Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγη περιγραμματος διαμερισματος & βεβαιωση..


Recommended Posts

iogeo επειδη με εχει κουρασει πολυ το θεμα......και επειδη ο ανθρωπος εχει κλεισει φωταγωγο 0.90 τμ ελεγα να του κανω τακτοποιησει για αυτο το πραγμα ΑΛΛΑ χθες το βραδυ το ξανασκεφτηκα και λεω παμε καλα τι τακτοποιησει να κανω για κατω απο μετρο????λεω να του δωσω βεβαιωσει και να κλυφθω απο τις αποκλισεις που μου δινει......εως 8τμ.......και να τελειωνω...ετσι και αλλιως τα συνολικα μετρα δεν επηρεαζονται σαν καλυψη οροφου...γνωμες..????

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τι παλαιοτητας ειναι το διαμερισμα?

Γιατι αν ειναι προ 73, ο ΓΟΚ 55 δεν ειχε τον ορο "ΔΟΜΗΣΗ" ουτως ωστε να θεωρησουμε οτι εχεις υπερβαση δομησης με την καταληψη του φωταγωγου....

Ρωτα καλυτερα Πολεοδομια γιατι ενδεχεται να τακτοποιειται και με μια ΕΕΜΚ και να μην βαλεις σε εξτρα εξοδα τον ιδιοκτητη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω μια περίπτωση συνένωσης τριών διαμερισμάτων σε δύο.

Οι ιδιοκτήτες των δύο διαμερισμάτων δεν είναι οι ίδιοι.

Ο πελάτης μου, ιδιοκτήτης του ενός, έχει ένα κλεισμένο μπαλκόνι, το οποίο και τακτοποιήθηκε με τον 4014.

Κατά τα αλλά το διαμέρισμα δεν έχει αυθαιρεσίες.

Στην πολεοδομία μου είπαν ότι το θέμα της συνένωσης λύνεται είτε με το 4014 είτε με άδεια εσωτερικών διαρρυθμίεων και με παρέπεμψαν να ρωτήσω στο τεε.

Στο τεε μου είπαν ότι δεν μπορώ να τακτοποιήσω αυτό το θέμα με τον 4014 γιατί δεν πρόκειται για υπέρβαση δόμησης ή κάλυψης, όπως ήταν αναμενόμενο.

 

Βεβαίωση δίνω έχοντας απλά τακτοποιήσει το κλεισμένο μπαλκόνι; Γιατί εφόσον δεν πρόκειται για υπέρβαση δόμησης και κάλυψης, μπορώ να δόσω βεβαίωση.

Kαι τί σχέδια θα δόσω στην πολεοδομία μετά την τακτοποίηση του μπαλκονιού; Με τα τρία διαμερίσματα;

Link to comment
Share on other sites

Τι βεβαιωση ακριβως θελεις να δωσεις δηλαδη εσυ?

Μη υπαρξης αυθαιρεσιων βασει εγκεκριμενων πολεοδομικων σχεδιων για δομηση και καλυψη...?

Αφου στα σχεδια εχεις 3 διαμερισματα και στην πραξη 2....

 

Πας να κανεις μια συνενωση διαμερισματων στην Πολεοδομια με οικοδομικη αδεια κανονικα, μετα ελεγχεις τι γινεται με τη συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας και εισαι ετοιμος επειτα να χορηγησεις βεβαιωση...

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε;

Στο τεε μου είπαν ότι εφόσον οι αλλαγές δεν επηρεάζουν δόμηση κάλυψη και ύψος είσαι καλυμένος.

Αλλά η συνένωση στην Πολεοδομία πρέπει να γίνει για να είναι εξασφαλισμένος ο ιδιοκτήτης γενικά και όχι για τη βεβαίωση...έτσι μου είπαν στο τεε..

Εμένα μου ακούγεται τελείως παράλογο...

Κ οι απαντήσεις του τεε..δεν είναι και πουθενά επίσημα γραμμένες..Αν βρεθώ μπλεγμένη, τι θα κάνω δηλαδή; Θα τους πω εκείνος ο κύριος αυτά μου είπε και το έκανα έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω σε ποιο ΤΕΕ απευθυνεσαι, παντως εδω στη Σαλονικη οι απαντησεις τους ειναι πραγματικα οτι να ναι....

