Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλήθος αιτήσεων


Recommended Posts

Το πνεύμα του νόμου είναι να τα αρπάξει τώρα. Και τι θέλω να πω ;

5 Ο.Ι. των 100μ² η καθεμία, αν πάνε με μία αίτηση το παράβολο θα είναι 2000€. Αν πάνε με 5 αιτήσεις, τα παράβολα θα είναι 5 Χ 1000=5000€. Ναι μεν το συνολικό πληρωμένο πρόστιμο θα είναι το ίδιο, αλλά θα τα εισπράξουν σήμερα και όχι μετά από 48 μήνες....

Link to comment
Share on other sites

Οι δηλώσεις αφορούν στα ακίνητα κι όχι στους ιδιοκτήτες και υποβάλλονται για κάθε "αυτοτελή και ανεξάρτητη ιδιοκτησία".

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑΣ, δεν είναι ακριβώς έτσι.

Το παράβολο αφορά το κάθε ακίνητο και επειδή για κάθε δήλωση έχεις ένα παράβολο καταλήγουμε στο μία δήλωση ανά ακίνητο.

 

Και γιατί λέω πως δεν είναι ακριβώς ίδιο;

Διότι έχω μια περίπτωση με διαφορετική διαμερισμάτωση σε όλους τους ορόφους 6/όροφης πολυκατοικίας. Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω μία δήλωση και να βάλω 6 ΛΠ κατ. 13 (άρθρο 50§7 του Ν4042/12), οπότε και θα πρέπει να βγάλει πρόστιμο 3000€ και το Τέλος υπαγωγής να είναι και αυτό 3000€. Ακόμα είμαι στο κλείσιμο της συμφωνίας όμως...

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑΣ ναι μεν αναφέρει ο νόμος κάθε τόσο σε ερωτοπαντήσεις, παράβολα, παραδείγματα κ.τ.λ. αυτό που λες αλλά νομίζω ότι πουθενά δεν το αναφέρει ξεκάθαρα ότι κάθε δήλωση αφορά ξεχωριστή ιδιοκτησία.

 

Ο νόμος λέει ότι δεν γίνεται συμβόλαιο σε ιδοκτησία με αυθαιρεσία. Εάν εγώ τακτοποιήσω 10 ξεχωριστές ιδιοκτησίες του ίδιου ιδιοκτήτη στο ίδιο ακίνητο και οι 10 θα είναι τκατοποιημένες και για τις δέκα θα μπορεί να βγει βεβαίωση (ξεσωριστή βεβαίωση φυσικά). Και σου ξαναλέω είναι καθαρά θέμα παράβολου και αμοιβής μηχανικού το όλο θέμα. Συμβολαιογραφικά είτε μία είτε 10 δηλώσεις είναι το ίδιο. Είναι σαν τα ενεργειακά πιστοποιητικά όπου μπορείς να κάνεις μόνο για ένα διαέρισμα ή για όλη την πολυκατοικία. Είναι αυτό που λέει ο φαεθων θέμα εισπράξεως από το κράτος.

 

Μακάρι να μπορούσε η Λεμπέση να μας εξηγήσει το σκεπτικό της. Νομίζω είναι συνεργάτης του ΙΕΚΕΜ αλλιώς δεν ξέρω πως μπορεί να την βρει κάποιος.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορετική διαμερισμάτωση είναι μια "φόρμουλα" (σαν τη μύγα μέσα στο γάλα) που δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με τα υπόλοιπα και απλώς εφευρέθηκε για να εισπραχθεί κανένα 500άρικο (που το έχουμε ανάγκη). Τίποτε περισσότερο! Και δεν εξάγονται συμπεράσματα, κατά την προσωπική μου άποψη, από αυτό!

 

P.S.1

Να μην το κάνεις για την πολυκατοικία !!!

 

P.S.2

Μεταφέρω απόσπασμα Ν.4014 όπως ισχύει σήμερα: ".....2. Ο φερόμενος ως ιδιοκτήτης ή συνιδιοκτήτης του ακινήτου στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση ή ο νομίμως εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος, υποβάλλει στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία φάκελο, στον οποίο περιλαμβάνονται τα εξής: α. Αίτηση. β. Υπεύθυνη δήλωση κ.λπ....."

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Yποβάλλεται μία δήλωση ανά ιδιοκτησία όπως προκύπτει από την παρ2γ, αρ24:

(φάκελος στον οποίο περιλαμβάνεται...) Παράβολο... για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία,...

 

Η δήλωση διαμερισμάτωσης είναι η μοναδική η οποία μπορεί να γίνει για περισσότερες ιδιοκτησίες, ακριβώς επειδή ο νομοθέτης έχει προβλέψει (περίεργο...) να αναφέρει παρ7, αρ50, ν4042:

...και δεν καταβάλλεται παράβολο.

 

Η πρόταση της Λεμπέση είναι παρά-νομη!

Link to comment
Share on other sites

Kαλα αυτο το ερωτημα ταλαιπωρει αρκετο κοσμο και ειναι κριμα που δεν εχει απαντηθει ακομα απ το Υπουργειο.

 

Η διαμερισματωση δηλωνεται ανα ιδιοκτησια ή μπορει να γινει ΜΙΑ δηλωση με τους 2 ιδιοκτητες των δυο διαφορετικων διαμερισματων οι οποιοι θα μοιραστουν και το προστιμο.

 

Εδω σας θελω..

 

Εννοειται οτι μετα για τυχουσα μεταβιβαση, βγαζεις ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ βεβαιωση για καθε διαμερισμα...

Link to comment
Share on other sites

Μία δήλωση, ένας ιδιοκτήτης, που "αναφέρεται" σε ένα διαμέρισμα, για την οποία καταβάλλεται το πρόστιμο, υποβάλλεται το σχέδιο του ορόφου και ρυθμίζονται όλα τα ευρισκόμενα στο συγκεκριμένο όροφο διαμερίσματα.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.