Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές Χρήσεων


Recommended Posts

Ο χώρος για τις θέσεις στάθμευσης είναι εκεί και περιμένει.Αυτό που δεν έγινε είναι η πρόσβαση σε αυτούς.Εκεί είναι δηλαδή η "παρανομία".Αν είναι να γίνει δήλωση θα πρέπει να βρεθεί τρόπος να περιγραφεί η "μη" ύπαρξη της πρόσβασης.

Link to comment
Share on other sites

Manolis, πραγματικά σ'ευχαριστώ για την βοηθειά σου!

 

Ακολουθώντας το σκεπτικό σου, 1 ερώτηση σχετικά με τον τρόπο υποβολής στο σύστημα της συγκεκριμένης παράβασης :

 

Μπορώ να το δηλώσω ως παράβαση κατηγορίας 13 με αναλυτικό προϋπολογισμό των εργασιών που έπρεπε να παραγματοποιηθούν (ή που δεν πραγματοποιήθηκαν) για την πρόσβαση στους χώρους στάθμευσης (πχ εκσκαφή για τη δημιουργία ράμπας, κατασκευή ράμπας, γκαραζόπορτας κλπ)?

 

Άλλωστε φαντάζομαι ότι και στην τεχνική περιγραφή κάπως έτσι θα πρέπει να το περιγράψω "εργασίες που δεν πραγματοποιήθηκαν για την πρόσβαση στους χώρους στάθμευσης".

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ότι δεν είναι και πολύ λογικό να καταλογίζουμε αυθαιρεσία σε κάτι που δεν έχει γίνει και ειδικά σε ξεμπαζώματα ή δρόμους προσπέλασης.Στην περίπτωση αυτή ίσως να θεωρηθεί σαν μη διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου σύμφωνα με την ΟΑ.Κάτι άλλο δε βλέπω.Δεν πρέπει δηλ να συνδεθεί με τις θέσεις στάθμευσης γιατί αυτές υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω μια παρόμοια περίπτωση με του Pavlos33:

Τριώροφη οικοδομή διαμερισμάτων με 250m2 ισόγειο αδιαμόρφωτο χώρο, ο οποίος είχε προσμετρήσει στο Σ.Δ (Οικοδομική άδεια του 1978).

Στη περίπτωσή μου, έχει κλειστεί ο ισόγειος αδιαμόρφωτος χώρος και έχει γίνει κατάστημα.

Επίσης, έχει κατασκευαστεί εντός του καταστήματος, 60τμ παταρι μεταλλικο.

Στον υπολογισμό προστίμου βάζω:

 

χρήση άλλης κατοικίας,

με οικοδομική άδεια,

με αλλαγή χρήσης,

250m2 κυρίων χώρων

60m2 βοηθητικών χώρων

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Εκ των υστερων βρήκα αυτό το θέμα περί αδιαμόρφωτου ισογείου.

http://www.michanikos.gr/topic/25117-αδιαμόρφωτο-ισόγειο-2/

 

Τελικά το πρόστιμο βγαίνει με αναλυτικό ή με τον τρόπο που έγραψα στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα;

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι γίνεται στην περίπτωση αλλαγή χρήσης ισόγειου χώρου στάθμευσης σε κατοικία; Θα μετρήσει ο μειωτικός συντελεστής 0.5; Επίσης, γίνεται τακτοποίηση της αλλαγής χρήσης κατοικίας με Ο.Α σε αναψυκτήριο, έστω και αν δεν επιτρέπεται η χρήση αναψυκτήριο στην περιοχή;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οχι και στα 2.Δεν παίρνει 0,5 γιατί η τελική χρήση δεν είναι χώρος στάθμευσης αλλά κατοικία.

Τακτοποίηση και ΟΑ δεν πάνε μαζί.Μήπως εννοείς νομιμοποίηση.Δεν μπορείς ούτε τακτοποίηση ούτε νομιμοποίηση να κάνεις αν κατά την εποχή που άλλαξε η χρήση δεν επιτρεπόταν από τις χρήσεις γης η χρήση που θες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω μια υπόθεση που με έχει μπερδέψει.

 

Σε άδεια του 84, το ισόγειο κατάστημα με πατάρι διαχωρίστηκε σε 2 και πωλήθηκαν το 87 χωρίς αλλαγή της οικοδομικής αδειας.

Επίσης είχαμε αλλαγή των στατικών λόγω μετατόπισης της κλίμακας σε διαφορετικό σημείο.

Τώρα έχει γίνει και αλλαγή χρήσης σε καταστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος το 1 από τα 2, που ουσιαστικά αυτό είναι και του πελάτη μου.

 

Πως μπορώ να καλύψω ολες αυτες τις αυθαιρεσίες με τον 4014???

1.Αυθαίρετος διαχωρισμός

2.Αλλαγή χρησης

3.Ενισχύσεις που απαιτούνται

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Οχι και στα 2.Δεν παίρνει 0,5 γιατί η τελική χρήση δεν είναι χώρος στάθμευσης αλλά κατοικία.

 

Πώς γίνεται αυτο; Εγώ έχω ισόγεια αποθήκη με άδεια για αποθήκη που έγινε κατοικια και το έβαλα Β.Χ με αλλαγη χρήσης. Είναι δυνατόν να το βάλω ως Κ.Χ και να πληρώσω περισσότερο απ'ό,τι αν ηταν μία τελείως αυθαίρετη κατοικία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.