Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Ειλικρινά πιστεύεις οτι θα ελεχθουν όλοι αυτοί οι φάκελοι ποτε απο την πολεοδομία; Το πιθανότερο είναι να γίνει δειγματοληπτικος έλεγχος για τα ματια του κόσμου και μετα να μας πουν να κρατήσουμε εμείς για κάποια χρόνια, όσα (άχρηστα) δεν στείλουμε ψηφιακά, για ενδεχόμενο μελλοντικό έλεγχο, όπως ακριβώς συμβαίνει και με την εφορία τόσα χρόνια. Θα έχουν αυτοί στα χέρια τους τα τοπογραφικα και τις κατοψεις για πιθανή μελλοντική χρήση (φακέλωμα, ταυτότητα κτιρίων κλπ) και τα υπόλοιπα χαιρετα μου τον Πλάτανο. This is (still) Greece...

Edited by Makiaveli
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω, επιφυλασσομαι...

Η αληθεια ειναι οτι ειχα 2 ενδεχομενα....

 

Το πρωτο και βασικοτερο που θα ημουν κι εγω και ολοι μας διασφαλισμενοι ηταν το να αγνοησουμε την υπαρξη της αδειας και να παμε με ανευ αδειας τοσο το σταβλο που εγινε αποθηκη (δηλωνοντας τον εξ αρχης κατοικια), οσο και στην αποθηκη, με τους αντιστοιχους συντελεστες παλαιοτητας που θα αποδεικνυονται απο τις αεροφωτογραφιες...

 

Το δευτερο ειναι το να λαβουμε υποψιν την αδεια μας με αλλαγη χρησης και παραβιαση πλαγιων για το κομματι των 128τ.μ. σταβλου που εγινε κατοικια, 52τ.μ. με ΥΔ, ΥΚ και πλαγιες αποστασεις που χτιστηκανε εξ αρχης απο την αδεια ως σταβλος με αλλαγη χρησης και αυτο και την αποθηκη 100τ.μ. ως ΥΔ, ΥΚ και πλαγιες, θεωρωντας οτι υπαρχει αδεια και απλως δεν προβλεφθηκε...

 

Το κερδος ειναι κανα 2χιλιαρο προστιμο....

 

Το ρισκο θα ειναι

α) η αποδειξη της αλλαγης χρησης προ 1983, μονο με υπευθυνες δηλωσεις και ορκωτους μαρτυρες για το σταυλο

β) η αποδειξη οτι τα 52τ.μ. εξτρα που χτιστηκαν (αντι για 128τ.μ. χτιστηκαν 180τ.μ.), πραγματοιποιηθηκαν κι αυτα προ 1983 κι οχι αργοτερα (οι αεροφωτογραφιες δε θα δειχνουν εμβαδον, μονο αν καταθεσουμε αεροφωτογραφια του 1978 και του 2011 δειχνοντας οτι ειναι το μοναδικο κτηριο)

 

Δεν ξερω αν αξιζει να βαλω τον πελατη μου να πληρωσει εξτρα 2.000€ για να μαστε ησυχοι οτι θα ειναι αυτο το προστιμο και οχι να τον βαλω να κανει ΥΔ και ορκωτες μαρτυριες με κινδυνο το προστιμο στον τελικο του υπολογισμο να εκσφενδονιστει σε δυσθεωρατα υψη, σε περιπτωση ΜΗ αποδοχης ΥΔ για τις αλλαγες χρησης....

 

Τι αποψη εχουν οι υπολοιποι συναδελφοι...?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μερικές απορίες:

 

1.Αν ένα κτίριο είναι ολόκληρο δηλωμένο για αποθήκη στην οικοδομική άδεια (π.χ. αποθήκη αλουμινίου) και έχει παραβάσεις παίρνει τον μειωτικό συντελεστή 0,5, δεδομένου ότι δεν είναι βοηθητικός χώρος κάποιου κτιρίου;

 

2.Αν στο προηγούμενο παράδειγμα της αποθήκης έχει γίνει παράνομο πατάρι τι είδους παράβαση είναι;

 

