Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανασύσταση φακέλλου


Recommended Posts

Συνάδελφοι θέλω να ενταξω στη ρύθμιση του 4014 κλειστό χώρο εντός πυλωτής, όπου η κάτοψη της έχει απωλεσθεί, ενώ ο φάκελος της άδειας υπάρχει. Ο Συμβολαιογράφος δεν την έχει. (η αδεια ειναι του 75 και στο συμβόλαιο αναφέρεται η πυλωτη χωρίς καμία αλλη παραπομπή σε σχέδιο ή τετραγωνικά). Για τα σχέδια που πρέπει να γίνουν στη δεύτερη φάση απαιτείται πρωτότυπη κάτοψη, οπότε πρέπει να προχωρήσω σε μερική ανασύσταση ή μπορώ να ετοιμάσω τη νέα κάτοψη, με τον υπό ρύθμιση χώρο, χωρίς την ανασύσταση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΜΑ χωρίς την επίσημ κάτοψη εσύ τι ξέρεις ότι είναι νόμινο και τι όχι.Ρώτα λοιπόν τους ιδιοκτήτες μήπως έχουν δώσειτην κα΄τοψη αυτή έστω και φωτοτυπία σε κανένα και μετά ρώτα την πολεοδομία αν κάνοντας τώρα μια κάτοψη και τη σφραγίσουν τελειώνει εκεί το θέμα της ανασύστασης. Μήπως στο φάκελλο υπάρχει η κάτοψη σε άλλες μελέτες?(υδραυλικά, ΗΜ πυρασφάλεια)?

Link to comment
Share on other sites

ΜΑ χωρίς την επίσημ κάτοψη εσύ τι ξέρεις ότι είναι νόμινο και τι όχι.Ρώτα λοιπόν τους ιδιοκτήτες μήπως έχουν δώσειτην κα΄τοψη αυτή έστω και φωτοτυπία σε κανένα και μετά ρώτα την πολεοδομία αν κάνοντας τώρα μια κάτοψη και τη σφραγίσουν τελειώνει εκεί το θέμα της ανασύστασης. Μήπως στο φάκελλο υπάρχει η κάτοψη σε άλλες μελέτες?(υδραυλικά, ΗΜ πυρασφάλεια)?

 

Μanolis gon σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Η κάτοψη του αδιαμόρφωτου χώρου της πυλωτής δεν υπάρχει και ίσως να μην κατατέθηκε και ποτέ (άγνωστος ο λόγος) γιατί και η σύσταση ιδιοκτησιών δεν την αναφέρει. Τις ενέργειες που μου πρότεινες τις έχω κάνει (μέχρι και στη ΔΕΗ κοίταξα) αφήνοντας το ενδεχόμενο μερικής ανασύστασης τελευταίο. Επειδή στη περιπτωσή μου με βάση την Ο.Α και τις διατάξεις του ΓΟΚ 73 ο αδιαμόρφωτος ισόγειος χώρος είχε μετρήσει στη δόμηση και η δόμηση είχε υπολογιστεί ως άθροισμα της κάλυψης σε κάθε όροφο +εσοχή τελευταίου ορόφου, μπορώ να καταλάβω τα νόμιμα τμήματα (υπάρχουν όλα τα άλλα σχέδια). Το δεύτερο ερώτημα που προκύπτει είναι. Αν προχωρήσω σε μερική ανασύσταση (σχέδιο κάτοψης ισογείου), δείχνω και την υπάρχουσα κατάσταση (με τον κλεισμένο αυθαίρετο χώρο μέσα) ή αυτή που θα έπρεπε να είναι, όπως υποτιθεται εγκρίθηκε στην οικοδομική άδεια; Το ρωτάω αυτό γιατι υπάλληλος πολεοδομίας μου είχε πει για ενδεχόμενη αυτοψία σε περίπτωση ανασύστασης φακέλου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καταλαβα καλα.... Οταν εχει χαθει η αδεια για να κανουμε δηλωση του 4014 ειναι υποχρεωτικη η ανασυσταση φακελου??????

