Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλήθος αιτήσεων


Recommended Posts

Εγώ πάλι σε 2οροφο έβαλα 2 αιτήσεις, μιάς και η ιδιοκτήτρια θα προβεί σε πώληση του ισογείου άμεσα και θέλησε να φαίνεται ανεξαρτητο διαμέρισμα από τώρα. Πολύ μπέρδεμα πάντος!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Διαβάζοντας τα προηγούμενα post προς στιγμήν νόμισα οτι διευκρίνισα την απορία μου, με τις απαντήσεις των tpanag, dryft. Μπερδεύτηκα όμως με την ερωτοαπάντηση ζ' 18/11/2011...

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας στην παρακάτω περίπτωση:

Τετραώροφη οικοδομή επι pilotis με υπόγειο και δώμα, με άδεια 2008 ως δύο μεζονέτες, α΄+ β' ορόφου, και γ'+δ' ορόφου.

Στην πράξη υλοποιήθηκε (και χρησιμοποιείται) ως μια κατοικία.

Ως προς τη ΔΕΗ έχει πάρει τρεις μετρητές, ένα για κάθε μεζονέτα και το κοινόχρηστο.

Δεν έχει γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας.

Υπάρχουν αυθαιρεσίες σε όλες τις στάθμες, και στον φερόμενο ως κοινόχρηστο χώρο.

 

θα καταθέσω ένα, δύο ή τρεις φακέλους ;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Διαβάζοντας τα προηγούμενα post προς στιγμήν νόμισα οτι διευκρίνισα την απορία μου, με τις απαντήσεις των tpanag, dryft. Μπερδεύτηκα όμως με την ερωτοαπάντηση ζ' 18/11/2011...

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας στην παρακάτω περίπτωση:

Τετραώροφη οικοδομή επι pilotis με υπόγειο και δώμα, με άδεια 2008 ως δύο μεζονέτες, α΄+ β' ορόφου, και γ'+δ' ορόφου.

Στην πράξη υλοποιήθηκε (και χρησιμοποιείται) ως μια κατοικία.

Ως προς τη ΔΕΗ έχει πάρει τρεις μετρητές, ένα για κάθε μεζονέτα και το κοινόχρηστο.

Δεν έχει γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας.

Υπάρχουν αυθαιρεσίες σε όλες τις στάθμες, και στον φερόμενο ως κοινόχρηστο χώρο.

 

θα καταθέσω ένα, δύο ή τρεις φακέλους ;;;

 

marmar72...το θέμα δεν έχει λυθεί...και τι έχει λυθει θα μου πεις τώρα...αλλά πάμε παρακάτω...βασικά μέχρι στιγμής ο δρόμος πιστεύω είναι ανοιχτός να κάνεις ότι σε ικανοποιεί...εσένα και τον πελάτη σου...η λογική του να τακτοποιούμε απλά κτίρια σαν να χαν γίνει οριζόντιες επειδή μπορεί και να γίνουν εμένα κατα βάση με βρίσκει αντίθετο...μπορείς να τακτοποιήσεις το κτίριο σου συνολικά και εξωτερικά και εσωτερικά με μία αίτηση και στη συνέχεια μπορείς να κάνεις τα πάντα...Νομικά σίγουρα αυτό είναι το σωστό...όμως αν έχεις άλλα κολλήματα μπορείς να επιλέξεις να κάνεις και 500 αν θες.

 

Επίσης η απάντησή σου βρίσκεται στο η' 23-11-2011...( στο 8 )...όχι στο ζ'

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

@faethon11,@Dryft

 

Και μένα η λογική μου αυτό μου υπαγορεύει, ήθελα απλώς να είμαι καλυμένη και νομικά, και να μην επιβαρύνω τον πελάτη μου με πολλαπλές αμοιβές.

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!

Edited by marmar72
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω ενα ακομα θεμα συναδελφοι?τελικα οταν εχουμε αυθαιρεσιες στο δωμα(δημιουργια δωματιου) και στο υπογειο(αλλαγη χρηση και ξεμπαζωμα) μπορουμε να κανουμε ενα φακελο,ενα παραβολο γιατι θεωρουμε οτι και τα δυο ειναι κοινοχρηστοι χωροι?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω ενα ακομα θεμα συναδελφοι?τελικα οταν εχουμε αυθαιρεσιες στο δωμα(δημιουργια δωματιου) και στο υπογειο(αλλαγη χρηση και ξεμπαζωμα) μπορουμε να κανουμε ενα φακελο,ενα παραβολο γιατι θεωρουμε οτι και τα δυο ειναι κοινοχρηστοι χωροι?

 

kostavros έχεις σύσταση οριζοντίου ή ξαναρωτάς το ίδιο πράγμα;

Link to comment
Share on other sites

εχω συσταση αλλα ολα ανηκουν σε ενα ιδιοκτητη

 

θεωρώ ότι κάνεις μία αίτηση για τα κοινόχρηστα ναι...αν είχες αυθαιρεσίες και στα διαμερίσματα, για κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά...μπορεί να συνδράμει και κάποιος ακόμα αν θέλει. Απλά τσέκαρε ότι είναι όντως κοινόχρηστα και όχι ότι το δώμα "πατάει" στην αποκλειστική χρήση του Β-2 του δευτέρου (λέμε τώρα) ή η υπόγεια αποθήκη είναι παρακολούθημα του Α-1 (λέμε τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.