Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

αν περασει ενας μηνας και ειμαι ακομα αρχικη υποβολη γινεται τπτ;;;;

 

πρεπει να κανω ολοκληρωμενη μεσα στο μηνα;;

 

Δεν σε υποχρεώνει κανένας γι' αυτό.

Βεβαίως αρχική υποβολή σημαίνει ότι, ΔΕΝ έχεις ακόμα ενταχθεί στο νόμο 4014.

Μπορείς να το κάνεις αφού βεβαίως πληρωθεί το παράβολο έως και 30.6.2012.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα συναδελφοι,

 

Σε διαμερισμα 100μ2 εμβαδου και 6μ υψους, έχει δημιουργηθει παταρι, οπότε πλέον εχω 100μ2 ισογειο και 100μ2 παταρι με υψος 3μ έκαστο.

Δεν υπαρχει υπερβαση υψους, καλυψης ή ογκου.

1. Το καταγραφω ως υπερβαση δομησης 100μ2 (αφαιρώντας τη σκαλα 2μ2) σωστα?

 

2. Φυσικα υπαρχει και αλλαγη εσωτερικης διαρρυθμισης, αλλα πλεον δε θεωρειται αυθαιρεσια σωστα (Ν.4042, παρ50)?

 

3. Αν το 2 ειναι σωστο, θεωρητικα το (1) δε μπορει να θεωρηθει αλλαγη εσωτερικης διαρρυθμισης, δηλαδη κατασκευη οριζοντιου φεροντος στοιχειου, αρα να μη θεωρηθει αυθαιρεσια?

Link to comment
Share on other sites

Έχει άδεια με εγκεκριμένο ύψος 6 μ.;;;; Είναι και "διαμέρισμα";;;

Αν ναι. τότε έχει ΥΔΒΧ για ολόκληρο το πατάρι.

Εγώ δεν θ' αφαιρούσα τη σκάλα (είναι εσωτερική έτσι;).

Link to comment
Share on other sites

Η προσθήκη παταριού δεν μπορεί να θεωρηθεί αλλαγή διαρρύθμισης διότι επιφέρει αύξηση στον συντελεστή δόμησης. Το δηλώνεις κανονικά.

Σκέψου να σε καλούσαν άγνωστοι να κάνεις αυτοψία σε ένα διαμέρισμα και μετά να δώσεις βεβαίωση για μεταβίβαση και να δεις διώροφη οικοδομή στην οποία τον 1ο όροφο να τον έχουν βαφτίσει "αλλαγή διαρρύθμισης". Θα έδινες βεβαίωση? Το αν θα βάλεις σκάλα ή όχι το αποφασίζεις εσύ αλλά θα σου έλεγα για 2τμ μην δόσεις δικαιώματα...

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα,

 

εχει κανεις περασει παλαιοτερο προστιμο στο συστημα, αφου εχει ηδη επιλεχθει η καταβολη δοσεων και εχουν πληρωθει τεσσερις μηνιαιες τακτικες δοσεις απο αυτες. Πως γινονται οι υπολογισμοι στο συστημα; Μειωνεται το συνολικο ενιαιο προστιμο, αφαιρουνται οι καταβληθεντες δοσεις και επαναπολογιζονται οι υπολοιπες...

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

μου ήρθε μια υπόθεση για τακτοποίηση και στα σχέδια της οικ. άδειας στο διάγραμμα κάλυψης - τοπογραφικο το περίγραμμα του κτιρίου ειναι διαφορετικο απο αυτό που φαίνεται στις κατόψεις του της αδείας, τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση ποιο έχει μεγαλύτερη ισχύ? η πραγματικότητα πλησιάζει στα σχέδια των κατόψεων και όχι στο διάγραμμα κάλυψης.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς, μεταξύ της πραγματικότητας και του διαγράμματος κάλυψης;;;

Αν ναι, τότε προφανώς το διάγραμμα κάλυψης!

Link to comment
Share on other sites

Έχει άδεια με εγκεκριμένο ύψος 6 μ.;;;; Είναι και "διαμέρισμα";;;

Αν ναι. τότε έχει ΥΔΒΧ για ολόκληρο το πατάρι.

Εγώ δεν θ' αφαιρούσα τη σκάλα (είναι εσωτερική έτσι ;).

 

Βασικα δεν ειναι διαμερισμα, αλλα καταστημα, απλα δεν ηθελα να σας μπερδεψω με στατικες επαρκειες κτλ...

 

καλησπέρα,

μου ήρθε μια υπόθεση για τακτοποίηση και στα σχέδια της οικ. άδειας στο διάγραμμα κάλυψης - τοπογραφικο το περίγραμμα του κτιρίου ειναι διαφορετικο απο αυτό που φαίνεται στις κατόψεις του της αδείας, τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση ποιο έχει μεγαλύτερη ισχύ? η πραγματικότητα πλησιάζει στα σχέδια των κατόψεων και όχι στο διάγραμμα κάλυψης.

Ευχαριστώ.

 

Θεωρω (και ετσι εκανα σε αναλογη περιπτωση) πως το διαγραμμα καλυψης ειναι ισχυροτερο απο την κατοψη.

Παντως σε αρκετες Ο.Α. αν ελεγθουν λεπτομερως θα δεις οτι δεν ειναι σπανιο διαγραμμα καλυψης κ κατοψη να μην ταυτιζονται (ιδιως στους εξωστες δωματων)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την γνώμη σας στο παρακάτω θέμα γιατί όσο και αν έψαξα κάτι παρόμοιο δεν βρήκα.

Δυόροφο κτίριο εκτός σχεδίου έχει την εξής αυαθαιρεσία :

Ενώ το ισόγειο έχει κατασκευασθεί σύμφωνα με την Ο.Α. στον πρώτο όροφο έχει αλλάξει ο Φ.Ο.

Δηλαδή αντί για πλάκα Ο.Σ. που προέβλεπε η άδεια έχει κατασκευασθεί μεταλλική στέγη χωρίς πλάκα ενώ παράλληλα δεν έχουν κατασκευασθεί και τα εσωτερικά υποστηλώματα.

Έχει κανείς καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.