων.

Edited by nt86
Link to comment
Share on other sites

3) το αθροισμα των τετραγωνικών υπολογιζεται για την επιλογή του ποσοστου υπερβασης δομησης, ανεξαρτητα με το οτι ο ν.4014/11 σου δινει δικαιωμα σε καποιους χωρους να βαζεις μειωτικο συντελεστη 0,5.Ο νομος για παταρια, σοφιτες ,ισογειες αποθηκες δινει συντελεστη 0,5 ενώ οι χωροι αυτοι υπολογιζονται κανονικα στη δομηση.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1) Τα υπόγεια που δεν φαίνονται στην άδεια, είναι ξεμπαζωμένα και είναι εκτός του περιγράμματός του κτιρίου μπαίνουν με συντελεστή 0.5?

 

 

Υπόγεια που δεν φαίνονται στην άδεια, είναι ξεμπαζωμένα και εκτός περιγράμματος δεν είναι υπόγεια αλλά προσθήκες ισογείου... 8-)

 

Αρα ΥΔ με ΥΚ και οχι συντ 0,5

Link to comment
Share on other sites

1) Έχω ένα υπόγειο που εντάχθηκε στο Ν.3843 ως προς τη χρήση του. Το υπόγειο είναι 2μ πάνω από την επιφάνεια του εδάφους, οπότε θα πήγαινε σύμφωνα με την ερωτοαπάντηση Β'25. Ωστόσο, το υπόγειο τμήμα έχει ξεμπαζωθεί και έχει δημιουργηθεί βεράντα (ένα τεράστιο cours anglais αν μου επιτραπεί η έκφραση). Τί κάνω; Μετράω 1 αυθαιρεσία την υπέρβαση του 0,5 μ, άλλη αυθαιρεσία το ξεμπάζωμα με αναλυτικό και άλλη μια τη δημιουργία μπαλκονιού πάλι με αναλυτικό;

 

2) Στην ίδια 2όροφη κατοικία κατά την κατασκευή άλλαξε τελείως η εξωτερική σκάλα. Την πάω με νομιμοποίηση; Να σημειωθεί ότι κάτω από τη σκάλα ο ιδιοκτήτης έκανε αποθήκες (μία στο υπόγειο και μία στο ανώγειο). Αν την πάω με νομιμοποίηση πώς θα δικαιολογήσω τις αποθήκες με το Ν.4014(του υπογείου είναι κανονική, ενώ στο ανώγειο μετά βίας έχει ύψος 1,5μ.);

 

Σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας γιατί έχω πελαγώσει!!!

 

Συγνώμη που επιμένω, αλλά χρειάζομαι μια γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος αν ένα αυτοτελές ημιυπόγειο διαμέρισμα μπορεί να πάει με 0,5? Ρωτάω γιατί είναι αυτοτελής χώρος και αν πάρει όλος βοηθητική χρήση μήπως δεν μπορεί να θεωρείτε διαμέρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση αν είναι κύρια ή όχι δεν έχει να κάνει με τον συντελεστή 0,5.Αν το δάπεδό του είναι σε υπόγεια στάθμη σε σχέση με το διαμορφωμένο κατά την άδεια περιβάλλοντα χώρο τότε ναι, βάλε 0,5.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.