Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες Ερωτο-απαντήσεις από ΥΠΕΚΑ


Recommended Posts

Συνάδελφε αφορά σε ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥΣ ημιυπαίθριους, οχι σε ημιυπαίθριους που έκλεισαν και άλαξαν χρήση.

 

Οk, γιατί είχα καταλήξει ότι αυτές οι περιπτώσεις ανήκουν στην απάντηση  Γ25 που το λέει ξεκάθαρα.Βέβαια υπάρχει και η Β14 απάντηση..Το θέμα των ημιυπαιθρίων και των ερωτοαπαντήσεων είναι μπερδεμένο..Ευχαριστώ για την απάντηση

Edited by nerak
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι καλά έκανες και το έβαλες κλειστό χώρο, οπότε δε σε απασχολεί η απάντηση περί η/χ.@s66Αναφέρουν ότι μόνο σε περίπτωση αλλαγής χρήσης από ο.α. δεν περιλαμβάνεις τους τοίχους, όχι γενικά δεν τους περιλαμβάνεις!@nerakΣε ερώτησή μου στα τηλέφωνα, μου απάντησαν πως λαμβάνουμε υπόψη τις τελευταίες ερωτοαπαντήσεις.

 

1. Σε περίπτωση αλλαγής χρήσης χώρου σε σχέση με την οικοδομική άδεια ή δημιουργίας χώρου εντός εγκεκριμένου όγκου κτιρίου με βάση την οικοδομική άδεια στην επιφάνεια του αυθαιρέτου υπολογίζονται οι περιμετρικοί τοίχοι;

Στις περιπτώσεις αλλαγής χρήσης χώρων που έχουν ανεγερθεί βάσει οικοδομικής άδειας ή έχουν δημιουργηθεί εντός εγκεκριμένου όγκου κτιρίου στην επιφάνεια του αυθαιρέτου δεν υπολογίζονται οι περιμετρικοί τοίχοι που καλύπτονται από την οικοδομική άδεια.

 

 

 

αναφέρουν ΚΑΙ για δημιουργία χώρου ΟΧΙ ΜΟΝΟ για αλλαγή χρήσης :grin:

Link to comment
Share on other sites

και με βάση το παραπάνω στοιχείο μου δημιουργείται η εξής απορία....

 

Αν δημιουργήσω ενδιάμεσο πατάρι πάει με το 0,50 του βοηθητικού χώρου???????

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση έχω κτίριο που φαίνεται ισόγειο, μεσοπάτωμα (ΜΟΝΟ ως προς το κλιμακοστάσιο και όλο το υπόλοιπο τρύπα) και μισό Α' όροφο.

 

Στην πράξη το μεσοπάτωμα έχει παταρωθεί ολόκληρο και στον α' όροφο έχουν συμπληρωθεί τα τετραγωνικά που του έλειπαν.

 

Μπορώ να πάω τις αυθαίρετες κατασκευές με το μειωτικό συντελεστή 0,50 θεωρώντας τες πατάρια ως ενδιάμεσες στάθμες μεταξύ νομίμου δαπέδου και νόμιμης οροφής?????????

 

Τελικά τι εννοεί ο ποιητής όταν λέει "πατάρια"?

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά αυτό με τους εξώστες -αναλυτικός(και όχι εμβαδομετρικό υπολογισμό) με τα χαγιάτια θα τα παμε με αναλυτικό και μετα με ενδεχόμενη άδεια νομιμοποίησης σε αλλη παράβαση (εχουμε υπόλοιπο σ.δ) θα τα μετρήσουμε κάλυψη , δόμηση,ογκο κτλ.????

Η απλά αφου ο νόμος τα αντιμετωπίζει αναλυτικα απλά θα δειχθούν οτι έχουν ενταχθει στο νόμο και η πολεοδομία δεν θα κανει καζούρες..??

Link to comment
Share on other sites

1. Σε περίπτωση αλλαγής χρήσης χώρου σε σχέση με την οικοδομική άδεια ή δημιουργίας χώρου εντός εγκεκριμένου όγκου κτιρίου με βάση την οικοδομική άδεια στην επιφάνεια του αυθαιρέτου υπολογίζονται οι περιμετρικοί τοίχοι;

Στις περιπτώσεις αλλαγής χρήσης χώρων που έχουν ανεγερθεί βάσει οικοδομικής άδειας ή έχουν δημιουργηθεί εντός εγκεκριμένου όγκου κτιρίου στην επιφάνεια του αυθαιρέτου δεν υπολογίζονται οι περιμετρικοί τοίχοι που καλύπτονται από την οικοδομική άδεια.

Μέρος Δ απαντήσεων ΥΠΕΚΑ

 

Οι άνρωποι είναι γελοίοι. Ούτε ελληνικά ξέρουν να διατυπώνουν σωστά.

Η ερώτηση είναι για δύο χώρους: α' Για χώρους που έχουν αλλάξει χρήση εντός εγκεκριμένου όγκου και ήταν στην άδεια και β' για χώρους που δημιουργήθηκαν εντός εγκεκριμένου όγκου χωρίς να είναι στην ΟΑ..

Και η απάντηση είναι (λαμβάνοντας το συντακτικά) α' Για χώρους που αλλάξαν χρήση ενώ είναι στην άδεια στον εγκεκριμένο όγκο και β' Για χώρους που αλλάξαν χρήση είναι εντός εγκεκριμένου όγκου και δεν υπήρχαν στην άδεια.

ΔΙαβάζοντας το δηλαδή έτσι το καταλαβαίνεις, αλλά σίγουρα εννοεί ότι είναι στην ερωτηση.

 

Επίσης:

 

Ανοικτός ημιυπαίθριος μέχρι εξαντλήσεως ποσοστου πάει με αναλυτικό;;;;;;;

Ανοικτός ημιυπαίθριος πανω απο ποσοστό πάει υπερβαση δόμησης;;;;;;;

Κλειστός ημιυπαίθριος υπέρβαση δόμησης.;;;;;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα ειναι γελοια,αλλα φανταστειτε να βλεπει και κανενας πελατης τα προβληματα.....δεν υπαρχει περιπτωση να ενταχθει στον νομο με τιποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω τα εξής:

 

Ανοικτός ημιυπαίθριος μέχρι εξαντλήσεως ποσοστου πάει με αναλυτικό εάν θέλουμε να ρυθμίσουμε για 30 χρόνια ή με νομιμοποίηση σε 3 χρόνια (ότι μας βολέυει)

Ανοικτός ημιυπαίθριος πανω απο ποσοστό πάει με αναλυτικό

Κλειστός ημιυπαίθριος υπέρβαση δόμησης

 

 

Επίσης μήπως τα δημιουργούμενα (εκτός ΟΑ) πατάρια είναι αυτά που έχουν ύψος 1,90 έως 2,20 και παίρνουν το συντελεστή 0,50?

Edited by a.chymi
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στην εξής απορία. υπόγειο το οποίο ξεμπαζώθηκε και έχει τακτοποιηθεί με τον 3843 και το οποίο έχει όμως υπέρβαση απόστασης δέλτα πώς υπολογίζεται το πρόστιμο?

 

α) υπέρβαση ύψους

 

β) πλαγίων αποστάσεων

 

γ) αναλυτικός για το ξεμπάζωμα

(το κάθε ένα σε ξεχωριστό φύλλο υπολογισμού)

 

επίσης για το (β) η επιφάνεια που ύπολογίζεται ποιά είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.