Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Δήλωση μηχανικού για πληρότητα


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά! Καλή βδομάδα να έχουμε.

Ο πελάτης μου θέλει άμεση ολοκλήρωση της διαδικασίας και έκδοση της βεβαίωσης για το αυθαίρετο που έχει για να κάνει μεταβίβαση.

Την πέμπτη το μου είπε ότι το πλήρωσε όλο το πρόστιμο (Εφάπαξ δόση με έκπτωση 20%) και τώρα περιμένω 24 ώρες για να ενημερωθεί το σύστημα ότι η δόση είναι Εξοφλημένη!

Η ερώτηση μου είναι - αφού έχω μαζέψει όλα τα στοιχεία που θέλουμε για τις μελέτες - που κάνουμε την βεβαίωση μέσα στο σύστημα του ΤΕΕ << ... ότι έχω στην διάθεση μου όλες τις μελέτες και τα λοιπά στοιχεία....>> ?????

Και κάτι ακόμα. Η παραπάνω διαδικασία περιγράφεται σε ενημερωτικό του ΤΕΕ με τίτλο "Τα 5 σημεία της Διαδικασίας Ένταξης στη Ρύθμιση Αυθαιρέτων". Δεν εντόπισα κάπου να γράφει κάτι στο ΦΕΚ. Εκτός αν μου ξέφυγε. Μήπως έχουμε και εκεί θέμα ??

Ευχαριστώ!

Edited by TomA
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επισης και εγω, για ΦΕΚ τι θα κανουμε ?

παμε και πληρωνουμε φορο σε ποια τιμη, στην μεταξυ μας με τον πελατη ή ΤΕΕ ?

Link to comment
Share on other sites

Προχωράτε τη διαδικασία πατώντας το κουμπί "Υποβολή δήλωσης" μέχρι να φτάσετε στο στάδιο "Ολοκληρωμένη υπαγωγή". Εκεί θα ερωτηθείτε αν έχετε όλα τα σχεδια κ μελέτες στη διάθεση σας. Μετά θα δημιουργηθεί ένα αρχειο pdf το οποίο είναι και η πολυπόθητη δήλωση Μηχανικού...

Edited by elm46st
Link to comment
Share on other sites

@ elm46st , κατά την διαδικασία που λες χρειάζεται να γράψω και τον α/α των αμοιβών ή αυτό το καταχωρώ μαζί με τις μελέτες αργότερα ?

Link to comment
Share on other sites

Πριν την ολοκλήρωση της διαδικασίας πρέπει να γραφτεί ο Α/Α των αμοιβών όχι μετά.Δεν τελειώνει αν δεν γράψουμε τον Α/Α..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Καλή βδομάδα να έχουμε.

Ο πελάτης μου θέλει άμεση ολοκλήρωση της διαδικασίας και έκδοση της βεβαίωσης για το αυθαίρετο που έχει για να κάνει μεταβίβαση.

Την πέμπτη το μου είπε ότι το πλήρωσε όλο το πρόστιμο (Εφάπαξ δόση με έκπτωση 20%) και τώρα περιμένω 24 ώρες για να ενημερωθεί το σύστημα ότι η δόση είναι Εξοφλημένη!

Η ερώτηση μου είναι - αφού έχω μαζέψει όλα τα στοιχεία που θέλουμε για τις μελέτες - που κάνουμε την βεβαίωση μέσα στο σύστημα του ΤΕΕ << ... ότι έχω στην διάθεση μου όλες τις μελέτες και τα λοιπά στοιχεία....>> ?????

Και κάτι ακόμα. Η παραπάνω διαδικασία περιγράφεται σε ενημερωτικό του ΤΕΕ με τίτλο "Τα 5 σημεία της Διαδικασίας Ένταξης στη Ρύθμιση Αυθαιρέτων". Δεν εντόπισα κάπου να γράφει κάτι στο ΦΕΚ. Εκτός αν μου ξέφυγε. Μήπως έχουμε και εκεί θέμα ??

Ευχαριστώ!

 

Φίλε μου, στο σεμινάριο του ΤΕΕ την Παρασκευή είπαν ότι περιμένουμε 24 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ώρες. Καλές δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, 24 εργάσιμες ώρες ναι, αλλά ποίου; Και αν ο συγκεκριμένος υπάλληλος, που περιμένει να περάσουν οι 24 εργάσιμες ώρες για να πατήσει το κουμπί, έχει 4/ωρη σύμβαση; Θα περιμένουμε 6 ημέρες ή 8 με το Σ/Κ ???

Τι ανευθυνότητα είναι αυτή ρε σεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν την ολοκλήρωση της διαδικασίας πρέπει να γραφτεί ο Α/Α των αμοιβών όχι μετά.Δεν τελειώνει αν δεν γράψουμε τον Α/Α..

 

Σε ευχαριστώ Manolis! Αύριο θα την ολοκληρώσω την διαδικασία όπως περιγράψατε πιο πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το μόνο ερώτημα σχετικά με αμοιβές είναι το αν θα επιτρέπει το ΤΕΕ οποιαδήποτε έκπτωση...

Σχετικά με το ΦΠΑ & το ΦΕΜ πιστεύω ότι δε στέκει λογιστικά να τα κόβουμε στην νόμιμη ενώ έχουμε κάνει έκπτωση. Κρατήσεις ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ,ΕΜΠ (ας πληρωνα τουλάχιστον ΑΠΘ στη Θεσσαλονίκη ζω γ**ω την τρέλα μου) θα είναι επί της νόμιμης.

 

Βέβαια υπάρχει θέμα γιατί αν πάτε στο μπακάλικο του ΤΕΕ να πληρώσετε εισφορές θα σας πουν ότι πρέπει να καταθέσετε στην εθνική ΟΛΟΚΛΗΡΗ τη νόμιμη (σαν να μην άλλαξε τίποτα).

Κουράγιο παλικάρια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.