3.α)Αν σε κτίριο κατοικίας ο ιδιοκτήτης έχει κάνει μέρος της κατοικίας του ημιυπαίθριο χώρο υποχωρώντας προς τα μέσα έχει κάνει παράβαση;

Και αν ναι τι είδους;

β)Αν εκτός από τον παραπάνω ημιυπαίθριο χώρο που έχει δημιουργήσει υποχωρώντας προς τα μέσα και σε συνέχεια του έχει παράνομο εξώστη μπορούμε αυτά τα δύο να τα περάσουμε ως μία παράβαση (π.χ. εξώστης παράνομος);

Εχει βρε παιδιά απάντηση για αυτά τα ερωτήματα;

Link to comment
Share on other sites

1. Nαι παίρνει ως βοηθητικός χώρος

 

2. ΥΔ ΒΧ

 

3. α) Ναι κακή παράβαση για αυτόν αλλά παράβαση

β) Σύμφωνα με όσα έχουν πει όχι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά οι περιβόητες άδειες του '67 και του '72 για λυόμενα όριζαν ως τεχνική προδιαγραφή ότι μπορείς να τοποθετήσεις ισόγειο λυόμενο από 50 έως 80 τ.μ. σχεδόν οπουδήποτε, δηλαδή και εκτός σχεδίου σε μη άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα. Εκεί δεν υφίστανται επιτρεπόμενα μεγέθη περιοχής.

 

Αναφέρονται οι απαραίτητες αποστάσεις 2,5μ και απίσης μην ξεχνάς οτι και αν ακόμα δεν έχεις υπέρβαση βάση επιτρεπόμενου περιοχής, έχεις υπέρβαση βάση αδείας......ερωτήσεις Θ'/4. Οπότες επιτρεπόμενα τα 50μ2 και βγάζεις κάλυψη δόμηση (ύψος αναφέρεται στο ΦΕΚ) και φυσικά πλάγιες αποστάσεις.

Edited by josif1976
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά περίπτωση τριοροφης κατασκευής προ του 1983 που δεν έχει άδεια αλλα μπορει να νομιμοποιήσει όλα εκτός απο 20 τμ κάνω τα εξής

Τα δηλώνω όλα με τον 4014 κάθε επίπεδο και ξεχωριστή αίτηση πληρώνω έτσι τρία παράβολα

Μετά έχω περιθώριο 3 Χρόνια για να βγάλω άδεια νομιμοποίησης με το άρθρο 22

Πως μετά ξεχωρίζω τα 20 τμ υπέρβασης δόμησης για να πληρώσω το πρόστιμο με τον 4014;

Περιμένω το ΤΕΕ να αναβαθμίσει το σύστημα και αν δεν το αναβαθμησει με αυτή την λογική τι κάνουμε χάνουμε το δικαίωμα υπαγωγής;

Ας απαντήσει κάποιοσ αν έχει καλύτερη ενημέρωση

Εγώ θα τα περάσω όλα τα τετραγωνικά σαν αυθερετο και βλέπουμε ελπίζω να προβλέψει το ΤΕΕ τέτοια περίπτωση και να μπορώ να πληρώσω στο τέλος μόνο για τα 20 τμ πρόστιμο

Στην πολεοδομια που ρωτησα μου ειπαν οτι αφου εχω 20 τμ αυθαιρετο δεν μπορω να παω με το αρθρο 22 αλλα ολη την οικοδομη μου με το 4014 και μονο πληρωνοντασ το προστημο σε ολο

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στον 4014 πληρώνοντας το παράβολο που αφορά όλα τα τμ των αυθαιρεσιών σου.

Μετά αφού πληρώσεις το παράβολο, αλλάζεις τα φύλλα καταγραφής σου μετά από 2 3 μερες και βαζεις τα τμ που θελεις να τακτοποιησεις (σε σενα τα 20 τμ) και μετά περιμένεις από το σύστημα πριν κανεις οτιδηποτε αλλο να σου δειξει που θα δηλωσεις για τα υπολοιποα οτι πας με νομιμοποιηση εντος 3 χρονων.

