Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμφωνητικό για εντός σχεδίου


Recommended Posts

Ρωτα την Πολεοδομια Δυτικης Θεσσαλονικης για το 1.

 

9/10 φακελους εχουν χαθει.... τρεχα γυρευε...

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι υπάρχουν τα σχέδια της άδειας, δεν πρέπει να αποτυπώσεις πάνω σ' αυτά

τα υπάρχοντα κτίσματα;

 

Πρέπει βέβαια να βγει διευκρίνηση που να λέει αν απαιτούνται να γίνουν

από την αρχή σχέδια ή όπως στου ημιυπαιθρίους να τα αποτυπώνουμε πάνω

στα εγκεκριμένα.

Πάντως και στις δύο περιπτώσεις έχει αρκετή δουλειά και πρέπει να βγαίνει αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Μερικες αλλαγες στο κατα τα αλλα πολυ καλο συμφωνητικο του φιλου (αφαιρεθηκε η λεξη Αθηνα και η καταληξη "-ην" στο αρθρο της πολης (π.χ. αν καποιος Αγρινιο ειναι στο Αγρινιο), μεγαλωσαν τα κενα οπου μπαινει η πολη, το ονομα και κατι τετοια και τα "οδος" έγιναν "οδο", τεσπα μικρες διορθωσουλες ωστε να ειναι ετοιμο για εκτυπωση απο τον οποιονδηποτε...

ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ.doc

Edited by bluesman2002
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή συμπλήρωση - συμβουλή μόνο.

 

ΑΝ ο πελάτης - εντολέας είναι εταιρεία (νομικό πρόσωπο ) ή επιτηδευματίας (ατομική επιχείρηση) θα πρέπει να συντάσσεται σε 4 αντίγραφα προκειμένου να κατατίθεται ΚΑΙ στη ΔΟΥ (δηλ. ένα (1) επιπλέον εκτός από τα τρία (3) αντίγραφα που αναφέρεις)

Ας συμπληρώσει κάποιος και αυτά που λέει ο/η Kapa στην παραπάνω παρατήρηση. Νομίζω έχει δίκιο!

 

Και μια ερώτηση δικιά μου: Οι τελευταίες 2 σελίδες (προσάρτημα εργασιών) πάνε ξεχωριστά από το υπόλοιπο συμφωνητικό? Επειδή βλέπω υπογράφονται ξεχωριστά και δεν λέει τίποτα για αντίγραφα που θα παραδοθούν και αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Houston we have problem!!!!

 

Προσπαθώ να το κάνω unisex, αλλά έχω ένα θεματάκι με το τοπογραφικό και την αποτύπωση. Θα πω για την αποτύπωση, την οποία θα την κάνω εγώ και έχω άμεσα το πρόβλημα.

 

Στο ως τώρα συμφωνητικό, στις εργασίες στην 1η σελίδα περιγράφονται μόνο οι εργασίες για την τακτοποίηση ΧΩΡΙΣ αποτύπωση και τοπογραφικό (αφού είναι για εντός σχεδίου με ο.α.). Εγώ που θα έχω και αποτύπωση σε εκτός σχεδίου ή σε χωρίς ο.α., πώς θα ορίσω ελάχιστη?????

 

Ή μήπως δε θα γραφτεί στο συμφωνητικό αφού η νόμιμη που γράφεται (6750λ) είναι μεγαλύτερη από τα 5000λ της αποτύπωσης (αν την είχαμε ως μοναδική μελέτη).

 

HELP HOUSTON !!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, νομίζω τα μπερδεύετε τα πράγματα.

 

Το http://www.michaniko...mu;οιβής-διαφο/ νομίζω είναι αρκετό.

Edited by Faethon11
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω επειδή δεν έχω κάνει ποτέ μου συμφωνητικό (νέος μηχανικός με πρώτες δουλειές τα αυθαίρετα!!!).... Δηλαδή ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ η νόμιμη αμοιβή? Απλά γράφω πόσα έχουμε συμφωνήσει?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρει τον πελάτη σου να μάθει πόση η νόμιμη αμοιβή; Ενδιαφέρει εσένα; Ενδιαφέρει το ΤΕΕ;

Κανέναν δεν τον ενδιαφέρει. Το ΤΕΕ δεν το ενδιαφέρει να την μάθει διότι αυτό την καθορίζει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, νομίζω τα μπερδεύετε τα πράγματα.

 

Το http://www.michaniko...mu;οιβής-διαφο/ νομίζω είναι αρκετό.

Αυτό δεν είναι κάπως "φτωχό" σε σχέση με τα άλλα που ανέβηκαν? Με την έννοια ότι δεν μας εξασφαλίζει σε περίπτωση πχ. που διακοπεί η συνεργασία με τον πελάτη και αρνηθεί να καταβάλει οποιοδήποτε ποσό κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.