Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Η ερώτηση είναι

aneida

«Καλησπέρα. Έχω κάνει σχετκό topic πριν μέρες αλλά κανείς δεν απάντησε. Οπότε ξαναρωτάω εδώ.

Έχω 2 περιπτώσεις.

-Στη μία έχω υπόγειο που ξεμπαζώθηκε από τη μία πλευρά και έγινε κατοικία.

-Στη δευτερη έχω ισόγεια αποθήκη που έγινε κατοικία πάλι.

Ευχαριστώ.»

 

Και απάντησα

aneida

το πρώτο είναι σωστό.

στο δεύτερο βάζεις Β/Χ και αλλαγή χρήσης, αν η αποθήκη είναι βάσει ο.α.

 

σύμφωνα με αυτό

(δέστε οδηγίες Φ.Κ)

4. αφορά ενδεχόμενη αλλαγή χρήσης σε σχέση με την οικ άδεια

 

αν δεν υπάρχει ο.α φυσικά και θα δηλωθεί ως Κ/Χ χωρίς αλλαγή

 

που κάνω λάθος;

 

Δεν νομίζω να παίζει ρόλο το αν υπάρχει οικοδομική άδεια...

Αντιμετωπίζουμε διαφορετικά το θέμα της αλλαγής χρήσης. Εσύ εξετάζεις τι είχες και γω το τι έχω...

Εσύ λες : Είχα μία ισόγεια αποθήκη (βοηθητικό χώρο). Τώρα έχω μία κατοικία (άλλαξε η χρήση). Άρα πρόκειται για ΥΔΒΧ με αλλαγή χρήσης...

Εγώ λέω : Έχω μία κατοικία (κύριο χώρο). Σε κτίριο με άδεια για κατοικίες δεν υφίσταται αλλαγή χρήσης... Άρα πρόκειται για ΥΔΚΧ χωρίς αλλαγή χρήσης....

Έτσι αντιμετωπίζω μέχρι τώρα τις περιπτώσεις μου... Μπορεί να είναι λάθος το δικό μου σκεπτικό... Αν μπορούν ας τοποθετηθούν και άλλοι συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον υπάρχει Ο.Α και χώρος νόμιμα κατασκευασμένος με διαφορετική χρήση από την προβλεπόμενη στην άδεια:

- συντ. αλλαγή χρήσης όταν η νέα κύρια χρήση δεν προβλεπόταν στην άδεια (πχ κλείσιμο πιλοτις και δημιουργία καταστήματος σε κτίριο κατοικιών)

- όχι συντ. αλλαγή χρήσης όταν προβλεπόταν (πχ ημιυπόγειο σε κατοικία, κλείσιμο πιλοτις και συνένωση με κατάστημα ισογείου)

-- ΒΧ όταν ο χώρος, είτε αυθαίρετη κατάσκευη, είτε αυθαίρετη χρήση, βρίσκεται σε υπόγειο ξεμπαζωμένο, πατάρι, σοφίτα ακόμα και αν χρησιμοποιείται ως κύριος

-- ή χώρος αυθαίρετη κατασκευή στο ισόγειο με βοηθητική χρήση (προσωπικά βάζω και ΒΧ σε δώματα, κλπ αν ο χώρος είναι πράγματι βοηθητικός και δε μπορεί να μετατραπεί λόγω κατασκευής σε κύριο)

 

Όταν δεν υπάρχει Ο.Α

[αλλαγή χρήσης δε μπαίνει]

-- ΒΧ σε πατάρι, σοφίτα, ημιυπόγειο κανονικό ανεξαρτήτου χρήσης

-- ή χώρος αυθαίρετη κατασκευή στο ισόγειο με βοηθητική χρήση (προσωπικά βάζω και ΒΧ σε δώματα, κλπ αν ο χώρος είναι πράγματι βοηθητικός και δε μπορεί να μετατραπεί λόγω κατασκευής σε κύριο)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου, alexdam

 

Sagiasd, χρησιμη η προσεγγισή σου, απλα εχω μια ενσταση για τα ξεμπαζωμενα υπογεια. Πρεπει ο μελετητης να εξετασει καθε περιπτωση ξεχωριστα για το αν προκειται περι ξεμπαζωμενου υπογειου ή περι ανυψωσης του κτηριου. Η διευκρινηση του Υπεκα μιλα για ξεμπαζωμα απο τη μια πλευρα για να χρησιμοποιησεις τον βοηθητικο συντελεστη ή το δαπεδο του υπογειου να εχει κατασκευαστει σε υπογεια σταθμη απο το φυσικο ή το διαμορφ. εδαφος. Προσωπικα θεωρω οτι λαμβανουμε μειωτικο 0,50 σε ξεμπαζωμενο υπογειο ΑΡΚΕΙ τουλ. μια πλευρα να ειναι μπαζωμενη ή να συμφωνει με τη διαμορφωση της αδειας.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου, alexdam

 

