Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν η Λεμπέση είναι μέρος του προβλήματος διαχρονικά,

Επειδή όμως η γυναίκα προσπαθεί να ενημερώσει τους μηχανικούς θα πρότεινα να σταματήσει να το κάνει γιατι συνεχώς κάθε κείμενο της διαψεύδεται από τις επόμενες εγκυκλίους.

Όσο καλή διάθεση και αν έχει, ειλικρινά δεν βοηθάει καθόλου, αν μετά από 2-3 μέρες βγαίνει ένα μέρος ερωτοαπαντήσεων που ανατρέπει τις ερμηνείες της, δημιουργώντας μεγάλο πρόβλημα σε συναδέλφους.

 

Μην λάβετε υπόψη καθόλου το νέο μέρος που κυκλοφορεί, αφου περιέχει πληθώρα λαθών, όπως με μια πρώτη επιλογή

 

10. Πρώτη και μοναδική κατοικία θεωρείται γι’ αυτόν που έχει την επικαρπία ή γι’ αυτόν που έχει την ψιλή κυριότητα.

> Σε περίπτωση επικαρπίας ο ψιλός κύριος, κατ’ ανάλογη εφαρμογή της παρ. 17, της Εγκυκλίου 8/15-6-2010, οπωσδήποτε τηρουμένων των προϋποθέσεων της παρ. 3, του άρθρου 26 του νόμου.

[Θ3] Κύρια και μοναδική κατοικία θεωρείται γι'αυτόν που έχει την επικαρπία

 

 

11. Ημιτελής κατασκευή ( φέρων οργανισμός και τοιχοποιϊα) υπάγεται στο ν. 4014/11 ;

> Ναι, μπορεί να υπαχθεί στη ρύθμιση του ν. 4014/11, αλλά επισημαίνεται ότι στις διατάξεις του νόμου δεν προβλέπεται δυνατότητα εκτέλεσης εργασιών αποπεράτωσης στις αυθαίρετες κατασκευές,

[Ν.4030 Αρθρο 49 παρ. 10] 10. Η παράγραφος 17 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 αντικαθίσταται ως εξής:

«17. Στις περιπτώσεις κατασκευών οι οποίες έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις του παρόντος άρθρου και έχει πε-

ραιωθεί η σχετική διαδικασία, σύμφωνα με όσα ορίζονται στην παράγραφο 5, επιτρέπεται κατά παρέκκλιση από κάθε ισχύουσα διάταξη η εκτέλεση εργασιών αποπεράτωσης.

 

13. Σε περίπτωση οικίας δηλωμένης με το Ν.1337/83, στην οποία έγιναν μεταγενέστερα προσθήκες, που θα ρυθμιστούν με το ν. 4014/11 στην ερώτηση αν υπάρχει οικοδομική άδεια απαντάμε ναι ή όχι ;

> Απαντάμε όχι,διότι η απόφαση εξαίρεσης δεν είναι οικοδομική άδεια, εκτός αν έχει εκδοθεί και οικοδομική άδεια αποπεράτωσης για κοινωνικούς λόγους, σύμφωνα με το άρθρο 16

παρ.3 του Ν.1337/83 και την Απόφαση 23186/3626/15-3-85 ΦΕΚ-172/Β/85

[Θ2] Θεωρείται ότι έχει άδεια,επειδή ο 1337 δεν επέβαλε την έκδοση οικοδομικής αδείας μετά την οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση.

 

Έτσι είναι πράγματι Soundholics, αυτά εννοούσα και σε ευχαριστώ γιατί εγώ βαρυόμουν να τα αναφέρω αναλυτικά, αυτά όπως και άλλα με τα υπόγεια, τα ύψη από τα ξεμπαζώματα κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα σημερινά της Λεμπέση (με αρκετές αλλαγές) είναι εδώ: http://www.tdm.tee.g...a_7_12_2011.pdf

 

Καλά ξεμπερδέματα....

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα όλες, αλλά μερικές είναι copy paste

Συνάδελφε το μπάχαλο δημιουργείται απ την στιγμή που υπάρχει έστω και μία διαφοροποίηση μεταξύ τους. Θα έπρεπε οι απόψεις τους να ειναι ΤΑΥΤΟΣΗΜΕΣ σε όλα. Αλλιώς να κάτσουν μαζί, να καταλήξουν μετά από ότι διαφωνίες μπορεί να έχουν, αλλά να εκδώσουν "κοινό ανακοινωθέν" αν σέβονται το ρόλλο τους, εμάς τους Μηχανικούς και τους ιδιοκτήτες που θα πληρώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τη βοήθεια σας...

 

Μάλλον είχα παρερμηνέυσει κάτι πολύ σοβαρό!

 

Έστω ότι έχω οικοδ. άδεια με 200 τ.μ.

 

και πραγματοποιείται μια αλλαγή χρήσης υπογείο 150 τ.μ.

 

μαι αλλαγή χρήσης ημιυπαίθριου 50 τ.μ.

 

και τέλος μια προσθήκη με υπέρβαση κάλυψης μια αποθήκης 20 τ.μ.

