Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια με ένδειξη "ως κατασκευάστηκε"


 
terry

Recommended Posts

ΟλΟι εχΟυν περιπτωσεις πρΟσθηκων, διαρρυθμισεων κτλ κατα τις ΟπΟιες τα σχεδια της Οα δεν ταυτιζΟνται με την πραγματικότητα.

 

ΠΟσΟι μπαινετε στη διαδιακασια να κανετε σχεδια "ως κατασκευαστηκε"??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θεωρητικα ειναι στις υποχρεωσεις του επιβλεποντος, με επιπλεον οικονομικη αποζημιωση. Προβλεπεται, πιστεψε με.

 

στην πραξη κανεις. ρε, εδω δεν παιρνουν δοκιμια, τα πιστοποιητικα των οποιων ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να επισυναπτονται στους τιτλους ιδιοκτησιας, λες να φτιαχνουν as built?

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι αν γινουν τα "as built" και οι αλλαγες ειναι μικρες δεν πατε καν για ενημερωση/αναθεωρηση???

 

@ζαβι

Και στο ΦΑΥ προβλεπεται το ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με υφιστάμενες μελέτες είναι ότι γενικά είτε δεν κατασκευάζονται σύμφωνα με τα σχέδια είτε όταν κατασκευάζονται είναι ότι φαίνονται (γιατί το μπετόν τα σκεπάζει όλα).

 

Οι κατασκευές σήμερα κοστίζουν πολλά για να μην συνοδεύονται από ένα φάκελο στον οποίο να υπάρχουν σχέδια όπως κατασκευάστηκε, τεχνικές εκθέσεις, ημερολόγιο επίβλεψης, φωτογραφίες κτλ.

 

Ένα οποιοδήποτε ανόητο κινέζικό gadget  έχει φυλλάδιο οδηγιών όμως στις οικοδομές στην Ελλάδα δεν είναι σίγουρο ότι ξέρεις ποιός τις μελέτησε καν.

 

Τι θα βάλεις λοιπόν σαν as build τα παλιόχαρτα με τα αναπτύγματα του σιδερά; Η τα σίδερα που του περίσσεψαν και τα πέταξε μέσα για να τα χρεώσει;

 

Έχει δει κανείς σχέδια ηλεκτρικών, υδραυλικών ....

 

Επιβλέπω τις μελέτες μου και συντάσσω και σε αυτές βεβαίως και παραδίδω as build σχέδια (διότι συντάσσω και αναπτύγματα οπλισμών, εκτός από φωτογραφίες, τεχνική έκθεση και ημερολόγιο επίβλεψης - με οδηγίες, προβλήματα που συναντήθηκαν, αλλαγές κοκ). Τα συνεργεία μάλιστα με αντιμετωπίζουν σαν κάτι το περίεργο (ευτυχώς η ηλικία μου με βοηθάει), υπάρχει δυσκολία να συμμορφωθούν στις φάσεις κατασκευής (γιατί όταν έχεις αναπτύγματα αυτές είναι απαραίτητο να γίνονται σεβαστές), να κρατήσουν τις διαστάσεις των αναπτυγμάτων (είναι θλιβερό να διαπιστώνεις ότι υπάρχει δυσκολία να κάμψεις ένα μακρύ σίδερο με ανοχές +-5εκ), να συνοδέψουν τα σίδερα με το στοιχείο στο οποίο αναφέρονται κτλ.

Το αποτέλεσμα είναι ότι τελικά παιδεύεσαι παραπάνω για μια δουλειά που παίρνουν από τον σιδερά "δωρεάν" και το χειρότερο είναι ότι αυτά δεν γίνονται αντιληπτά από όλους (γιατί δυστυχώς όλοι ξέρουν να κτίζουν) πάρα μόνο όταν (αν) τους χρειαστούν.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα βάλεις λοιπόν σαν as build τα παλιόχαρτα με τα αναπτύγματα του σιδερά; Η τα σίδερα που του περίσσεψαν και τα πέταξε μέσα για να τα χρεώσει;

 

Αναπτυγματα κανω οταν υπαργουν "περιεργες" διαταξεις, αγκυρωσεις, παραθεσεις κτλ..

