Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

σε ενα διαμερισμα ο κατασκευαστης δεν εβαλε καθολου μονωση στην εξωτερικη τοιχοποιια (στα ορια δλδη), η οποια αποτελειται μονο απο μια σειρα τουβλο, υπερ φυσικα των εσωτερικων διαστασεων.

Πιστευεται οτι αυτο αποτελει παραβαση για το οποιο μπορει να μπει προστιμο απο την πολεοδομια μετα απο καταγγελια?

και ως τι? κατ 13?

 

Η μόνη μορφή καταγγελίας που μπορώ να φανταστώ για τη συγκεκριμένη περίπτωση είναι από τον αγοραστή εις βάρος του κατασκευαστή, κι αυτό αν το έχει αγοράσει ως ημιτελές και διαπίστωσε στην πορεία της κατασκευής ότι ο κατασκευαστής δεν έκανε σωστά τη δουλειά του, οπότε βάσει της συγγραφής υποχρεώσεων επιχειρεί να τον υποχρεώσει να το κάνει με την απειλή καταγγελίας....(αλλιώς αυτός θα είναι υπόλογος αν το έχει αγοράσει ήδη αποπερατωμένο ή το έχει παραλάβει οριστικά)....

 

Οι "απέξω" ΔΕΝ μπορούν να ξέρουν το πάχος του τοίχου....

 

Τον ιδιοκτήτη που το έχει ήδη αγοράσει ΠΟΙΟΣ να τον καταγγείλει ????????

 

Σε τέτοια περίπτωση αν δεν έχει άλλες παρανομίες... δίνεις κανονικά και βεβαίωση!!!

 

ok..... αποτελεί παράβαση ως προς τη μη εφαρμογή της μελέτης θερμομόνωσης και των αρχιτεκτονικών ως προς το πάχος του τοίχου... αλλά με βάση τι προϋπολογισμό (αφού ΔΕΝ προκύπτει καμμία υπέρβαση δόμησης από τη συγκεκριμένη παράβαση - έλλειψη) θα του έβαζε πρόστιμο η πολεοδομία?

 

Επί προϋπολογισμού......ανεκτέλεστης εργασίας????

 

Μη γινόμαστε υπερβολικοί σκεπτόμενοι την τακτοποίηση.....

 

Ακόμα και αντιδικία μεταξύ αγοραστή και κατασκευαστή να υπάρχει ως προς το συγκεκριμένο θέμα.... μπορεί να τον πιέσει με τη μη παραλαβή του διαμερίσματος λόγω κακοτεχνίας...

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακόμα και αντιδικία μεταξύ αγοραστή και κατασκευαστή
τετοια περιπτωση ειναι. Μονο που το διαμερισμα εχει παραδοθει προ ετων και εκ των υστερων, οταν ηρθε ο ιδιοκτητης να τακτοποιησει τον ηχ βρηκα και αλλες παραβασεις ΥΔ, εξωστες κλπ.

Επιπλεον ο κατασκευαστης εχει κανει κ αλλα στην οικοδομη, να μην τα πολυλογω πηγαινουν στα δικαστηρια (μαζι και αλλοι συνιδιοκτητες) και ο δικος μου φοβαται αν ερθει η πολεοδομια να τον μετρησει να μην εχουμε αφησει τιποτα εκτος.

Συμφωνω οτι ειναι υπερβολη, αλλα αν μετρηθουν οι εσωτερικες διαστασεις δεν θα φανει η διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος να το δηλώσεις είναι με αναλυτικό... που θα συμπεριλαμβάνει την κατεδάφιση του εσωτερικού τοίχου και αφαίρεση της μόνωσης.

 

Το θεωρώ όμως πολύ τραβηγμένο ακόμα κι αν έρθει η πολεοδομία να αρχίσει να του μετράει εσωτερικές διαστάσεις μία μία....

 

Αν πάλι φοβάται τόσο πολύ... εφόσον ούτως ή άλλως δηλώνει και άλλες αυθαιρεσίες (δηλ. δεν είναι η μόνη για να πεις ότι θα πληρώσει αμοιβή μηχανικού ΜΟΝΟ γι αυτήν)....και μόνο λόγω ύπαρξης αντιδικίας... αν και τραβηγμένο βάλτο.....

 

Κάτω από κανονικές συνθήκες ΔΕΝ θα το έβαζα με τίποτα....

