Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Αφου δεν αναλύεται σε τετραγωνικα αυθαιρεσίας, είναι μια παράβαση συντελεστου 13.

Αναλυτικος προϋπολογισμός κατά την γνώμη μου.

(Δεν το θεωρώ βεβαια αυθαιρεσία, παρα μόνο στην διαφοροποιηση της στατικής μελέτης, αλλά αν θέλεις να το δηλώσεις, υπάγεται στην 13)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφου δεν αναλύεται σε τετραγωνικα αυθαιρεσίας, είναι μια παράβαση συντελεστου 13.

Αναλυτικος προϋπολογισμός κατά την γνώμη μου.

(Δεν το θεωρώ βεβαια αυθαιρεσία, παρα μόνο στην διαφοροποιηση της στατικής μελέτης, αλλά αν θέλεις να το δηλώσεις, υπάγεται στην 13)

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Ο προβληματισμός μου είναι ότι επειδή ο ιδιοκτήτης θέλει να το νομιμοποιήσει (έχει συγχρόνως και αλλαγή της θέσης της οικοδομής σε άλλη σύμφωνη όμως κατα ΓΟΚ θέση στο γήπεδο, μια υπέρβαση δόμησης κατά 8μ2 της ισογ. οικίας και μια μη πραγματοποιημένη ισόγ. αποθήκη 15μ2 σε απόσταση από το κτίριο οικίας που προβλεπόταν στην άδεια.

Του φαίνεται παράλογο ότι ενώ τελικά στο σύνολο έχει πραγματοποιήσει λιγότερα τ.μ. από ότι προβλεπόταν στην οικ. άδεια, δεν μπορεί τώρα να το νομιμοποιήσει χωρίς να κάνει τα έξοδα της ενίσχυσης της οικοδομής που σίγουρα θα απαιτηθούν λόγω της διαφοροποιησης της στατικής μελέτης.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν είναι δύο ιδιοκτήτες, θα το μοιραστούν; Αν έχει γίνει διαμερισμάτωση ορόφου, στη πράξη δεν υπάρχει αυθαιρεσία μετρήσιμη σε τ.μ. και γιαυτό πάμε σε κατηγορία 13.... Τη παράβαση όμως την έχουν κάνει και τα δύο διαμερίσματα... άρα 500άρικο για το καθένα... αλλιώς δεν στέκει.

 

Στέκει ως μία δήλωση με συναίνεση από τον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα διαμέρισμα 90τ.μ. που έχει κλείσει έναν ημιυπαίθριο 10τ.μ. Ταυτόχρονα το ύψος του ορόφου έχει αυξηθεί από 2.80μ. (βάσει αδείας) σε 3.00μ.

Πως αντιμετωπίζω την υπέρβαση ύψους του διαμερίσματος?

Μπορώ να δηλώσω τα 90.00τ.μ. χωρίς ΥΔ με ΥΥ με συντελεστή 0.2 και τα 10.00τ.μ. με ΥΔ και ΥΥ με συντελεστή 1.2?

Διότι αν δηλώσω και τα 90.00τ.μ. με ΥΔ βγαίνει πολύ μεγάλο το πρόστιμο...

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Thodoris4

Σχετικά με την διαμερισμάτωση.

Έτσι όπως είναι διατυπωμένος ο νόμος και όπως είναι δομημένο το Σύστημα Αμοιβών, δεν στέκει η δήλωση συναίνεσης.

Πρέπει να υποβληθούν 2 αιτήσεις.

 

Κατ'αρχάς η διευκρίνηση του ΥΠΕΚΑ διατυπώνει σαφώς ότι απαιτείται μια αίτηση ανά διακεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία.

ΕΠίσης, στα ποσοστά των ιδιοκτητών θα πρέπει να εισάγουμε ποσοστά που θα συμπληρώνουν το 100% της δηλούμενης ιδιοκτησίας.

Παράλληλα, στην ουσία απαιτούνται σχέδια για το καθένα από τα διαμερσίματα, ενώ και το σύστημα πρέπει να εισάγει επιλογή όπου θα επιλέγεται η διαμερισμάτωση

γιατι όπως αναφέρει ο 4042 δεν πληρώνεται τέλος υπαγωγής (παράβολο) αλλά μόνο πρόστιμο 500 ευρώ.

 

Ας περιμένουμε καλύτερα τις αλλαγές του συστήματος...

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα διαμέρισμα 90τ.μ. που έχει κλείσει έναν ημιυπαίθριο 10τ.μ. Ταυτόχρονα το ύψος του ορόφου έχει αυξηθεί από 2.80μ. (βάσει αδείας) σε 3.00μ.

Πως αντιμετωπίζω την υπέρβαση ύψους του διαμερίσματος?

Μπορώ να δηλώσω τα 90.00τ.μ. χωρίς ΥΔ με ΥΥ με συντελεστή 0.2 και τα 10.00τ.μ. με ΥΔ και ΥΥ με συντελεστή 1.2?

Διότι αν δηλώσω και τα 90.00τ.μ. με ΥΔ βγαίνει πολύ μεγάλο το πρόστιμο...

Ευχαριστώ...

 

Όπως το λες.

