Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

αστερη δεν ειναι πριν το 55 το χαρτι ηταν απο εκεινα τα πολλα που εδιναν οι δημαρχοι για εκλογικη πελατεια και να παρουν ρευμα οι πελατες - ψηφοφοροι

Μάλιστα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οικοδομική άδεια για λόγους χρήσης και υγιεινής θεωρείται Ο.Α.; σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο γηπεδο.

Edited by GEORGE KARA
Link to comment
Share on other sites

Οικοδομική άδεια για λόγους χρήσης και υγιεινής θεωρείται Ο.Α.; σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο γηπεδο.

 

Δηλαδή? Εβγαλε Οικ. Αδεια για να βελτιώσει τις συνθήκες στην ιδιοκτησία του ?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυθαίρετο κτίσμα με δηλωμένο με το Ν.1337/83 έβγαλε άδεια για επισκευές Χρησης και Υγιεινής και έκανε επιπλέον αυθαιρεσίες, εγώ τίνω στο ότι θεωρείται κατά την άποψη μου

Edited by GEORGE KARA
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειμαι σιγουρος ρε παιδιά. Η "χρήσης και υγιεινής" που αναφέρατε εκδίδεται επί κτιρίου νομίμως υφισταμένου ή με Β φάση Ν1337 . Εκδόθηκε λοιπόν στη βάση ότι το κτίριο ήταν προ του '55. Αλλιώς δεν θα μπορούσε να βγει τέτοια άδεια. Εδώ είναι μια από τις συνηθισμένες περιπτώσεις τις αναληθούς βεβαίωσης Δημάρχου , η άδεια δλδ αν προσβληθεί είναι άκυρη.

Αρα μήπως θα ήταν πιο ασφαλές να δηλωθεί χωρίς άδεια ?

 

Θέλω με την ευκαιρία όμως να σημειώσω ότι ναι μεν οι Δήμαρχοι κάνανε το ψηθοθηρικό τους παιχνίδι με τις μαιμού προ '55 αλλά από την άλλη έδωσαν λύση σε χιλιάδες ανθρώπους οι οποίοι λόγω της αυτιστικής πολεοδομικής νομοθεσίας δεν μπορούσαν ούτε καρφί να βάλουν στο σπίτι τους κι ας έμπαζε η στέγη , κι ας ήταν επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς! Η ΕΕΜΚ που θεωρείται ΑΔΕΙΑ , έχει βγει σε αυθαίρετο με β' φάση Τρίτση και ήταν για προσθήκη (ή αντικατάσταση) στέγης και για όψεις. Ε, μαζί με αυτά έγιναν και μερικές αυθαιρεσίες. Οπότε για αυτές βάζω ότι ΕΧΕΙ άδεια, αλλά χωρίς να λαμβάνω υπόψη μου τους συντελεστές (εκτός της ΥΥ που δεν έχω βέβαια).

 

σε περιπτωση που ησουν εντος σχεδιου με ρυθμισμενο ισογειο και 1ο οροφο με τον 720 και οριστικη ξαιρεση απο κατεδαφιση και ειχες απο πανω και αλλους 2 οροφους αυθαιρετους οι οποιοι εγιναν μεταγενεστερα

θα εβαζες ναι στην οικοδομικη αδεια ?

αν εβαζες ναι στην οικοδομικη αδεια ,επειδη εισαι εντος σχεδιου θα πας σε συγκριση συντελεστων

ισογειο και πρωτος οροφος νομιμως υφισταμενα επομενως αποτελουν και το μετρο συγκρισης σου.Οι αλλοι 2 οροφοι ειναι καθ υπερβασην της εξαιρεσης κατεδαφισης επομενως

Πως θα αντιμετωπιζες το προστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ από κατεδάφιση (είμαι και ΕΝΤΟΣ), πηγαίνει ότι έχει άδεια.

Για υπερβάσεις (ΥΔ, ΥΚ, ΥΥ, κτλ) βλέπω μόνο τα επιπλέον - αυθαίρετα. Εννοείται πως δεν κοιτάω τα "νόμιμα".

Για τους συντελεστές συγκρίνω τις υπερβάσεις μου, με τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου.

 

Πού δυσκολεύεσαι? Δεν σε πιάνω κάπου?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυθαίρετο κτίσμα με δηλωμένο με το Ν.1337/83 έβγαλε άδεια για επισκευές Χρησης και Υγιεινής και έκανε επιπλέον αυθαιρεσίες, εγώ τίνω στο ότι θεωρείται κατά την άποψη μου

 

Δεν θεωρείται ότι, έχει οικοδομική άδεια!

Πρόσεχε, είχα την ίδια περίπτωση με αυθαίρετη ισόγεια κατοικία ρυθμισμένη με τον 1337/1983 (β' φάση) με άδεια στη συνέχεια για επισκευές για λόγους χρήσης και υγιεινής. Δεν έχει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση (γ' φάση).

Δηλαδή, θεωρείται ως μη έχων άδεια (διότι δεν έχει ολοκληρώσει τη γ' φάση).

Στη συνέχεια έφτιαξε αυθαίρετο α' όροφο και σοφίτα - στέγη τις οποίες ρύθμισα με τον 4014 λαμβάνοντας υπόψη ότι, δεν έχει άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.