Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΑΔ για εμπορία φωτοβολταϊκού συστήματος


lym

Recommended Posts

Όχι ΑΠΥ.

Ναι υπάρχει και χειρόγραφη λιανικής. (Υπάρχουν φορές που όταν κόβεται το ρεύμα πχ. στην ταβέρνα υποτίθεται ότι σου κόβουν τέτοια απόδειξη.)

Τώρα επειδή πλέον η νέα Υ.Δ.Ε θέλει να υπάρχει ο αριθμός της ΑΠΥ, κόβεις και μια ΑΠΥ 100ευρώ(λέμε τώρα) και είσαι καθόλα νόμιμος.

 

@deathlok

 

Το δικό μου μπλοκάκι της ΑΠΥ έχω τρυπήσει μόνο 20 φύλλα(τριπλά). τα άλλα δεν τα έχω τρυπημένα.

Edited by aa_phantom
Link to comment
Share on other sites

η εγκατασταση ΦΒ εχει διαφορα απο τις αλλες η/μ ή οικοδομικες εργασιες?

Οταν ενας μηχανικος κανει κατασκευες/εργολαβιες αγοραζει υλικα/μηχανηματα και τα τοποθετει/χτιζει ή οτιδηποτε αλλο.

 

Σε αυτες τις περιππτωσεις βγαζουμε ΤΠΥ (τιμολογιο). Τα περι εμποριας και αντιστοιχων ΚΑΔ δεν καταλαβαινω τι σχεση εχουν με εμας.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω πως πρέπει να αντιμετωπιστεί όπως κάθε άλλη εργασία. Αγοράζεις υλικά στο όνομα σου με τόπο αποστολής την διευθυνση εγκατάστασης και εσύ κόβεις ένα τιμολόγιο για όλο το έργο-εγκατάσταση. Στην ουσία δεν κάνεις εμποριο αλλα εγκατάσταση.

Απο την άλλη αν πουλάς και υλικα ανεξαρτητα απο τις εγκαταστασεις πρεπει να δηλώσεις και ΚΑΔ εμπορίου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια ιδιαιτερότητα...Τα ΦΒ δεν ενσωματώνονται στο έργο, τοποθετούνται... είναι κάτι πρόσθετο... δεν θα έλεγε κανείς ότι θα τραβήξεις τα καλώδια από τους τοίχους, μπορεί όμως εύκολα να φύγουν.... αποτελούν εμπόρευμα που χρήζει κάποιας εγκατάστασης... όχι εγκατεστημένο υλικό...

Επίσης, το κόστος αγοράς είναι πολύ μεγαλύτερο από το κόστος εγκατάστασης και γιαυτό πάμε με τιμολ. πώλησης...

Αυτό είναι που μου είπαν εμένα.... αλλιώς ge_liakos έχεις δίκιο....

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ισχυει με τα ΦΒ ισχυει και με αλλες εγκαταστασεις (πχ compact βιολογικοι καθαρισμοι).

Στην τελικη τι προβλημα εχει η εφορια αν δεν εχουμε ανοιξει ενα σωρο ΚΑΔ ή δεν εχουμε ενα σωρο βιβλια και τιμολογια/αποδειξεις και δεν συμαζευεται. Αλλαζει (πλεον *) κατι ως προς το φορο που θα βγει στο τελος?

 

 

 

* παλαιοτερα υπηρχαν διαφορες μεταξυ εμποριο -κατασκευης.

Link to comment
Share on other sites

η εγκατασταση ΦΒ εχει διαφορα απο τις αλλες η/μ ή οικοδομικες εργασιες?

Οταν ενας μηχανικος κανει κατασκευες/εργολαβιες αγοραζει υλικα/μηχανηματα και τα τοποθετει/χτιζει ή οτιδηποτε αλλο.

 

Σε αυτες τις περιππτωσεις βγαζουμε ΤΠΥ (τιμολογιο). Τα περι εμποριας και αντιστοιχων ΚΑΔ δεν καταλαβαινω τι σχεση εχουν με εμας.

 

Και εγώ κάπως έτσι το σκέφτηκα στην αρχή. Το είχα γράψει τότε στο forum σαν απορία αλλά δεν είχα

πάρει απάντηση. Μετά από ερώτηση στην τοπική εφορία μου είπανε να πάρω μπλοκ απόδειξης

λιανικής πώλησης. Κάποιοι άλλοι μηχανικοί με τρομοκράτησαν μάλιστα και με πρόστιμα, για άλλες

παρόμοιες εργασίες που τα βάζανε όλα σε μία ΑΠΥ, λένε ότι παλιά γινόταν αυτό και τώρα τέλος.

 

Τώρα κατέληξα με ΑΠΥ, ΤΠΥ, Αποδ. Λιαν. Πώλησης, Τιμολ. Χονδρικής Πώλησης / δελτίο αποστολής,

Δελτίο αποστολής και δε συμμαζεύεται, και είμαι στα δύο πρώτα χρόνια που δραστηριοποιήθηκα ουσιαστικά.

 

Να συμπληρώσω ότι για τα ΚΑΔ είχα αυτό που έλεγε ηλεκτρολογικές / μηχανολογικές εργασίες (κάτι τέτοιο),

αλλά μετά τα μπλοκ πώλησης άνοιξα το εμπορία ηλεκτρολογικού υλικού, εξοπλισμού (κάτι τέτοιο), επειδή

μέσα σε όλα αγοράζεις και πουλάς όχι μόνο τα πανελ, αλλά διακόπτες, ασφάλειες ... συν τα υπόλοιπα.

Ότι μας είπε η τοπική εφορία.

Edited by panoskak
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λοιπόν, όταν κανείς κόβει ΤΠΥ (τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών) τα ενσωματούμενα υλικά μπορούν να είναι μέχρι 60% της αξίας του τιμολογίου. Εάν είναι μεγαλύτερη από 60% η αξία των υλικών θεωρείται από την εφορία εμπορία υλικού και όχι παροχή υπηρεσίας και υπάρχει πρόστιμο.

 

Παράλογο μεν αλλά έτσι είναι. Λες και όλες οι εργασίες είναι ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις ένα Μπλοκ "Τιμολόγιο Τεχνικών Έργων" πας στην Εφορία στο "τρυπάει"

Παίρνεις τα υλικά στο όνομα σου

και κόβεις στον πελάτη ένα τελικό τιμολογίο τεχνικών έργων

γραφωντας περιληπτικα τα υλικα που χρησιμοποιήσες και ένα σύνολο στο τέλος

Edited by spygr
Link to comment
Share on other sites

Τα Φ/Β δεν είναι τεχνικό έργο. Το έχουμε πει πάρα πολλές φορές.

Κάνεις συμφωνητικό για κατασκευή Φ/Β αγοράζεις όλα τα υλικά αλλα επειδή δεν είναι τεχνικό έργο κόβεις ΤΠΥ και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.