Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΓΗια σκέψου κάτι αντίστοιχο σε σκυλόσπιτο.Χαμηλό και με κάποια επιφάνεια ή τους φούρνους, ή τα bbq, όλα αυτά έχουν επιφάνειες, χρήση βοηθητική αλλά πάνε με αναλυτικό.Θα το περιγράψει ακριβώς όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ αυτό σκεφτόμουν. αν έλειπε η πόρτα θα το θεωρούσα σίγουρα μία λοιπή παράβαση για διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου (κοπή τοιχείου, ξεμπάζωμα και σκυρόδεμα για το δάπεδο)

Τώρα βέβαια έχει πόρτα, και μπορεί να θεωρηθεί αποθήκη κι ας μην έχει καν το απαιτουμενο ύψος.

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Προσθήκη αυθαίρετου ορόφου καθ' ύψος σε υπάρχον ισόγειο κτίσμα, σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο γήπεδο εκτός σχεδίου, το οποίο έχει τακτοποιηθεί με Τρίτση ν.1337/83 και για το οποίο υπάρχει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση.

 

α) Σύμφωνα με Θ2 επειδή υπάρχει η εξαίρεση από κατεδάφιση θεωρώ ότι έχω οικ. άδεια.

 

β) Σύμφωνα με τις εξηγήσεις της εγκυκλίου 13 όταν δεν έχω οικοδομική άδεια δεν κάνω έλεγχο σε κάλυψη,δόμηση κ.τ.λ.

 

Εγώ τώρα πως ελέγχω τον όροφο ? Θεωρώ ότι έχω άδεια ή όχι ? Με τι συγκρίνω για να βρω τις υπερβάσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Aν παραμένει το γήπεδο εκτός σχεδίου (άρα δεν έχει γίνει η γ΄φάση του Ν. 1337) θεωρείς ότι δεν έχεις οικοδομική άδεια. Αρα δεν συγκρίνεις παρά ελεγχεις μόνο για υπέρβαση ύψους. Τσεκάρεις και το υπάρχον για τυχόν διαφορές σε επιφάνεια σε σχέση με τα σχέδια της εξαίρεσης του Ν. 1337. Για να απαλλαγεί το ισόγειο από την υπαγωγή θα πρέπει να έχεις ελεγξει ότι έχει ολοκληρώσει α+β φάση του Ν. 1337.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Aν παραμένει το γήπεδο εκτός σχεδίου (άρα δεν έχει γίνει η γ΄φάση του Ν. 1337) θεωρείς ότι δεν έχεις οικοδομική άδεια......

 

Αυτό από που προκύπτει? Τα εκτός σχεδίου σε μη άρτια και οικοδομήσιμα δεν τακτοποιούνταν με Τρίτση? Το οικόπεδο μου παραμένει μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο (είναι μόλις 450 τ.μ.) σύμφωνα με τον νόμο για εκτός σχεδίου.

 

Επίσης έχω απόφαση νομάρχη για εξαίρεση από κατεδάφιση λόγω ν.1337/83.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι ΕΧΕΙ άδεια, αλλά (σύμφωνα με τη Λεμπέση) ΔΕΝ λαμβάνεις υπόψη σου τους συντελεστές, διότι δεν είναι άρτιο-οικοδομήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι....

 

Έχεις δει κάπου την περίπτωση μου που να μπορείς να μου υποδείξεις, στην Λεμπέση ή κάπου αλλού ή το συμπεραίνεις συνδυαστικά από τις διάφορες ερωτοαπαντήσεις ?

Link to comment
Share on other sites

@ nik

 

Έχω μια ανάλογη περίπτωση που έχει βγει οικ. άδεια σε μη άρτιο κ μη οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο. Οπότε προβληματιζόμουν για το πώς και με τι θα συγκρίνω ώστε να υπολογίσω υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης, κτλ.

Σε τηλ επικοινωνία με το κεντρικό ΤΕΕ μια υπάλληλος μου είπε να κάνω αναγωγή στο αγροτεμάχιό μου τους όρους δόμησης (αρτιότητα, κτλ.) της περιοχής που εξετάζω. Που σημαίνει ότι σε εκτός σχεδίου δόμηση χτίζεις 200 τ.μ. σε 4 στρ. οπότε στα 450 τ.μ. βρίσκεις πόσα, θεωρητικά, τ.μ. δικαιούσαι να χτίσεις. Και συγκρίνεις πλέον με τους αναγώμενους όρους δόμησης κ βρίσκεις τους συντελεστές που θες για τον υπολογισμό του προστίμου.

Αυτά μου είπαν. Τώρα κατά πόσο στέκουν είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.