Αυτο ισχυει και στην περιπτωση που υπαρχει το στελεχος οπου αναγραφονται τα τετραγωνικα της επιτρεπομενης δομησης???

Edited by giota!
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εξης περιπτωση... (σε οικογενειακο 2οροφο)

Πρωτα βγηκε η αδεια του ισογειου, η οποια και εχει καταστραφει (εχω βεβαιωση πολτοποιησης).

Μετα βγηκε η αδεια προσθηκης οροφου, η οποια υπαρχει...

Αυθαιρετη κατασκευη εχουν και οι δυο οροφοι. Σκεφτομαι να μην κανω ανασυσταση αδειας του ισογειου αλλα να χρησιμοποιησω ως μετρο συγκρισης για τους συντελεστες τα τετραγωνικα δομησης που αναγραφονται στο στελεχος... η καλυψη ετσι κ αλλιως δεν εχει υπερβαση... Και σαν τοπογραφικο να μην κανω εγσα (αφου εχει χαθει το τοπογραφικο της αδειας) αλλα να χρησιμοποιησω το τοπογραφικο της αδειας προσθηκης...

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Παύλο η ανασύσταση θεωρητικά αναφέρεται στα σχέδια της αδείας και όχι στην πραγματικότητα.Δηλ τι είχε εκδοθεί.Τώρα αφού ψάχνεις να νομιμοποιήσεις, προφανώς σε αυτοψία, θα δει τις υπερβάσεις που υπάρχουν.Αυτό δε λέει τίποτα αφού θα μπεις στον 4014 για να νομιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λογικότατη η σκέψη σου Μανωλη.Τείνω προς την ίδια κατεύθυνση και σκέφτομαι να το υπάγω στη ρύθμιση και παράλληλα να προχωρήσω σε μερική ανασύσταση για να κερδίσω χρόνο. Θα ξαναρωτήσω στην πολεοδομία και θα επανέλθω στο τοπικ αν υπάρχουν νεότερα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για μετά του 83 νομίζω, μια καλή πηγή σχεδίων είναι και η ΔΕΗ και η ΕΥΔΑΠ, τουλάχιστον εδω στην περίοχη μου, καθότι ζητάγαν εκτοτε κάτοψεις για συνδεση με ρέυμα ή νερο... δεν έχουν αρχείο σαν της πολεοδόμιας αλλά καμιά φορά μια ερώτηση δεν βλάπτει...

Link to comment
Share on other sites

Εχω περίπτωση που χάθηκε ο φάκελος στις πλημμύρες στο Αιγάλεω...

Ετσι θα πρέπει να ξανακάνω τα σχέδια... Το καλό είναι ότι πρόκειται για απλό ισόγειο κατάστημα.

Εχω σχέδια του πελάτη αλλά δεν ξέρω τί ισχύει τελικά...

 

Το οικόπεδο είναι εξ'αδιαιρέτου και το τοπογραφικό είναι διαφορετικό από τη πραγματικότητα, τόσο που ο άνθρωπος πλήρωσε εκ νέου τοπογραφικό για τον 4014 αν και εντός σχεδίου.

 

Οταν βγήκε η άδεια του καταστήματος, υπήρχε μόνο ένα ισόγειο δίπλα...

Από τότε, το υπόγειο ξεμπαζώθηκε και βγήκε και άδεια + 2 όροφοι... Ο σ.δ. του οικοπέδου είμαι σίγουρος ότι έχει ξεπεραστεί...

 

1. Τί δείχνω εγώ στα νέα σχέδια... Μόνο το δικό μου; (Εννοώ σε κατόψεις και όψεις-τομές)

2. Πρέπει αυτά τα σχέδια να φτάσουν στη πολεοδομία ή να πληρώσει κάτι παραπάνω ο ιδιοκτήτης και απλώς να τα χρησιμοποιήσω για τον 4014;

 

Μπορεί να υπάρξει κίνδυνος αν τελικά γίνουν ανάλογες κινήσεις από συνιδιοκτήτες γιατί θα έχουμε οικόπεδο-μαγική εικόνα...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.