Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλήθος αιτήσεων


Recommended Posts

Επειτα απο σεμιναρια ερωτησεις σε τεε συζητησεις με πολεοδομιες και μηχανικους εγω προσωπικα κατεληξα οτι καθε αυτοτελη κατοικια θελει ξεχωριστη αιτηση οποτε δυο αμοιβες μηχανικων ακομα και χωρις συσταση.Ανεξαρτητα απο τις διευκρινησεις που θα βγαλει το ΤΕΕ γιατι και αυτοι δεν ειναι θεοι καποια πραγματα πρεπει να τα κοιταμε και πρακτικα...και για να ενισχυσω την αποψη μου θα αναφερω μια αντιστοιχη πιο ακραια περιπτωση δικη μου

Σε τετραοροφη κατοικια ενος ιδιοκτητη χωρις οριζοντια συσταση(και μαλιστα την χρησιμοποιει ο ιδιος σαν ενα σπιτι χωρις εξωτερικες πορτες απο το κλιμακοστασιο)εχουν αυθαιρεσιες ολοι οι οροφοι σε καλυψη,δομηση,υψος,Δ,κολωνες ακομα στην πρασια..

Αν εγω εκανα μια αιτηση τι υπερβαση υψους θα εβαζα?αφου στο συνολο ειναι σωστα οσο η οικοδομικη αδεια αλλα το ισογειο ειναι πιο ψηλο και οι ενδιαμεσοι οροφοι πιο χαμηλοι.και μετα οταν κανει την συσταση και θελει να τα πουλησει θα με φωναξει και θα του πω δεν του δινω βεβαιωση γιατι το ισογειο ειναι πιο ψηλο απο στην πραγματικοτητα?

παραβαση στην κάλυψη θα έβαζα μονο μια φορα και για τους τεσσερις οροφους που εχει καλυψει μεχρι τον ακαλυπτο?το ιδιο και για την πρασια που την εχει καταπατησει?

ξερω οτι τα χρηματα ειναι αρκετα στην αμοιβη αλλα για να μην βρεθουμε προ εκπληξεων στο μελλον οφειλουμε να ειμαστε προσεκτικοι...

Και παλι αναφερω οτι ειναι προσωπικη αποψη ανεξαρτητως τι διευκρινησεις θα βγουν αν βγουν

 

kostavros διαφωνώ! Ο νόμος ασχολείται με υπερβάσεις δόμησης, ύψους, κάλυψης και αποστάσεων με βάση τα επιτρεπόμενα στην περιοχή...Αν έχεις οικοδομική άδεια που εξαντλεί το σ.δ. και εφόσον δεν υφίστανται ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες, αποτυπώνεις-μετράς την οικοδομή εξωτερικά. Αν στο συνολικό ύψος είσαι οκ τοτε ΔΕΝ έχεις υπέρβαση υψους! Οτιδήποτε στη δόμηση είναι εκτός αδείας και εφόσον δεν νομιμοποιείται τακτοποιείται συνολικά (και στους 4 ορόφους)! Στην κάλυψη και στις αποστάσεις εννοείται ότι τα λαμβάνεις υπόψιν ΜΙΑ φορά! Αφορούν τη θέση του κτιρίου! και όχι κάθε ορόφου! Προβάλλεις κάθε όροφο στο έδαφος και έχεις την συνολική κάλυψη! Εσωτερικές αλλαγές στο κτίριο (ύψος ορόφου) εκτός του ότι μπορεί να γίνουν με αναθεώρηση άδειας δεν αφορούν τον 4014! αλλά και τις μεταβιβάσεις! αφού δεν πρόκειται για ξεχωριστές οριζόντιες! Το ακίνητο είναι το έδαφος και τα συστατικά του μέρη...δηλ. το κτίριο...Μεταβιβάζεται το οικόπεδο με ένα κτίριο μέσα...όχι κάθε όροφος...ούτε η κουζίνα ξεχωριστά! Εφόσον έχεις τακτοποιήσει το κτίριο συνολικά είσαι οκ για μεταβίβαση...Δε θα δώσεις βεβαίωση ότι ο πρώτος όροφος είναι 3 αντί για 3,20 και ο δεύτερος 3,20 αντί για 3! Έχετε μπερδευτεί! Δες και αντίστοιχα παραδείγματα του ΤΕΕ όπου λέει ότι σε περίπτωση υπέρβασης του επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής όπου έχει γίνει σύσταση μοιράζεται αναλογικά στις οριζόντιες και μπλα μπλα...ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟΥ ΥΨΟΥΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ!!! Δηλαδή είναι σα να μου λες ότι σε μια πολυκατοικία με 50 οριζόντιες οπου όλες έχουν άλλα ύψη από της άδειας αλλα η οικοδομή είναι οκ σε ύψος εσύ τι θα κανες;;;;; Θα τακτοποιούσες με τον 4014!!!;;;;Ως προς τι; Ο συμβολαιογράφος καλά του τα'πε του tzeno (αν και αυτό το "ανα οικοδομική άδεια" δεν το κατάλαβα)...Έτσι είναι το σωστό...Και η βεβαίωση θα ναι σωστή και η σύσταση θα μπορεί να γίνει...Είτε κάνεις αναθεώρηση αδείας είτε όχι! Αντίθετα αν κάνει αυτά που λές εσύ και τυχαίνει τους δύο ορόφους να τους έχει ένας αδερφός και τους άλλους άλλος και ο ένας να θέλει να τακτοποιήσει και ο άλλος όχι τότε ούτε βεβαίωση θα μπορείς να βγάλεις (καθώς θα υπάρχει αυθαιρετο τμήμα που δε θα χει τακτοποιηθει στο ακίνητο που παραμένει το έδαφος με τα συστατικά του μέρη) ούτε τελικά σύσταση να κάνεις ...

