Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλήθος αιτήσεων


Recommended Posts

Γιατί ένα φάκελο βρε παιδιά; Αν θέλει αύριο να κάνει τίτλο σύστασης πώς θα το κάνει; Με νέα νομιμοποίηση αδείας; Ίσως εάν κάνει δύο φακέλους να ξεμπερδέψει... Δεν ξέρω. Λέω. Και εννοείται και τρίτος φάκελος για τα κοινόχρηστα (κλιμακοστάσιο, barbeque, ξεμπαζώματα, υπόγεια κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Η λογική του όρου της "αυτοτελούς ιδιοκτησίας" είναι η ίδια με αυτόν του Ν.3843/2010, που εγώ πιστεύω είχε ξεκαθαριστεί αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Τρίχες είχε ξεκαθαριστεί στον 3843... Απλά καταλήξαμε να κάνουμε ό,τι μας κατέβει, ανάλογα με το τι συνέφερε τον ιδιοκτήτη από οικονομική άποψη...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδες! Μηχανικοι ειμαστε και οχι νομικοι!

Απαντηση ξεκαθαρη στο αρχικο ερωτημα #1 εχετε να δωσετε? 1 ή 2 αιτησεις? (...και δεν υπαρχουν κοινοχρηστοι χωροι)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο ξεκάθαρη απάντηση από αυτήν που έδωσε ο tpanag στο #8 δεν υπάρχει.

Και για θέματα της δουλειάς μας, ναι είμαστε (υποχρεωμένοι να είμαστε) και νομικοί.

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω 2 ισογειες κατοικιες ανεξαρτητες, σε εκτος σχεδιου χωρις αδεια που ανηκουν στον ιδιο ιδιοκτητη, κανω 2 αιτησεις ? το παραβολο συμψηφιζεται?επειδη μπερδευτικα λιγο........

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω 2 ισογειες κατοικιες ανεξαρτητες, σε εκτος σχεδιου χωρις αδεια που ανηκουν στον ιδιο ιδιοκτητη, κανω 2 αιτησεις ? το παραβολο συμψηφιζεται?επειδη μπερδευτικα λιγο........

 

Φίλε μου το σκεπτικό μου έχει ως εξής: Επειδή ο νόμος τακτοποιεί ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ αν υποθέσουμε ότι κάνεις

α) μία αίτηση αυτές οι ανεξάρτητες κατοικίες θα είναι μία ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ διότι ως τέτοια θα τακτοποιηθεί. Αρα αν στο μέλλον αποφασιστεί να "μεταβίβαστεί (πχ αγοροπωλησία, γονική παροχή, κλπ)" η μία κατοικία αυτό δεν θα μπορεί να γίνει (τουλάχιστον μέχρι να μπεί στο σχέδιο και να βγεί άδεια διαχωρισμού).

β) δύο αιτήσεις αυτές οι ανεξάρτητες κατοικίες θα αποτελούν δύο ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ διότι ως τέτοιες θα τακτοποιηθούν. Αρα αν στο μέλλον αποφασιστεί να μεταβίβαστεί (πχ αγοροπωλησία, γονική παροχή, κλπ) η μία κατοικία αυτό δεν θα αποτελεί πρόβλημα.

Ετσι τουλάχιστον το βλέπω έγω. Ελπίζω να βοήθησα.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπερδεύετε ιδιοκτησίες με αιτήσεις;

Σκεφτείτε το ΠΕΑ. ΠΕΑ για όλη την πολυκατοικία μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κάθε διαμέρισμα.

Άρα τακτοποίηση για όλη την πολυκατοικία μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κάθε διαμέρισμα.

Έτσι και αλλιώς, για να μεταβιβασθεί θέλει βεβαίωση μηχανικού και πάλι. Αυτός θα βεβαιώσει τι μπορεί και τι δεν μπορεί να μεταβιβασθεί βλέποντας τι έχει τακτοποιηθεί (και όχι δεν είναι ο Θεός, απλά ο νόμος του δίνει το δικαίωμα να βεβαιώσει)

Edited by Faethon11
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω τις εξής περιπτώσεις:

 

1) Ακίνητο εντός σχεδίου χωρίς Ο.Α. και σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, το οποίο αποτελείται από 3 οριζόντιες αυτοτελείς ιδιοκτησίες. Τμήμα του ισογείου έχει εξαιρεθεί από την κατεδάφιση με τον 1337/83.

 

2) Ακίνητο με αυθαιρεσίες εκτός σχεδίου (άρτιο και οικοδομήσιμο περίπου 10 στρ.) με Ο.Α. χωρίς σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, αποτελείται από δύο εν επαφή μεζονέτες (αυτοτελείς ιδιοκτησίες). Καταθέτω μία αίτηση για όλο το ακίνητο ή δύο;

 

Γενικότερα τι ισχύει σε ακίνητα χωρίς σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας; Τι γίνεται όταν κάποιος εκ των ιδιοκτητών των οριζόντιων ιδιοκτησιών να θέλει να τακτοποιήσει αυθαιρεσίες στο ακίνητό του;

Link to comment
Share on other sites

στο τεε είπαν ότι θα βγάλουν εγκύκλιο γιαυτο, αλλά συνεχίζουν με το παιχνιδι των ερωτοαπαντήσεων που η μία αναιρείτην άλλη!

έχω περίπτωση υπογείου που έχουν γίνει δύο ανεξάρτητες κατοικίες. Να κάνω δύο αιτήσεις ή μία αίτηση με δύο φύλλα καταγραφής? και στην μία και στην άλλη περίπτωση τα ρυθμίζω ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.