 

Μαζευουν καθε μερα ολους τους ενδιαερομενους σε μια αιθουσα και ειναι μια υπαλληλος που και καλα τους λυνει τις αποριες η οποια το μονο που κανει ειναι να δημιουργει περισσοτερες...

Ολοι το λενε καθημερινα... Ηρθα με 5 και φευγω με 10 αποριες... Πραγματα που τα ειχα αποσαφηνισει στο μυαλο μου μου τα καταρριπτεις....

 

Και μετα εμεις περιμενουμε επισημη ενημερωση απο το φορεα μας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

αντιμετωπίζω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα.Στην οικοδομική άδεια φαίνονται 2 διαμερίσματα και έχουν κατασκευαστεί 3 τηρώντας την κάλυψη και δόμηση.

ΤΟ θέμα είναι βάσει ποιου σχεδίου θα δώσω βεβαίωση?Θα δηλώσω δηλ ότι έχω εγκεκριμένα σχέδια χωρίς όμως να φάινεται το διαμέρισμα?

Μου φαίνεται λίγο παράλογο.

Σκέφτηκα ότι μάλλον η άδεια για αλλαγή διαρυθμίσεων είναι μια λύση αλλά σκέφτομαι ότι αν ζητηθεί συναίνεση ιδιοκτητών μήπως δε δώσουν οι υπόλοιποι

και κολήσουμε.Γενικώς το ΤΕΕ δεν είναι πανάκεια ..λέν πολλές ανακρίβειες.Προχτές μου λέγαν ότι μπορώ να τακτοποιήσω τον ένα όροφο από ένα διώροφο

αυθαίρετο επειδή είναι λειτουργικά ανεξάρτητος παρόλο που δεν υπάρχει σύσταση οριοντίου ιδοκτησίας.Είναι συνάδελφοι που απλά τους έχουν ενημερώσει

αλλά πολλές φορές μπαίνει και το προσωπικό κριτήριο.Και για το θέμα που έχω μου είπε κάποια κυρία να κάνω ενημέρωση φακέλου ...μετά από 30 χρόνια??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ή φίλη Katmena καλημέρα,

δες το post #14 του Inzaghi. (+10000)

Κάνεις τα ίδια αλλά για διαχωρισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

έχω μια αποθήκη με κοινοτική άδεια του 1968 που γραφεί πάνω της: επιφάνεια δαπέδου 55 τ.μ. μήκος 10,50 μ. και πλάτος 5 μ. ενώ στην πραγματικότητα έχω 54,03 τ.μ. και το μήκος κάποιας πλευράς είναι 11,03 μ. Στην αποθήκη πρόκειται να γίνει αλλαγή χρήσης σε κατάστημα και γιαυτό πρέπει να κάνουμε τακτοποίηση μιας δεύτερης αποθήκης( που ενώ έχει επίσης κοινοτική οικοδομική άδεια από 1965 και πιστοποιητικό έγκρισης ανέγερσης κοινότητας ο ιδιοκτήτης έχει χάσει την άδεια και έχουμε μόνο το δεύτερο). Μαζί με την αποθήκη που θα ταχτοποιηθεί (αυτή με την χαμένη άδεια) ο υπάλληλος πολεοδομίας ζητάει να συμπεριλήφθη στην τακτοποίηση και η πλευρά (11,03μ) που δεν συμφωνεί με την άδεια (10,50μ). Το ερώτημα είναι πως μπορώ να ταχτοποιήσω την αλλαγή μιας διάστασης χωρίς να έχω υπέρβαση τετραγωνικών άδειας; Μπορεί να θεωρηθεί πολεοδομική παράβαση άρα ένα πεντακοσάρικο;
Link to comment
Share on other sites

10,50 * 5 = 52,5 μ2 και όχι 55... Ούτε απλή αριθμητική δε γνώριζαν τότε;;;

Υπέρβαση των μ2 της αδείας δεν έχεις αφού έχεις 54,03 < 55 μ2, αλλά γιατί σε απασχολεί αυτό. Έτσι κι αλλιώς θα δηλώσεις την άλλη αποθήκη ως αυθαίρετη...

Μπορείς να σχηματίσεις το θεωρητικό περίγραμμα των 10,5 * 5 και ότι εξέχει να το δηλώσεις ΥΔ ΒΧ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.