Edited by Dryft
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση:

 

Εχω 2 εφαπτομενα οικοπεδα (ιδιας διαστασης), τα οποια προηλθαν απο κατατμηση.

- Στο 1ο οικοπεδο υπαρχει αδεια και εχω υπερβασεις δομησης.

- Στο 2ο οικοπεδο, ο ιδιοκτητης πηρε το 1969 "ΑΔΕΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ" απο την ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ για να κατασκευασει μια ΑΠΟΘΗΚΗ, την οποια εκανε αντι για 15, 30 τ.μ.

 

***Υπαρχουν 2 τιτλοι ιδιοκτησιας, ενας για καθε οικοπεδο. ( ο ιδιοκτητης ειναι ενας)

-----------------------------

 

Στο 1ο οικοπεδο ειναι ευκολα τα πραγματα (Φυλλο καταχωρησης, ΜΕ ΑΔΕΙΑ κλπ.)

Στο 2ο οικοπεδο, στο οποιο ΔΕΝ εχω αριθμο αδειας, παρα μονο την ημερομηνια χορηγησης αυτης της αδειας "οικοδομης", τι κανω?

Το θεωρω "ΜΕ ΑΔΕΙΑ" και βαζω Υπερβαση Δομησης ΒΧ?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση:

 

Εχω 2 εφαπτομενα οικοπεδα (ιδιας διαστασης), τα οποια προηλθαν απο κατατμηση.

- Στο 1ο οικοπεδο υπαρχει αδεια και εχω υπερβασεις δομησης.

- Στο 2ο οικοπεδο, ο ιδιοκτητης πηρε το 1969 "ΑΔΕΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ" απο την ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ για να κατασκευασει μια ΑΠΟΘΗΚΗ, την οποια εκανε αντι για 15, 30 τ.μ.

 

***Υπαρχουν 2 τιτλοι ιδιοκτησιας, ενας για καθε οικοπεδο. ( ο ιδιοκτητης ειναι ενας)

-----------------------------

 

Στο 1ο οικοπεδο ειναι ευκολα τα πραγματα (Φυλλο καταχωρησης, ΜΕ ΑΔΕΙΑ κλπ.)

Στο 2ο οικοπεδο, στο οποιο ΔΕΝ εχω αριθμο αδειας, παρα μονο την ημερομηνια χορηγησης αυτης της αδειας "οικοδομης", τι κανω?

Το θεωρω "ΜΕ ΑΔΕΙΑ" και βαζω Υπερβαση Δομησης ΒΧ?

χα χα χα χα!!!!!!!!! Τις χουντας τα καμωματα ειναι αυτο? Πρωτη φορα ακουω για αδεια αστυνομιας!!!!

Περα απο την πλακα βρε φιλε για ψαξε στο αρχειο της κοινοτητας, κατι πιστευω πως θα βρεις....αλλιως δεν πιστευω πως εχει ισχυ αυτο το χαρτι απο τα μπατσονια!!! ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη σκεφτηκα κι εγω οτι προκειται για απλη αδεια "ΕΝΑΡΞΗΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ" (οπως γινεται και σημερα).

Διαβαζοντας ομως το χαρτι (το οποιο εχει τιτλο με τεραστια γραμματα ΑΔΕΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ), κανει αναφορα σε Βασιλικο Διαταγμα περι Γενικου Οικοδομικου Κανονισμου του Κρατους κλπ.

Ισως τοτε να χορηγουσαν αδειες για ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ (πχ. ΑΠΟΘΗΚΗ) και οι Αστυνομιες...

Link to comment
Share on other sites

φιλε Dryft δεχομαι την αποψη σου οπως και καθε αποψη, σε αυτο το νομο ειναι ολα στην κριση μας.ετσι τα εχουν κανει.

Απλα εξεφρασα την δικη μου αποψη.

ΓΙατι οταν τον κατω οροφο που θα τον κανει μαγαζι και εχει υπερβαση υψους ενα μετρο απο την αδεια θα κανει την συσταση και μου ζητησει βεβαιωση εγω οτι και να λεει δε μπορω να του βεβαιωσω οτι ειναι ολα οκ και ας βγαλουν και διευκρυνηση οτι αυτο δεν ειναι υπερβαση υψους.διαφωνω με τα σχεδια της πολεοδομιας(και οχι για λιγο καθοτι δε θα εχω ουτε το οριο ανοχης)οποτε ειμαι λαθος.καλυτερα να χασω ενα πελατη παρα να εχω μπλεξιματα μετα.

