Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις-Απαντήσεις που φάσκουν και αντιφάσκουν!


Recommended Posts

Καλά, αυτό εννοείται! Γι' αυτό και (αν τελικά έχω πελάτες ως τότε) τις δηλώσεις θα τις κάνω μετά τις 25 Νοεμβρίου!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεδομένης της παράτασης και δεδομένων (πλέον) και των εκλογών που έρχονται, πρέπει λογικά να μην κάνουμε δηλώσεις ακόμα και να μην λέμε "ξεκάθαρες" απαντήσεις στους πελάτες (διότι και οι απαντήσεις του ΥΠΕΚΑ δεν είναι ξεκάθαρες...)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για τους Η/Χ που έχουν δημιουργηθεί κατ'υπέρβαση της άδειας (με κεραμοσκεπή δηλαδή) υπολογίζονται με τετραγωνίδια αλλά παίρνουν μειωτικό συντελεστή 50%, ενώ ίδια περίπτωση με καλάμι πάει στις Παραβάσεις 13 και άρα με 500 Ευρώ πρόστιμο μόνο , άντε εξηγησέ το αυτό στον πελάτη.....

Link to comment
Share on other sites

Λόγω παράτασης και λόγω εκλογών, ΠΑΡΤΕ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΕΣ και κάντε αιτήσεις.... αυτή είναι η σωστή συμβουλή... γιατί πάλι όλοι στο τέλος θα έρθουν και δεν θα έχουν ούτε τοπογραφικό και θα τρέχουμε εμείς...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συνάδελφοι, το ερώτημα για τα εκτός σχεδίου παραμένει.. Έβγαλε κανείς άκρη τι λέμε στους ανθρώπους δίπλα σε σχέδια πόλης που -ενδέχεται- να γίνει επέκταση;; Πιό το όφελος τους αν το τακτοποιήσουν τώρα;

 

Και τι προβλέπεται ως τώρα σε περίπτωση επέκτασης σχεδίου πόλης για αυθαίρετη κατασκευή; Δηλαδή αν δεν το δηλώσει και γίνει επέκταση θα πρέπει τότε αν θέλει να βγάλει άδεια νομιμοποίησης να πάει με τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης που προβλέπει ο νέος νόμος (30%*τ.ζ.*τμ);;

 

και κάτι άλλο: Λέει στο αρθρο 24 1β: "Πρέπει να ολοκληρωθεί ο πολεοδομικός σχεδιασμός" (από τους ΟΤΑ), αλλά στο 1γ: "Εφόσον μετά την ολοκλήρωση (σσ. θα βγεί ανακοίνωση: τώρα τελείωσε ο πολεοδομικός σχεδιασμός;;)του πολεοδομικού σχεδιασμού δεν υπαχθούν σε περιοχές προς πολεοδόμηση" τότε πλερώνουν τα υπολοιπόμενα τμ αρτιότητας..

 

ΕΝΩ στον 'Α κύκλο απαντήσεων, ερώτηση 12, απαντάνε ότι τα υπολοιπόμενα τμ αρτιότητας αναφέρονται σε αυτά που θα καθοριστούν ΜΕΤΑ την ολοκλήρωση του πολεοδομικού κανονισμού!!

 

ΑΦΟΥ λέει ο νόμος ότι η 1γ ισχύει για όσα ΔΕΝ υπαχθούν στο σχέδιο πόλης..

 

WTF????

Link to comment
Share on other sites

Έχω και ένα άλλο καλό:

Πιλοτή που έγινε κλειστό γκαραζ, δηλώνεται ως βοηθητικός χώρος με αλλαγή χρήσης, σωστά;

Δηλαδή αν το γκαράζ το είχε κανει στον ακάλυπτο (εκτός περιγράμματος της οικοδομής) το πρόστιμό του θα ήταν μικρότερο; (χωρίς αλλαγή χρήσης)

Μήπως κάτι δεν το έχω πιάσει σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Αν και οφφ-τόπικ, δεν θα έβγαινε μικρότερο νομίζω... Επέκταση δόμησης, επέκταση κάλυψης.... και γιατί να είναι ΒΧ, ισόγειο ΒΧ έχεις ξαναδεί; Επειδή το λέει γκαράζ δεν σημαίνει ότι είναι εκτός ΣΔ οπότε γιατί να είναι ΒΧ;;;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι αν στο πεδίο Υ.Δ. βάζω την παλαιά χρήση ή την νέα χρήση.

Στο παράδειγμα δηλ. ΒΧ (ως πιλοτή) με αλλαγή χρήσης; Μπορείς να μου το ξεκαθαρίσεις αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι αν στο πεδίο Υ.Δ. βάζω την παλαιά χρήση ή την νέα χρήση.

Στο παράδειγμα δηλ. ΒΧ (ως πιλοτή) με αλλαγή χρήσης; Μπορείς να μου το ξεκαθαρίσεις αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Βάζεις την παλιά χρήση και τσεκάρεις την "αλλαγή χρήσης"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.