Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Τι γίνεται αν μετά την α φάση επέλθει η ρήξη στις σχέσεις μεταξύ μηχανικού-πελάτη? Τι γίνεται αν θέλει ο πελάτης να αλλάξει μηχανικό? Ο νόμος δεν προβλέπει κάτι τέτοιο. Ο μηχανικός μπορεί να κρατάει όμηρο τον πελάτη ή μπορεί ο πελάτης να ξεφύγει?

Είναι κάτι που θεωρώ ότι θα γίνει σίγουρα και εξηγώ: έχω ακούσει για προσφορές αμοιβές 700-800 ευρώ και πιθανολογώ ότι μερικοί δίνουν προσφορά μόνο για την πρώτη φάση χωρίς να το διευκρινίζουν στους πελάτες τους. Έτσι γίνονται άκρως ανταγωνιστικοί και δένουν τους πελάτες τους οι οποίοι δεν θα μπορούν να κάνουν τίποτα σε μελλοντική αξίωση του μηχανικού για επιπλέον αμοιβή για την β φάση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Γνωρίζετε αν είναι εφικτό;

 

Περίπτωση τακτοποίησης αυθαιρέτου, ο αρχικός μηχανικός του έχει βγάλει το αρχικό παράβολο αλλά ΔΕΝ έχει πληρωθει ακόμα. Για λόγους που δε γνωρίζω δε τα βρήκανε και προσέγγισε εμένα.

 

Είναι εφικτή η αλλαγή μηχανικού; Υποθέτω πως από τη στιγμή που δεν έχει πληρώσει το παράβολο, απλά δε το πληρώνει και δε μπαίνει ποτέ στο σύστημα μέσω του Α/Α που είχε πάρει το παράβολο και τελειώνει η ιστορία, οπότε τα ξεκινάω εγώ όλα από την αρχή. Απλά ήθελα να μάθω αν έχει τύχει σε κάποιον ή γνωρίζει ότι όντως μπορεί να γίνει χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σίγουρα αν γίνεται, θεωρώ πως ναι αλλά θα σου δώσω μια συμβουλή.

Τα στοιχεία που θα χρησιμοποιήσεις να είναι δικά σου και όχι του προηγούμενου μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι αυτονόητο αυτό, ούτε έχω σχέση με τον προηγούμενο μηχανικό ούτε θα επικοινωνήσω μαζί του για να μου δώσει στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει, αν δεν έχει πληρωθεί το παράβολο , η δήλωση του αυθαιρέτου στο τεε δεν έχει καμία απολύτως σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε νομίζω τα εξής

Υπέθεσε ότι με τη δήλωση του άλλου μηχανικού

  1. δηλώθηκε το αυθαίρετο και πήρε αριθμό και
  2. Πληρώθηκε και το παράβολο (αν δεν πληρώθηκε κανένα θέμα –ακόμη και αν πέρασε κάποια προθεσμία αφού θα το ξαναδηλώσει όμως)

Κανένας δεν αποκλείει τον ιδιοκτήτη να το ξαναδηλώσει και άλλες 10 φορές με νέους αριθμούς και με νέα παράβολα

Αρκεί να περαιώσει την διαδικασία κάπου και κάποτε σύμφωνα με τα προβλεπόμενα

Όσο για τα παράβολα, ίσως και να μπορεί να τα συμψηφίσει ακόμη, παίρνοντας βεβαίωση μέσω πολεοδομίας υποθέτω (δεν το έχω ψάξει)

Τώρα τα θέμα των αμοιβών των ενδιάμεσων μηχανικών και της δικής σου είναι άλλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πληρώσει κανένα παράβολο απολύτως. Αν είχε πληρώσει νομίζω περιπλεκότανε το πράγμα.

Όσο για τον άλλο μηχανικό, αν δεν έχει υποβάλει αμοιβή μέσω του συστήματος του ΤΕΕ - και γιατι να υποβάλει άμα δεν έχει πάρει χρήματα; - υποθέτω πως ξεμπλέκουμε κι απο κει.

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι αυτονόητο αυτό, ούτε έχω σχέση με τον προηγούμενο μηχανικό ούτε θα επικοινωνήσω μαζί του για να μου δώσει στοιχεία.

 

Εγώ στην θέση σου θα είχα περιέργεια να μάθω γιατί άλλαξε μηχανικό, οπότε θα μιλούσα με τον συνάδελφο. Το βρίσκω και δεοντολογικά σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δεν θεωρώ ότι, έτσι απλά μπορείς να κάνεις τη δουλειά αυτή. Είναι αντιεπαγγελματικό και αντιδεοντολογικό έτσι απλά και χωρίς να μιλήσεις με το συνάδελφο να κινηθείς. Ποιός σε βεβαιώνει ότι, ο "πελάτης" δεν θα κάνει και σε σένα το ίδιο; Μίλα μαζί του, δεν έχεις να χάσεις. Αντιθέτως μπορείς να κερδίσεις ένα φίλο. Και το σημαντικότερο. Θα έχεις τη συνείδησή σου καθαρή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως πρέπει να μιλήσεις με τον συνάδελφο. Εγώ αυτό έκανα σε παρόμοια περίπτωση και με γλίτωσε από κόπο και μεγάλο φέσι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.