Γενικα δεν κανω γτ δεν ξερουν οι σιδεραδες να τα διαβασουν..

Σε επιβλεψη δικη μου, ο σιδρας θα βαλλει οτι πρεπει, τα ρεταλια να τα κανει περιφραξη..

 

 

Επιβλέπω τις μελέτες μου και συντάσσω και σε αυτές βεβαίως και παραδίδω as build σχέδια (διότι συντάσσω και αναπτύγματα οπλισμών, εκτός από φωτογραφίες, τεχνική έκθεση και ημερολόγιο επίβλεψης - με οδηγίες, προβλήματα που συναντήθηκαν, αλλαγές κοκ).

 

Προσπαθω να το εφαρμοζω, αλλα δυστυχως ειναι μια δουλει που δεν πληρωνεται και οπως εγραψες λιγοι καταλαβαινουν τη σημασια...

 

Τα συνεργεία μάλιστα με αντιμετωπίζουν σαν κάτι το περίεργο (ευτυχώς η ηλικία μου με βοηθάει), υπάρχει δυσκολία να συμμορφωθούν στις φάσεις κατασκευής (γιατί όταν έχεις αναπτύγματα αυτές είναι απαραίτητο να γίνονται σεβαστές

 

Που να δεις εγω τι τραβαω λογω της ηλικιας μου... ευτυχως ειμαι επικοινωνιακος τυπος.. Αν μιλαει ο αλλος κρητικα του μιλαω κρητικα, αν μιλαει αλβανικα του λεω για τον Μπερισσα.. και καπου βρισκουμε ακρη.. :smile:

Το τελευταιο καιρο εφαρμοζω αυταχρικες μεθοδους οποτε δεν δινω περιθωρια "παζαριου"..

 

 

Έχει δει κανείς σχέδια ηλεκτρικών, υδραυλικών ....

 

Σε αυτο εχεις δικιο. Εχω συνεργαστει με καποιους ΜΜ, ΗΜ αλλα γενικα οι μελετες αυτες ειναι μονο στα χαρτια δεν εφαρμοζονται ή δεν ειναι εφαρμόσιμες...

Το κακο ειναι οτι στις Υδραυλικες και Η/Μ εγκαταστσεις παρουσιαζονται τα πρωτα προβληματα και ειναι αυτες οι οποιες γενικα "ενοχλουν"... (τρυπημα τοιχου, νεα γραμμη, νεα παροχη κτλ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

ΟλΟι εχΟυν περιπτωσεις πρΟσθηκων, διαρρυθμισεων κτλ κατα τις ΟπΟιες τα σχεδια της Οα δεν ταυτιζΟνται με την πραγματικότητα.

 

ΠΟσΟι μπαινετε στη διαδιακασια να κανετε σχεδια "ως κατασκευαστηκε"??

 

τι εννοείς διαδικασία? και να τα δώσουμε που? unofficial, as built θα κάνεις, αλλιώς πως θα κατασκευάσεις, ειδικά στα οικοδομικά που η ο.α. δεν έχει καμία σχέση με το τι κατασκευάζεις? τα αναπτύγματα οπλισμών που κολλάνε, δεν κατάλαβα. αυτά αφορούν την εφαρμογής. θα κάνεις λοιπόν όταν έχεις εφαρμογής

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις πολυ καλα οτι μπορει να χρειαστει να κανεις μια κατασκευαστικη λεπτομερεια ή να αλλαξεις διαταξη οπλισμου, αριθμο και διαμετρο ραβδων κτλ...

Δε σημανει οτι αυτα θα τα παρουσιασεις σε ενα νεο ξυλοτυπο..

Σκεψου και την περιπτωση να μην εισαι καν εσυ ο μελετητης..

Οποτε πρεπει να ξεκινησεις να ψηφιοποιεις σχεδια..

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου και την περιπτωση να μην εισαι καν εσυ ο μελετητης..

αν δεν είμαι, τι με νοιάζει. ας τα κάνει αυτός που κάνει τη μελέτη εφαρμογής

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.