και για την πολεοδομια για το νομο 3843 το ιδιο ισχυε ανεξαρτητως συστασης.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη σκεφτηκα κι εγω οτι προκειται για απλη αδεια "ΕΝΑΡΞΗΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ" (οπως γινεται και σημερα).

Διαβαζοντας ομως το χαρτι (το οποιο εχει τιτλο με τεραστια γραμματα ΑΔΕΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ), κανει αναφορα σε Βασιλικο Διαταγμα περι Γενικου Οικοδομικου Κανονισμου του Κρατους κλπ.

Ισως τοτε να χορηγουσαν αδειες για ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ (πχ. ΑΠΟΘΗΚΗ) και οι Αστυνομιες...

Φιλε μου, απο μια συντομη ερευνα που εκανα ισχυει αυτο που σου εγραψα πριν. Δινοταν αδειες καποτε απο προεδρους κοινοτητων, οχι ομως και απο την αστυνομια. Ψαξε στο αρχειο της παλιας κοινοτητας και κατι θα βρεις, διαφορετικα το χαρτι που εχεις μαλλον ειναι αχρηστο!

Link to comment
Share on other sites

Δίνονταν άδειες από Αστυνομία. Πλήρωναν και ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ.

Έχουν ακριβώς την ίδια ισχύ με την άδεια από κοινότητα. Δηλαδή κανονικής αδείας.

Δεν έδιναν αριθμό αδείας αλλά μόνο αριθμό πρωτοκόλλου.

Απαγορεύονταν δε η χρήση Ω.Σ. στον Φ.Ο. του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Faethon11

Ακριβως αυτα γραφει η αδεια! (εχει αριθμο πρωτοκολλου και απαγορευει ωπλισμενο σκυροδεμα)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

kostavros...μπάχαλο...όλοι δίκιο έχουμε από τη μεριά του ο καθένας...εγώ επιμένω ότι για το συμβόλαιο της σύστασης (μόνο) χρειάζονται αυτά που είπα...καθώς το ακίνητο που θα υπαχθεί στις διατάξεις για τις κατοροφους ιδιοκτησίες (δηλ. το οικόπεδο με το κτίριο συνολικά) θα είναι τακτοποιημένο σύμφωνα με το ν4014 κανονικά και η βεβαίωση θα αφορά αυτό το ακίνητο και όχι κάθε ξεχωριστό διαμέρισμα ή κατάστημα τα οποία θα είναι το αποτέλεσμα του συμβολαίου δηλ. θα δημιουργηθούν μετά τη μεταγραφή της σύστασης (δε μπορείς να εκδόσεις βεβαίωση για ιδιοκτησία που δεν υφίσταται έτσι δεν είναι ;). Τώρα αν μετά πρόκειται να γινει και πώληση κάθεμιας οριζόντιας ξεχωριστά (με ξεχωριστό συμβόλαιο) τότε ναι όντως εκεί θα έχεις ένα πρόβλημα με τη βεβαίωση καθώς το ύψος της μεταβιβαζόμενης ιδιοκτησίας δε θα συμφωνεί με τα σχέδια! Μια λύση θα ήταν κατά τη σύνταξη της σύστασης και στον πίνακα κατανομής ποσοστών που θα κοιτάξεις να φτιάξεις εσύ να βάλεις τις ακριβείς μετρήσεις τις δικές σου (όγκους κτλ.) κι ας μην συμφωνούν με τις άδειες. Εφόσον μεταγραφεί η σύσταση με αυτές τις τιμές είναι καλυμμένη κατα την άποψή μου κάθε επόμενη δικαιοπραξία...δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν αλλάξει τα εμβαδά να ξέρεις...και όλα τα άλλα στοιχεία...με καινούριους πίνακες γιατί υλοποιήθηκαν διαφορετικά...απλά δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνεις ενέργειες και στην πολεοδομία...συννενοήσου οπωσδήποτε και με τον συμβολαιογράφο...Επίσης αν η σύσταση είναι και διανομή (ή και πώληση) ταυτόχρονα στο ίδιο συμβόλαιο δε νομίζω ότι θα απαιτηθεί και άλλη βεβαίωση για κάθε οριζόντια ξεχωριστά αλλά και πάλι δεν είμαι βέβαιος...Πάλι ο συμβολαιογράφος θα σου πει...

 

Τα ζητήματα είναι μεγάλα και δημιουργήθηκαν με την τόσο πρόχειρη σύνδεση του νόμου περί αυθαιρέτων με τις μεταβιβάσεις...Πολεοδομία και νομική πάντα είχαν συγκρουσιακά πεδία σημαντικά που ταλανίζουν όλη την Ελλάδα εδώ και δεκαετίες...είναι έννοιες που καποια στιγμή πρέπει να παντρευτούν αλλά σίγουρα όχι έτσι.

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.