Sagiasd, χρησιμη η προσεγγισή σου, απλα εχω μια ενσταση για τα ξεμπαζωμενα υπογεια. Πρεπει ο μελετητης να εξετασει καθε περιπτωση ξεχωριστα για το αν προκειται περι ξεμπαζωμενου υπογειου ή περι ανυψωσης του κτηριου. Η διευκρινηση του Υπεκα μιλα για ξεμπαζωμα απο τη μια πλευρα για να χρησιμοποιησεις τον βοηθητικο συντελεστη ή το δαπεδο του υπογειου να εχει κατασκευαστει σε υπογεια σταθμη απο το φυσικο ή το διαμορφ. εδαφος. Προσωπικα θεωρω οτι λαμβανουμε μειωτικο 0,50 σε ξεμπαζωμενο υπογειο ΑΡΚΕΙ τουλ. μια πλευρα να ειναι μπαζωμενη ή να συμφωνει με τη διαμορφωση της αδειας.

 

Μάλλον ο Sagiasd αναφέρεται σε ξεμπαζωμένα υπόγεια που όμως η στάθμη του δαπέδου τους βρίσκεται κάτω απο τη στάθμη του φυσικού ή του διαμορφωμένου εδάφους (αυτή η περιμετρική αποχωμάτωση που τα κάνει ισόγεια). Αυτά τα αντιμετωπίζω σαν ΥΔΒΧ συν 500 ΕΥΡΩ το ξεμπάζωμα...

Αυτά που έχουν ανυψωθεί (έχουν θεμελιωθεί εξ αρχής ψηλά) και είναι ισόγεια από παντού τα δηλώνω σαν ΥΔΚΧ με Υπέρβαση Ύψους...

Συμφωνείς soundholics?

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνω. Πολυ καλα τα λεει ο sagiasd και ειναι πολυ χρησιμη η αναφορα του, αλλα θελω να εφιστησω την προσοχη σας σε οικοδομες που δεν εκαναν κανενα ξεμπαζωμα εξαρχης, δημιουργωντας στην ουσια εναν καινουριο οροφο. Και βεβαια εχουμε υπερβαση υψους αλλα και ΥΔΚΧ αν εχει κυρια χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνω. Πολυ καλα τα λεει ο sagiasd και ειναι πολυ χρησιμη η αναφορα του, αλλα θελω να εφιστησω την προσοχη σας σε οικοδομες που δεν εκαναν κανενα ξεμπαζωμα εξαρχης, δημιουργωντας στην ουσια εναν καινουριο οροφο. Και βεβαια εχουμε υπερβαση υψους αλλα και ΥΔΚΧ αν εχει κυρια χρηση.

 

Σε αυτά τα υπόγεια που έχουν ανυψωθεί εξ' αρχής (και η υπέρβαση ύψους δεν οφείλεται στην μη ολοκλήρωση της διαμόρφωσης του περιβλαλλοντος χώρου) και είναι ισόγεια αλλά η αλλαγή χρήσης έχει τακτοποιηθεί με τον Ν. 3843 πως αντιμετωπίζεται η υπέρβαση ύψους? Με αναλυτικό 500 ΕΥΡΩ ή μπορύμε να τα πάμε σαν χωρίς υπέρβαση δόμησης με 0.20 ή 0.40 ?

Link to comment
Share on other sites

Επαναπροσεγγίζω προηγούμενα ποσταρίματά μου. Εξώστης σε πρόβολο εκτός του όγκου του κτιρίου που έχει χτισμένες (κλειστές αλλά με θύρες πρόσβασης σε 2 από τις) 3 πλευρές θεωρείται ημιυπαίθριος? Δηλαδή θεωρείται εξώστης που μετρέπεται σε ημιυπαίθριο? ( :confused: ) Επιτρέπεται εν γένει σε εξώστες να κλείνουν με τοίχο κάποιες πλευρές?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εκανα μια ερωτηση αλλα δε πήρα κάποια απάντηση και επαναφέρω το θέμα,

έχω ενα τριωροφο κτίριο με υπόγειο, έγινε σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας το 2011 πριν το νόμο αλλά δεν έγινε η γονική παροχή και ανήκουν όλα σε έναν ιδιοκτήτη. Τα σχέδια της οριζόντιας όσον αφορά το κάθε όροφο ειναι διαφορετικά από το διαχωρισμό που είχε γίνει σε σύγκριση με την άδεια. Συνολικά σαν κτίριο δεν έχει υπέρβαση στη δόμηση ούτε διαφοροποίηση στις εξωτερικές διαστάσεις. Να το αντιμετωπίσω σαν εσωτερικές διαρρυθμίσεις και να μη κάνω καθόλου ρύθμιση και να δώσω μια βεβαίωση μη αυθαιρεσιών για όλο το κτίριο ή θα πρέπει να εξετάσω μια μια τις οριζόντιες και αν ναι πως θα γίνει η ρύθμιση?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τάκη

αν έχεις όροφο και διαμέρισμα δεν εξετάζεις διαφοροποιήσεις εσωτερικών διαχωριστικών τοίχων

 

mkara

υπάρχει σχετικό θέμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.