Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμφωνητικό για εντός σχεδίου


Recommended Posts

Συγγνώμη, ο 3919 (δεν τον έχω διαβάσει λεπτομερώς) και η ανακοίνωση του ΤΕΕ (όχι του ΤΕΕ-ΤΚΜ!!!) λένε:

"Οι αμοιβές των μηχανικών ορίζονται από τη γραπτή συμφωνία του μηχανικού με τον πολίτη".

 

Με ποιά βάσιμη δικαιολογία μπορεί να πάμε πειθαρχικό?

Μπορούν τα τμήματα του ΤΕΕ να δρουν ανεξάρτητα?

Δλδ έως 30% Θεσσαλονίκη, έως 20% Άνω Μαγούλα και έως 80% Κάτω Μαγούλα?

Η ελεύθερη διαπραγμάτευση της αμοιβής μας, δεν είναι "αποδεκτή δικαιολογία" ? ......Τότε ας πουν ΕΠΙΣΗΜΑ (!!!!!) μέχρι πόσο ποσοστό μπορούμε να κάνουμε έκπτωση .-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα. Να ευχαριστήσω κ εγώ τον συνάδελφο για την πολυ καλή δουλειά.

 

Να ρωτήσω. Το συμφωνητικό αυτό μας καλύπτει και για εκτός σχεδίου; Υπάρχει κάποιο άλλο για τα εκτός σχεδίου;

 

τι διαφορές υπάρχουν για τα εκτός;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, και εκεί που ήθελα να πάω στης Λάρισας (γράφτηκε για μέχρι 10% έκπτωση) τώρα μάλλον θα πρέπει να πάω βορειότερα (30%). Άλλη προσφορά με τα λεφτά μας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα. Να ευχαριστήσω κ εγώ τον συνάδελφο για την πολυ καλή δουλειά.

 

Να ρωτήσω. Το συμφωνητικό αυτό μας καλύπτει και για εκτός σχεδίου; Υπάρχει κάποιο άλλο για τα εκτός σχεδίου;

 

τι διαφορές υπάρχουν για τα εκτός;

 

Ευχαριστώ

συν τοπογραφικό συν αρχιτεκτονική αποτύπωση!
Link to comment
Share on other sites

συν τοπογραφικό (νόμιμη αμοιβή) συν αρχιτεκτονική αποτύπωση (νόμιμη αμοιβή)! και το άθροισμα τους το προσθέτεις στην συμφωνηθείσα

Link to comment
Share on other sites

letom, georgegaleos,

αν υπάρχει οικοδομική άδεια, είτε εντός είτε εκτός σχεδίου, τότε λογικά υπάρχουν και αρχιτεκτοινικά σχέδια και τοπογραφικό διάγραμμα.

κάνω κάπου λάθος στο συλλογισμό μου?

Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικό χρειάζεται έτσι κι αλλιώς εάν είσαι εκτός σχεδίου όπως επίσης και εάν είσαι χωρίς άδεια.

Link to comment
Share on other sites

letom, georgegaleos,

αν υπάρχει οικοδομική άδεια, είτε εντός είτε εκτός σχεδίου, τότε λογικά υπάρχουν και αρχιτεκτοινικά σχέδια και τοπογραφικό διάγραμμα.

κάνω κάπου λάθος στο συλλογισμό μου?

Φίλε μου καλημέρα,

1) το ότι υπάρχει οικοδομική άδεια (στα εντός σχεδίου) δεν σου εξασφαλίζει ότι θα βρεις και τα σχέδια. Βέβαια στις περισότερες περιπτώσεις ισχύει ότι αν βρεις οικ. αδεια θα βρεις και σχέδια.

2) Στα εκτός σχεδίου για ποια ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ μιλάς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.