Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άρθρο 24 παρ. γ


Recommended Posts

Ο ν.4014/11 για τους ιδιοκτήτες αυθαιρέτου χωρίς οικοδομική άδεια σε μη άρτιο και οικοδομήσιμο γήπεδο ή οικόπεδο. δίνει την δυνατότητα να διατηρήσουν το ακίνητο εφόσον

1. αποκτήσουν στον ίδιο δήμο σε περιοχή με ίδια ΤΖ, γη στην οποία θα δεσμευτεί η δόμηση, ωστε να συμπληρωθεί η αρτιότητα

2. Πληρώσει επιπλέον πρόστιμο την αντικειμενική αξία γης η οποία θα κάλυπτε την αρτιότητα (φαντάζομαι πως η επιλογή αυτή θα είναι η επικρατέστερη)

3. Συνδιασμός των δύο επάνω.

 

Το ερώτημά είναι: πότε πρέπει να γίνει η παραπάνω διαδικασία; Εντός των 30 ετών ή όταν ολοκληρωθεί ο πολεοδομικός σχεδιασμός;

 

Τι γίνεται εαν ο ιδιοκτήτης πληρώσει το ειδικό πρόστιμο όμως δεν κάνει τίποτα απο τα παραπάνω; Κατεδαφίζει μετά απο 30 χρόνια;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, καλημέρα, υπάρχει ήδη θέμα ανοικτό "Ν.4014-Διάγραμμα Κάλυψης για κάθε οικοδομήσιμο" που έχω ανοίξει, δες μήπως εκέι βρεις κάτι που να απαντά σε αυτό που σε απασχολεί. Συγνώμη αλλά δεν ξέρω πως να βάλω εδώ απευθείας το link του.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω διαβάσει, όπως τα περισσότερα theads της κατηγορίας και δε γίνεται αναφορά πουθενά στο Άρθρο 24 παρ. γ. Γι' αυτό άνοιξα νέο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ν.4014/11 για τους ιδιοκτήτες αυθαιρέτου χωρίς οικοδομική άδεια σε μη άρτιο και οικοδομήσιμο γήπεδο ή οικόπεδο. δίνει την δυνατότητα να διατηρήσουν το ακίνητο εφόσον

1. αποκτήσουν στον ίδιο δήμο σε περιοχή με ίδια ΤΖ, γη στην οποία θα δεσμευτεί η δόμηση, ωστε να συμπληρωθεί η αρτιότητα

2. Πληρώσει επιπλέον πρόστιμο την αντικειμενική αξία γης η οποία θα κάλυπτε την αρτιότητα (φαντάζομαι πως η επιλογή αυτή θα είναι η επικρατέστερη)

3. Συνδιασμός των δύο επάνω.

 

Το ερώτημά είναι: πότε πρέπει να γίνει η παραπάνω διαδικασία; Εντός των 30 ετών ή όταν ολοκληρωθεί ο πολεοδομικός σχεδιασμός;

 

Τι γίνεται εαν ο ιδιοκτήτης πληρώσει το ειδικό πρόστιμο όμως δεν κάνει τίποτα απο τα παραπάνω; Κατεδαφίζει μετά απο 30 χρόνια;

 

μεγαλο ερωτημα! και αν δεν γινει σε 10 χρόνια πολεοδομικος σχεδιασμος καθοτι ελλαδα εισαι! τι γινεται περνει παραταση μεχρι να γίνει?

επισης αν εχω ενα αυθαιτερο 50τ.μ. σε κομματι αγροτεμαχιου 100 τ.μ. και αγορασω 3,9 στρεμματα για την αρτιοτητα και τα δεσμευσω , τα αλλα 150τ.μ. που θα είχα στην αρτιοτητα για να χτισω τα χάνω? και αν δεν τα χανω τα χτίζω σε ενα αγροτεμαχιο 3,9 στρεμματα που απο μόνο του δεν είναι αρτιο??? Επίσης είμαι χαζος να δωσω τοσα λεφτα για ενα 4αρακι αγροτεμαχιο και μετα να το δεσμευσω ενω μπορω να γκρεμισω το παλιο και να χτισω ενα ολοκαινουριο κτισμα 200τ.μ.!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

κ εγω εχω τις ιδιες αποριες, ποτε πρεπει να γινει η συγκεκριμενη διαδικασια ?μετα απο 30 χρονια? ή μετα απο 10 χρονια οταν υποθετικα δημιουργηθει ο πολεοδομικος σχεδιασμος? κ αν δεν γινει πολεοδομικος σχεδιασμος μεσα στην δεκαετια?

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό το θέμα υπάρχουν πολλά κενά... προσωπικά μή άρτια εκτός σχεδίου δεν τους αναλαμβάνω μέχρις στιγμής... "βρωμάνε" πολύ..

Link to comment
Share on other sites

επίσης σε περίπτωση εκτός σχεδίου η αρτιότητα συμπληρώνεται με την τιμή ζώνης τη χαμηλότερη του δήμου;

Ή χρησιμοποιείται ο πίνακας προσδιορισμού αντικειμενικής αξίας με τα ΑΒΑ και τις αποστάσεις από θάλασσα;

Και αν κάποιος πληρώσει ή αγοράσει και αποκτήσει τις προϋποθέσεις πληρώνει ΚΑΙ το πρόστιμο για την αυθαίρετη κατασκευή εντός του οικοπέδου;

(δύσκολα τα πράγματα)

Link to comment
Share on other sites

επίσης σε περίπτωση εκτός σχεδίου η αρτιότητα συμπληρώνεται με την τιμή ζώνης τη χαμηλότερη του δήμου;

Ή χρησιμοποιείται ο πίνακας προσδιορισμού αντικειμενικής αξίας με τα ΑΒΑ και τις αποστάσεις από θάλασσα;

Και αν κάποιος πληρώσει ή αγοράσει και αποκτήσει τις προϋποθέσεις πληρώνει ΚΑΙ το πρόστιμο για την αυθαίρετη κατασκευή εντός του οικοπέδου;

(δύσκολα τα πράγματα)

υστερα με επικοινωνια με το τεε αλλα κ με υπαλληλο της πολεοδομιας, μου ειπαν οτι στην δεκαετια θα πρεπει να αγοραστει η επιπλεον γη ή να πληρωθει το επιπλεον προστιμο, αν για καποιο λογο δεν εχει τελειωσει ο πολεοδομικος σχεδιασμος εντος 10ετιας παλι πληρωνει ο πελατης, κ ο πελατης πλήρωνει κ το προστιμο για αυθαιρετη κατασκευη κ το επιπλεον προστιμο ή αγορα επιπλεον οικοπεδου, τα παραπανω τα μεταφερω με επιφυλαξη βεβαια......

Edited by xekolla
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να κανω ακομη μια ερωτηση, γιατι με τοσο διαβασμα κ ψαξιμο εχω θολωσει...... το αρθρο 24 παρ γ μιλαει για εκτος σχεδιου ,εκτος οριων οικισμου κ μη αρτια.

 

για οικοπεδο το οποιο βρισκεται εντος οριων οικισμου αλλα μη αρτιο κ μη οικοδομησιμο εξαιτιας ελλειψης της απαιτουμενης προσοψης πρεπει να γινει η διαδικασια του αρθρου 24 παρ γ? η τακτοποιειται κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.