Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες Ερωτο-απαντήσεις από ΥΠΕΚΑ


Recommended Posts

Τους έχω στείλει εδώ και εβδομάδες την πολύ απλή αλλά και κρίσιμη ερώτηση Στην περιπτωση παραδοσιακων οικισμών , που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΟΘΕΤΗΜΕΝΟΙ, (οι περισσότεροι θα έλεγα) πως θα ξέρουμε αν κάποιο αυθαίρετο είναι εκτός οικισμού ή εντός, άρα και αδύνατον να τακτοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια κοροιδία δεν έχει ξαναγίνει!!!!Μα καλά έβγαλαν και 5η σειρά με 9 μονο απαντήσεις????

Δεν βαριούνται να κάνουν αυτήν την δουλειά??Ξεσκαρτάρουν τα εκατοντάδες ερωτήματα που τους έχουν σταλεί και απαντούν μόνο σε γενικότητες και αοριστίες??Ούτε το 20% των αποριών δεν έχουν πιάσει!!Αααα και για την ταμπακιέρα (αμοιβές,φεμ,τσμέδε κτλ) Τιποτα!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πως θα βάζουμε όλα τα τετραγωνικά (προς τακτοποίηση και προς νομιμοποίηση) θα κάνουμε εισαγωγή στο σύστημα για να βγεί το παράβολο στο σύνολο των τετραγωνικών και μετά θα επαναυπολογίζουμε το πρόστιμο βγάζοντας από τους υπολογισμούς τα προς νομιμοποίηση.Δε βλέπω άλλο τρόπο για να γίνει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι υποψήφιος για την μπουγάτσα.

Λίγο Αθήνα-Θεσσαλονίκη μέσω Ηρακλείου είναι, αλλά μέχρι στιγμής μόνο αυτό γίνεται (?).

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΦΩΝΩ...

Ειναι παραλογο αυτο που λες και φυσικα ΛΑΘΟΣ...

Αν εχω μια μαντρα τι τμ θα βαλλω???

Γ9 ΥΠΕΚΑ..σ'αυτους να απευθυνεις το ΛΑΘΟΣ!!!

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

Manolis gon καλή ιδέα αυτή... αλλά εάν βγάλουμε από τους υπολογισμούς το νομιμοποίησιμο τμήμα αυτό αφαιρείται τελείως??? (δεν το δοκίμασα).

Και αν αφαιρείται τελείως, πώς θα δηλώσουμε μετά σε ποιόν χώρο αναφέρεται η άδεια που θα βγάλουμε εντός 3ετίας ??????

Ας ελπίσουμε σύντομα να αναβαθμιστεί το σύστημα ώστε να διαχωρίζουμε τα τετραγωνικά και να υπολογίζουμε τομ πρόστιμο μόνο όπου χρειάζεται.

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Ρε συνάδελφοι, επειδή έχω αρχίσει και χάνω την υπομονή μου, και μου φαίνεται θα αρχίσω να στέλνω e-mail με ιούς στο ΥΠΕΚΑ, τελικά τι γίνεται αν τμήμα κατοικίας πχ μπορεί να νομιμοποιηθεί και τμήμα της όχι (λόγω υπέρβασης δόμησης, πρασιάς, πλ. απόστασης κτλ)? Διότι αυτοί του ΥΠΕΚΑ απαντούν με γενικότητες και ασάφειες και στην πραγματκότητα αντί να λύνουν απορίες γεννούν και άλλες. Στο 5ο ερώτημα του 5ου μέρους λεει ότι:

 

Σε περίπτωση που υπάρχει αυθαίρετο τμήμα κτιρίου, που μπορεί και έχει επιλεγεί από τον ιδιοκτήτη να νομιμοποιηθεί με αναθεώρηση της ισχύουσας άδειας (αρθ. 26, παρ. 2) και αυθαίρετο τμήμα, που μπορεί να δηλωθεί με το άρθρο 24, του ν. 4014. Θα υποβληθούν δύο δηλώσεις με 2 παράβολα ή μία δήλωση με 1 παράβολο, στην οποία θα διαχωρίζονται τα τμήματα που νομιμοποιούνται από τα τμήματα που είναι αυθαίρετα;

Για την υπαγωγή αυθαιρέτων κατασκευών στη ρύθμιση του ν. 4014/11 απαιτείται μία αίτηση ανά αυτοτελή λειτουργικά ιδιοκτησία και παράβολο που αντιστοιχεί στο σύνολο της επιφάνειας των αυθαιρέτων κατασκευών, σύμφωνα με την παρ. 2γ, του άρθρου 24, του νόμου. Στη συνέχεια υπολογίζεται το πρόστιμο του τμήματος που δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ελέγχεται εκ των προτέρων η δυνατότητα υπαγωγής της αυθαίρετης κατασκευής στις διατάξεις του άρθρου 22, του ν. 1577/85.

 

Εαν δεν υπήρχε η τελευταία πρόταση θα λέγαμε ότι ισχύει αυτό στο οποίο είχαμε όλοι καταλήξει. Οτι δλδ, ρυθμίζεις τα τ.μ που δεν νομιμοποιούνται και τα υπόλοιπα τα νομιμοποείς. Η τελευταία πρόταση δεν δημιουργεί πάλι ερωτήματα ? Διότι αν εξ΄αρχής είχαμε μία περίπτωση που έχει υπέρβαση δόμησης, ξεχνώντας και τον 4014, θα λέγαμε ότι δεν μπορεί να υπαχθεί στο αρθρο 22 του 1577/85... &&%&^%^^$$%##@#@@#$#@#%%$$^%^&^*^%^%$%#$#$#$#@$#

Edited by PASLAM7
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, το 9 (ερωτήσεις) ειναι ο τυχερός αριθμού καποιου μέσα στο ΥΠΕΚΑ. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που η μισή οικοδομή ρυμοτομείται σε πράξη εφαρμογής αλλά στην αναθεώρηση της πράξης, που ακόμα εκρεμμεί, τακτοποιείται όλη η οικοδομή.Καμία γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ:

 

Και τι γίνεται στα οικόπεδα που εκκρεμεί η πράξη εφαρμογής? Λαμβάνουμε τίποτα υπόψη ή προχωράμε σαν κοινό εκτός σχεδίου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.