 

Μέχρι στιγμής θεωρούσα ως συντ. υπέρβασης δόμησης 50-100%, <50%, <50% αντίστοιχα...

 

Σήμερα συνειδητοποίησα ότι το ορθότερο είναι να βάλω σε όλα υπέρβαση δόμησης ίση

 

με (150+50+20) = 220 τ.μ. δηλ. 100-200% και στις τρεις παρβάσεις μου!!!

 

 

Ισχύει αυτό???

Σας παρακαλώ βοήθεια!

 

Υ.Γ. Εμείς που εργαζόμαστε σε επαρχία δεν έχουμε καμία μοίρα να μας απαντήσει σε ερώτηση το ΤΕΕ! Τηλ. δε σηκώνουν ούτε για πλάκα!

Link to comment
Share on other sites

Τα σημερινά της Λεμπέση (με αρκετές αλλαγές) είναι εδώ: http://www.tdm.tee.g...a_7_12_2011.pdf

 

Καλά ξεμπερδέματα....

 

Μεχρις στιγμης απαιχτη δουλεια....

Μπραβο της.

 

Τωρα τι θα βγει μεθαυριο, ποιος ξερει...

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

kon/na προσωπικά με αυτή τη λογική υπολογίζω τις υπερβάσεις δόμησης από την αρχή... τώρα ο κάθενας πράττει όπως νομίζει
Link to comment
Share on other sites

Τα σημερινά της Λεμπέση (με αρκετές αλλαγές) είναι εδώ: http://www.tdm.tee.g...a_7_12_2011.pdf

 

Καλά ξεμπερδέματα....

Από μία γρήγορη ματιά μόνο που έριξα, έχω να πω ότι στην 89 (περί απώλειας δόμησης συνιδιοκτήτοη από υπερβάσεις άλλων στο ίδιο οικόπεδο), δεν είναι έτσι τραγικά τα πράγματα. Έχουν εκδοθεί ξεκάθαρες αποφάσεις του ΣΤΕ που δικαιώνουν τους ιδιοκτήτες που δεν έχουν κτίσει, και το Υπουργείο έχει στείλει από παλαιότερα εγκύκλιο στις πολεοδομίες να μην στερούν την δομησιμότητα αλλά να προχωρούν στην έκδοση αδείας του αιτούντος, αφού προηγουμένως βεβαιωθούν τα πρόστιμα στους καθ υπέρβαση εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτήτες. Θα τα βρω στα αρχεία μου και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τη βοήθεια σας...

 

Μάλλον είχα παρερμηνέυσει κάτι πολύ σοβαρό!

 

Έστω ότι έχω οικοδ. άδεια με 200 τ.μ.

 

και πραγματοποιείται μια αλλαγή χρήσης υπογείο 150 τ.μ.

 

μαι αλλαγή χρήσης ημιυπαίθριου 50 τ.μ.

 

και τέλος μια προσθήκη με υπέρβαση κάλυψης μια αποθήκης 20 τ.μ.

 

Μέχρι στιγμής θεωρούσα ως συντ. υπέρβασης δόμησης 50-100%, <50%, <50% αντίστοιχα...

 

Σήμερα συνειδητοποίησα ότι το ορθότερο είναι να βάλω σε όλα υπέρβαση δόμησης ίση

 

με (150+50+20) = 220 τ.μ. δηλ. 100-200% και στις τρεις παρβάσεις μου!!!

 

 

Ισχύει αυτό???

Σας παρακαλώ βοήθεια!

 

Υ.Γ. Εμείς που εργαζόμαστε σε επαρχία δεν έχουμε καμία μοίρα να μας απαντήσει σε ερώτηση το ΤΕΕ! Τηλ. δε σηκώνουν ούτε για πλάκα!

 

Εγώ πιστεύω ότι πηγαίνουμε αθροιστικά ανά κατηγορία όπως λέει και το Θ4.Αθροίζουμε μόνο αυτά που έχουν υπέρβαση δόμησης σε ένα φύλλο καταγραφής και όσα έχουν συνδυασμό κατηγοριών μόνα τους σε άλλο φύλλο καταγραφής.Στην συγκεκριμένη περίπτωση 150+50=200 με ΥΔ και τα 20 ΥΔ και ΥΚ.

Link to comment
Share on other sites

Από μία γρήγορη ματιά μόνο που έριξα, έχω να πω ότι στην 89 (περί απώλειας δόμησης συνιδιοκτήτοη από υπερβάσεις άλλων στο ίδιο οικόπεδο), δεν είναι έτσι τραγικά τα πράγματα. Έχουν εκδοθεί ξεκάθαρες αποφάσεις του ΣΤΕ που δικαιώνουν τους ιδιοκτήτες που δεν έχουν κτίσει, και το Υπουργείο έχει στείλει από παλαιότερα εγκύκλιο στις πολεοδομίες να μην στερούν την δομησιμότητα αλλά να προχωρούν στην έκδοση αδείας του αιτούντος, αφού προηγουμένως βεβαιωθούν τα πρόστιμα στους καθ υπέρβαση εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτήτες. Θα τα βρω στα αρχεία μου και θα ενημερώσω.

 

Έγγραφο 55870/2427/92

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.