 

(ένα πεντακοσάρικο πεταμένο... εκτός αν έχεις να δηλώσεις κι άλλες ομοειδείς παραβάσεις)

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

(ένα πεντακοσάρικο πεταμένο... εκτός αν έχεις να δηλώσεις κι άλλες ομοειδείς παραβάσεις)

οχι δεν εχω οποτε οντως πεταμενο αν αποφασισει να το βαλει. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα, υπαρχει μια ερωτοαπαντηση του ΥΠΕΚΑ που λεει οτι οποιαδηποτε παραβαση του Κτηριοδομικου μπορει να ρυθμιστει σαν ΛΟΙΠΗ παραβαση, διχως αυτη να εμποδισει την μεταβιβαση/συσταση εμπραγματου δικαιωματος κλπ.

 

Με λιγα λογια, αν καποιος θελει να το "πορωσει" και να ειναι καλυμμενος οχι μονο για μεταβιβαση, αλλα για παντος ειδους καταγγελια, του δινεται η δυνατοτητα να κανει χρηση του 4014.

(για επιβεβαιωση, τσεκ στις ερωτοαπαντησεις)

Link to comment
Share on other sites

Kάπου είχε γραφτεί ότι στο υπόγειο με ΟΑ παίρνουμε τις εσωτερικές διαστάσεις.

Μπορεί κανείς να μου πει αν είναι αλήθεια και που το γράφει;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

συνοπτικα:

 

1. εχω μια αυθαιρετη μπαζωμενη βεραντα, (με υποστυλωματα στην εξωτερικη ακμη απο σταθμη εδαφους μεχρι σταθμη πλακας βεραντας),

 

2. και απο εκει μεχρι την σταθμη της πλακος οροφης εχω ξυλινα υποστυλωματα που δημιουργουν στεγαστρο στην βεραντα (αυθαιρετη ολη η κατασκευη αυτη).

 

πως θα τα υπολογιζατε?

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχιν ευχαριστω ολους για τη βοηθεια αναφορικα με το αυθαιρετο μου.

Συσταση δε γνωριζω αν υφισταται, εγω εχω στα χερια μου ΜΟΝΟ ενα συμβολαιο αγορας του 1970 (που παταει πανω σε προσυμφωνο του 1958) οταν και ηταν ηδη χτισμενο ΟΛΟ το κτισμα, στο οποιο βεβαια αναφερεται η μεταβιβαση του 1958 βασει προσυμφωνου, για το οικοπεδο και οτι περιειχε ΤΟΤΕ αυτο...

Μετεπειτα εχω μια δηλωση αποδοχης κληρονομιας που εγινε βασει καποιας δημοσιας διαθηκης στην οποια ο θανων αφηνε το καταστημα, τα διαμερισματα 1ου, 2ου και 3ου σε κληρονομους.

Δεν ξερω αν αυτος ο τιτλος αποτελει ταυτοχρονα και συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας, εικαζω πως οχι....

 

Παρολα ταυτα, γνωριζω πως ανηκουν πλεον ΟΛΑ σε 2 ιδιοκτητες....

 

Θεωρειτε πως ΠΡΕΠΕΙ να βαλω 4 ξεχωριστες δηλωσεις, μια για καθε οριζοντια?

 

Το καταστημα δεν εχει αλλαγη χρησης απο κατοικια γιατι απο πουθενα δεν προκυπτει αρχικη χρηση κατοικιας.

Αλλα σε περιπτωση τακτοποιησης γιατι γλιτωνω μελετη στατικης επαρκειας?

Ασε που δεν ξερουμε αν ειναι αυθαιρετο η νομιμο, διοτι το παραχωρητηριο του 1958 ανεφερε 2 δωματια ως κτισματα μεσα στο οικοπεδο, επειτα με την 1η προσθηκη το 1959 χτιστηκε αλλο ενα δωματιο κι επειτα με τη 2η προσθηκη του 1962 χτιστηκε κι αλλο τμημα ισογειου συν καποιο του οροφου. Οποτε αν τα τμηματα αυτα του ισογειου, νομιμως υφισταμενα, καλυπτουν το ισογειο ως εχει τωρα, δεν υπαρχει αυθαιρεσια...

 

Αυτο που δεν καταλαβα καλα και θα επιθυμουσα μια διευκρινιση εχει να κανει με τους στασιμους οικισμους και τη θεωρηση οτι δηλωθηκαν.

Προ 1983 ειναι σιγουρα και αποδεικνυεται με αεροφωτογραφιες η υπαρξη του.

Πρακτικα τι σημαινει αυτο? Οτι θεωρειται νομιμως υφισταμενο πλεον λογω υπαρξης του απο προ 83 χρονολογια μεσα στο οικοπεδο στασιμου οικισμου, αρα δε χρειαζεται τακτοποιηση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.