Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλήθος αιτήσεων


Recommended Posts

Μην μπερδεύετε ανεξάρτητες κατοικίες με αυτοτελείς ιδιοκτησίες. Οι αιτήσεις πάνε μία ανά αυτοτελή ιδιοκτησία. Τα φύλλα καταγραφής πάνε όσα θέλουμε (δηλ. όσα απαιτούνται) ανά αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που φτιάχνουμε διάγραμμα κάλυψης όπου λογικά δείχνουμε όλο το ακίνητο, όσες αυτοτελείς ιδιοκτησίες κι αν έχει, δεν βλέπω για ποιο λόγο πρέπει η κάθε αυτοτελής ιδιοκτησία να έχει δικό της φάκελο συν 1 για τα κοινόχρηστα. Άσκοπο μου φαίνεται.

Ο 4014/11 δεν είναι σαν τον 3843, όπου ο ιδιοκτήτης κατέληγε με μια περαιωμένη αίτηση για τόσα τετραγωνικά Η/χ στο Δ2 διαμέρισμα.

Τώρα η δήλωση συνοδεύεται από πλήρη αρχιτεκτονική αποτύπωση, τεχνική έκθεση, διάγραμμα κάλυψης κλπ.

Γιατί τα περιπλέκουμε;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, υπαρχει καμια πληροφορια για παραταση? :sad:

Προσωπικα το θεωρω 100% σιγουρο και ελπιζω να μην δωσουν μεχρι 30.12.11, αλλα 4-μηνη (σε 1η φαση...)

Link to comment
Share on other sites

στην περίπτωση μου που έχω έναν ιδιοκτήτη και 4 διαμερίσματα με αυθαιρεσίες χώρις να έχει γίνει σύσταση οριζοντίου είμαι υπό σκέψη αν θα κάνω μία αίτηση (όλο το κτίριο είναι μία ιδιοκτήσια) ή 4 αιτήσεις σύμφωνα με τον Ν4014 (αυτοτελείς λειτουργικά ιδιοκτησίες). Βέβαια αν καταλήξω στην 1 αίτηση οι υπερβάσεις στη δόμηση θα πάνε αθροιστικά και θα έχω μεγαλύτερο επιβαρυντικό συντελεστή, σωστά? οπότε ότι θα κερδίσει ο ιδιοκτήτης από τις αιτήσεις θα το δώσει στα πρόστιμα,σωστά?

Αν είχα σύσταση οριζοντίου για τα διαμερίσματα θα έκανα σίγουρα 4 αιτήσεις!

Ποια είναι η γνώμη σας???

Link to comment
Share on other sites

Σε μια οικοδομικη αδεια εχω ενα διοροφο και ειναι 1 αυτοτελη κατοικια.

Στην πραγματικοτητα κατασκευαστηκε ξεχωριστη εισοδο για τον οροφο, οποτε εγιναν 2 αυτοτελης κατοικιες (με τον ιδιο ιδιοκτητη αν παιζει ρολο).

Δεν εχουν γινει συμβολαιογραφικες συστασεις οριζοντιων ιδιοκτησιων.

Εχουν και οι 2 κατοικιες διαφορες αυθαιρεσιες.

Ποσες αιτησεις κανω?

Μαλλον 2 τεινω να πιστεψω αλλα θελω τις γνωμες σας

Επειτα απο σεμιναρια ερωτησεις σε τεε συζητησεις με πολεοδομιες και μηχανικους εγω προσωπικα κατεληξα οτι καθε αυτοτελη κατοικια θελει ξεχωριστη αιτηση οποτε δυο αμοιβες μηχανικων ακομα και χωρις συσταση.Ανεξαρτητα απο τις διευκρινησεις που θα βγαλει το ΤΕΕ γιατι και αυτοι δεν ειναι θεοι καποια πραγματα πρεπει να τα κοιταμε και πρακτικα...και για να ενισχυσω την αποψη μου θα αναφερω μια αντιστοιχη πιο ακραια περιπτωση δικη μου

Σε τετραοροφη κατοικια ενος ιδιοκτητη χωρις οριζοντια συσταση(και μαλιστα την χρησιμοποιει ο ιδιος σαν ενα σπιτι χωρις εξωτερικες πορτες απο το κλιμακοστασιο)εχουν αυθαιρεσιες ολοι οι οροφοι σε καλυψη,δομηση,υψος,Δ,κολωνες ακομα στην πρασια..

Αν εγω εκανα μια αιτηση τι υπερβαση υψους θα εβαζα?αφου στο συνολο ειναι σωστα οσο η οικοδομικη αδεια αλλα το ισογειο ειναι πιο ψηλο και οι ενδιαμεσοι οροφοι πιο χαμηλοι.και μετα οταν κανει την συσταση και θελει να τα πουλησει θα με φωναξει και θα του πω δεν του δινω βεβαιωση γιατι το ισογειο ειναι πιο ψηλο απο στην πραγματικοτητα?

παραβαση στην κάλυψη θα έβαζα μονο μια φορα και για τους τεσσερις οροφους που εχει καλυψει μεχρι τον ακαλυπτο?το ιδιο και για την πρασια που την εχει καταπατησει?

ξερω οτι τα χρηματα ειναι αρκετα στην αμοιβη αλλα για να μην βρεθουμε προ εκπληξεων στο μελλον οφειλουμε να ειμαστε προσεκτικοι...

Και παλι αναφερω οτι ειναι προσωπικη αποψη ανεξαρτητως τι διευκρινησεις θα βγουν αν βγουν

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι πάμε βάσει αυτοτελών λειτουργικά ιδιοκτησιών και έχουμε σε ένα οικόπεδο μια νόμιμη κατοικία και λίγο παραπέρα μια αυθαίρετη αποθήκη (ανεξάρτητη από την κατοικία). Θεωρούνται δύο αυτοτ. λειτουργ. ιδιοκτησίες (=2 αιτήσεις) ή η αποθήκη λόγω της χρήσης της θεωρείται βοηθητικός χώρος της κατοικίας και πάνε πακέτο σε μία αίτηση?

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείται ρε παιδιά γιατι μπερδεύτηκα με όλα τα παραπάνω και επειδή δεν ανοίκω άμμεσα στο χώρο (Μηχανολόγος Μηχανικός), αλλά θέλω τουλάχιστον να "τακτοποιήσω" τα δικά μας αυθαίρετα, ερωτώ:

Σε 1 οικόπεδο υπάρχουν 2 κτήσματα, ένα τριώροφο και ένα δυώροφο, τα οποία ανήκουν ισανάλογα σε 5 άτομα και είναι εκτός σχεδίου και εκτός οικισμού.. Πόσες αιτήσεις πρέπει να γίνουν!? Μέχρι τώρα ήξερα 5, αλλά τι ισχύει τελικά?

Ευχαρηστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εχθες που μιλησα με εναν συμβολαιογραφο μου ειπε πως αν δεν εχει γινει συσταση οριζοντιων ιδιοκτησιων πρεπει να γινει μια αιτηση ανα οικοδομικη αδεια και στο πεδιο των ιδιοκτητων να μπουν ολοι με το ποσοστο τους επι του ακινητου. Μετα θα κανουν συσταση με μια βεβαιωση μηχανικου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.