90,00 τ.μ. Υ.Υ. χωρίς Υ.Δ. (μειωτικός συντελεστής συμφωνα με τον 4030)

10 τ.μ. Υ.Δ. και Υ.Υ. με προσαυξητικό συντελεστή (1,2 ή 1,4)

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λες.

90,00 τ.μ. Υ.Υ. χωρίς Υ.Δ. (μειωτικός συντελεστής συμφωνα με τον 4030)

10 τ.μ. Υ.Δ. και Υ.Υ. με προσαυξητικό συντελεστή (1,2 ή 1,4)

 

Καλημέρα.

Μπορώ τελικά να διαχωρίσω ένα διαμέρισμα σε τμήματα? Και εκείνο που γράφει στις διευκρινίσεις του ΤΕΕ ότι η ΥΥ να είναι η μοναδική παρανομία το γειώνω?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα διαμέρισμα 90τ.μ. που έχει κλείσει έναν ημιυπαίθριο 10τ.μ. Ταυτόχρονα το ύψος του ορόφου έχει αυξηθεί από 2.80μ. (βάσει αδείας) σε 3.00μ.

Πως αντιμετωπίζω την υπέρβαση ύψους του διαμερίσματος?

Μπορώ να δηλώσω τα 90.00τ.μ. χωρίς ΥΔ με ΥΥ με συντελεστή 0.2 και τα 10.00τ.μ. με ΥΔ και ΥΥ με συντελεστή 1.2?

Διότι αν δηλώσω και τα 90.00τ.μ. με ΥΔ βγαίνει πολύ μεγάλο το πρόστιμο...

Ευχαριστώ...

 

Τα 90 με ΥΥ και 0,20 ή 0,40

και τα 10 με ΥΔ και ΥΥ

Thodoris4

Σχετικά με την διαμερισμάτωση.

Έτσι όπως είναι διατυπωμένος ο νόμος και όπως είναι δομημένο το Σύστημα Αμοιβών, δεν στέκει η δήλωση συναίνεσης.

Πρέπει να υποβληθούν 2 αιτήσεις.

 

Κατ'αρχάς η διευκρίνηση του ΥΠΕΚΑ διατυπώνει σαφώς ότι απαιτείται μια αίτηση ανά διακεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία.

ΕΠίσης, στα ποσοστά των ιδιοκτητών θα πρέπει να εισάγουμε ποσοστά που θα συμπληρώνουν το 100% της δηλούμενης ιδιοκτησίας.

Παράλληλα, στην ουσία απαιτούνται σχέδια για το καθένα από τα διαμερσίματα, ενώ και το σύστημα πρέπει να εισάγει επιλογή όπου θα επιλέγεται η διαμερισμάτωση

γιατι όπως αναφέρει ο 4042 δεν πληρώνεται τέλος υπαγωγής (παράβολο) αλλά μόνο πρόστιμο 500 ευρώ.

 

Ας περιμένουμε καλύτερα τις αλλαγές του συστήματος...

 

Ίσως ναι έχεις δίκιο, είχα μία άλλη περίπτωση στο μυαλό μου, όπου απλά άλλαξαν μορφή 2 διαμερίσματα μεταξύ τους...Τες πάντων υπομονή κάνουμε, δε μπορούμε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Thodoris4, συμφωνώ και στις 2 απαντήσεις σου.

alexdam σαφώς και μπορείς. Παρότι η ιδιοκτησία είναι ενιαία πρόκειται περι διαφορετικών ειδών παραβάσεων που απαιτούν το καθένα ξεχωριστό φύλλο καταγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι, θα ήθελα κι εγώ τη γνώμη σας για μια δική μου περίπτωση;

Σε ενιαίο οικόπεδο έχουν χτιστεί τρεις μεζονέτες (κολλητά ημία με την άλλη), στις οποίες κατοικούν οι γονείς (στη μία) και τα δύο παιδιά (ο καθένας στη δική του). Δεν έχει γίνει ποτέ σύσταση και οι μεζονέτες δηλώνονται στο Ε9 των παιδιών ως ενιαίο κτίριο (παρόλο που είναι πλήρως αυτόνομες - μοιράζονται μόνο το κοινόχρηστο υπόγειο χώρο στάθμευσης και λεβητοστάσιο - δεξαμενή) με όλα τα τετραγωνικά μαζί.

 

Η μεσαία μεζονέτα έχει υπέρβαση ύψους και δόμησης με εξ' ολοκλήρου αυθαίρετη σοφίτα. Επιπλέον κολλητά στην ακραία μεζονέτα υπάρχουν αυθαίρετη ισόγεια αποθήκη και αυθαίρετο ανοικτό στεγασμένο barbecue.

 

Το ερώτημα είναι τι κάνω; Υποβάλλω ένα μόνο φάκελλο με όλες τις αυθαιρεσίες ως μία ιδιοκτησία; Ή μήπως υποβάλλω ένα φάκελλο για την αυθαίρετη σοφίτα που αφορά μόνο τη μία μεζονέτα κι ένα φάκελλο για αποθήκη και barbecue που αφορά και τις τρεις μεζονέτες; Για πείτε μου την άποψή σας, μπας και ξεστραβωθούμε γενικώς...

 

Υ.Γ.: Με τον 3843/2010 έκανα τρεις ξεχωριστούς φακέλους για τρεις Η/Υ χώρους που είχαν κλειστεί, ένας σε κάθε μεζονέτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.