 

Αλλα βαλτο παραβολο για να εισαι καλλυμενος

Υποθετω ότι τα 20 τμ αφορούν μια απο τις τρεις αιτησεις ε;

Edited by Thodoris4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως το τμημα των 20 μ που δεν νομιμοποιείται πρέπει να εξαιρεθεί απο κατεδαφιση και μετά να ωγει η αδεια νομιμοποιησης. Αυτο τουλαχιστον μου ειπαν και στην πολεοδομια για κατι αναλογο. Ο λόγος είναι οτι αδεια νομιμοποιησης βγαίνει σε νομιμως υφισταμενα κτίρια αρα πρέπει πρώτα να έχεις εξαιρεσει το τμημα που δεν νομιμοποιείται και μετά να βγάλεις αδεια

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στον 4014 πληρώνοντας το παράβολο που αφορά όλα τα τμ των αυθαιρεσιών σου.

Μετά αφού πληρώσεις το παράβολο, αλλάζεις τα φύλλα καταγραφής σου μετά από 2 3 μερες και βαζεις τα τμ που θελεις να τακτοποιησεις (σε σενα τα 20 τμ) και μετά περιμένεις από το σύστημα πριν κανεις οτιδηποτε αλλο να σου δειξει που θα δηλωσεις για τα υπολοιποα οτι πας με νομιμοποιηση εντος 3 χρονων.

 

Αλλα βαλτο παραβολο για να εισαι καλλυμενος

Υποθετω ότι τα 20 τμ αφορούν μια απο τις τρεις αιτησεις ε;

ευχαριστω

Έτσι και εγω νομιζω οτι ειναι το σωστο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο την βοήθεια σας...έχω 2 περιπτώσεις...

1)Οικόπεδο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο εκτός σχεδίου 500μ2 χωρίς Ο.Α. με αυθαίρετη κατοικία 85 μ2 και 15μ2 αποθήκη και 10μ2 Η/Χ (στεγασμένος με κολωνάκια).Επίσης έχω πλακόστρωση και περίφραξη με σκυρόδεμα και κάγκελο.

α) Συμπληρώνω ένα φύλλο καταγραφής για τα 85μ2 ΚΚΥΔ και 15μ2 ΒΧΥΔ και ένα φύλλο καταγραφής για τον Η/Χ 10μ2?ή όλα μαζί σε ένα φύλλο καταγραφής και τον Η/Χ τον βάζω με αναλυτικό στις λοιπές παραβάσεις???(γνωρίζω ότι η πλακόστρωση με την περίφραξη θα πάνε με αναλυτικό),

β)Το ύψος πρέπει να ελεγθεί??(αφού στο φύλλο καταγραφής αναφέρει ότι στα αυθαίρετα χωρίς Ο.Α. δεν λαμβάνονται υπόψη τα 5,7,8,9.)

2)Σοφίτα σε 4οροφη οικοδομή με Ο.Α. εντός σχεδίου με υπερύψωση 1μ περιμετρικά της οικοδομής και αυθαίρετο υπόγειο 25μ2.

α)Μετράω και την απόληξη κλιμακοστασίου??(γιατί δεν μετριέται στα μ2 της Ο.Α)

β)Μετράω και τον εξώστη της σοφίτας?(υπάρχει στα αρχ.σχέδια της Ο.Α. στο δώμα της οικοδομής)

γ)Το εμβαδό της σοφίτας θα το μετρήσω συνολικά από την περίμετρο της ή μόνο τον ωφέλιμο χώρο (δωμάτια,σαλόνι κ.α.)??

δ)Την υπέρβαση ύψους θα την υπολογίσω σε σύγκριση με τα επιτρεπόμενα της αδείας?Δλδ 15 (ύψος με σοφίτα)/12 (ύψος Ο.Α.)

ε)Συμπληρώνω σε ένα φύλλο καταγραφής την σοφίτα και σε άλλο το υπόγειο ή και τα δύο αθροιστικά σε ένα φύλλο καταγραφής?(γιατί και τα δύο είναι βοηθητικοί χώροι αλλά η σοφίτα έχει ΥΔ ενώ το υπόγειο όχι)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.