Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλήθος αιτήσεων


Recommended Posts

Ναι faethon, η άδεια εκδόθηκε τον Ιούλιο του 83.

 

Και συμπληρώνω το ερωτημά μου: Τα πρόστιμα που έχει ήδη πληρώσει αφορούν το σύνολο των παραβάσεων του ακινήτου και όχι κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά. Αν κάνω περισσότερες απο μια αιτήσεις, τα πρόστιμα πως θα επιμεριστούν στις ιδιοκτησίες?

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι άκυρη η σύσταση θα πρέπει είτε οι αυθαιρεσίες να έγιναν πριν από την σύσταση είτε η πολεοδομία να τις διαπίστωσε πριν την σύσταση.

Αν ισχύουν αυτά θα πρέπει να ακυρωθεί η σύσταση (πως, δεν ξέρω) και μετά να κάνεις μία αίτηση στο σύστημα προφανώς στο όνομα αυτού ή αυτών που έχουν το οικόπεδο.

Γνώμη μου βέβαια και δεν είμαι ο Πάπας :)

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοδίκαια σημαίνει πως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί φαντάζομαι. Αλλά παρόλα αυτά κάπου υπάρχει καταγεγραμμένη (Υποθηκοφυλάκιο ή Ε9 ας πούμε) και πρέπει με κάποιο τρόπο να ακυρωθεί.

Σε περίπτωση παράνομου συμβολαίου και επειδή έφτασα σχεδόν να μηνύσω τον συμβολαιογράφο για πλαστογραφία, με κάποιον τρόπο ακύρωσε το συμβόλαιο. Αλλά δεν ξέρω τον τρόπο....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Manolis gon είναι αυτοδικαίως άκυρη η σύσταση σε αυθαίρετο, δηλαδή είναι άκυρη απο μόνη της χωρίς να απαιτείται κάποια έξτρα διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

prolimixane

 

Το έχεις διαπιστώσει πράγματι, από τα συνημμένα στη σύσταση, σχέδια, ότι η σύσταση

συστάθηκε με σχέδια που εμφανίζουν τις αυθαιρεσίες;;

 

ή απλώς το υποθέτεις, επειδή βλέπεις σήμερα τις παρανομίες της ;;

 

επίσης εξέτασες μήπως η σύσταση, έγινε πρό πάσης ανεγέρσεως,

όπως συνηθίζονταν και συνηθίζεται ακόμη;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ καλησπέρα,

 

η σύσταση έγινε δέκα χρόνια αργότερα απο την καταγραφή του αυθαιρέτου απο την πολεοδομία και ενώ ο ιδιοκτήτης πλήρωνε πρόστιμα!!

 

Στα σχέδια της σύστασης φαίνεται και ο αυθαίρετος ημιόροφος (που προκάλεσε και υπέρβαση ύψους) , ο οποίος προφανώς δεν υπάρχει στα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας

 

Στα διαμερίσματα του αυθαίρετου ημιόροφου έχουν δοθεί κανονικά χιλιοστά.

Link to comment
Share on other sites

τότε έχει καλώς συνάδελφε

 

ο συμβ/φος τι λέει επ' αυτού;;

 

έχω την εντύπωση ότι ο 1337 καταπατήθηκε πολλές φορές-χωρίς τις συνέπειες

που αναφέρονται παραπάνω, και μόνο πριν από κα' να 3 με 5 χρόνια ήρθε στους

συμβ/φους κάποια εγκύκλιος (δεν γνωρίζω τι ακριβώς) που αναφέρονταν σε

αυστηρό έλεγχο της νομιμότητας των κτισμάτων στα οποία επιχειρούνταν

σύσταση οριζ συν/σιών.

 

αυτά γνωρίζω σχετικά με το θέμα σου

 

καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

έχω μια ερώτηση για "δυνατούς λύτες"

 

Σε οικοδομή που ανεγέρθει με δυο διαφορετικές άδειες (υποτίθεται για δύο διαφορετικά κτίρια σε επαφή) με μικρή χρονική διαφορά, πόσες αιτήσεις θα κάνατε?

Στο Ε9 και στις οικοδομικές άδειες φαίνονται σαν δύο ξεχωριστές ιδιοκτησίες σε επαφή σε όμορα οικόπεδα, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι δύο "αυτοτελείς λειτουργικά ιδιοκτησίες" αλλά ένα ενιαίο κτίριο, με ένα σκελετό και δωμάτια ενιαία και στις δύο υποτιθέμενες οικοδομές.

 

Πιο λογικό μου φαίνεται να γίνει μια αίτηση, τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.