Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Καταρχήν σ'ευχαριστώ για την απάντηση..

 

Στην άδεια δεν υπάρχει στέγη πουθενά - ούτε στην απόληξη, τους εξώστες και το υπόλοιπο δώμα

Η στέγη που βρίσκεται πάνω από την απόληξη αλλά και τους εξώστες δεν είναι προσβάσιμη.

Γι' αυτό δεν έβαλα δ) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πραγματικά δεδομένα

Στέγη εμβαδού 100μ², ύψους στο κέντρο 2,50μ, με ποσοστό υπέρβασης 2,50/11,00=23% > 20%, κατασκευασμένη το 1990 και ΤΖ=1100€.

Εντός σχεδίου με ΟΑ

1ος τρόπος

Κατηγορία 13, προϋπολογισμός 4500€ -> 1 παράβαση -> 500€ πρόστιμο

Αυξητικός συντελεστής 1,4 λόγω ΥΥ -> πρόστιμο 700€

2ος τρόπος

Κατηγορία 13, προϋπολογισμός 4500€ -> 1 παράβαση -> 500€ πρόστιμο

Χωρίς ΥΔ, 100μ² ΒΧ με αυξητικό συντελεστή 0,4 λόγω ΥΥ --> (100x0,5)x1100x15%x(0,6x0,4x0,80)=1584€ πρόστιμο

Συνολικό πρόστιμο 2084€

 

Γιατί να χαρίσω στο κράτος 1384€ ;

 

Γιατί ο πρώτος τρόπος μου φαίνεται ότι είναι ο σωστός??

 

Καταρχήν σ'ευχαριστώ για την απάντηση..

 

Στην άδεια δεν υπάρχει στέγη πουθενά - ούτε στην απόληξη, τους εξώστες και το υπόλοιπο δώμα

Η στέγη που βρίσκεται πάνω από την απόληξη αλλά και τους εξώστες δεν είναι προσβάσιμη.

Γι' αυτό δεν έβαλα δ) :)

Τι εννοείς. Οτι υπάρχει τοιχοποιΐα και την καθιστά μη προσβάσιμη?? Αν εννοείς ότι λόγω ύψους καθίστασται μη προσβάσιμη, μάλλον θα επιμείνω στην αρχική απαντησή μου ( νομίζω ότι η αναφορά στο ελάχιστο ύψος του Κτιριοδομικού, δεν παίζει ρόλο στις δηλώσεις αυθαιρέτων )

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει τοιχοποιία.

 

Η στέγη ξεκινάει πάνω από την απόληξη, "εφάπτεται" με τις γωνίες της απόληξης και καταλήγει στην άκρη του εξώστη.

Φαντάσου την τομή ως ένα ορθογώνιο μέσα σε ένα ισοσκελές τρίγωνο..

 

Οπότε σχηματίζονται 3 χώροι.

Ένας πάνω από την απόληξη μη προσβάσιμος, ένας πάνω από το "υπόλοιπο δώμα" προσβάσιμος και ένας πάνω από τους εξώστες μη προσβάσιμος.

Link to comment
Share on other sites

kapas2004, προσωπικά θα υπολόγιζα σαν σοφίτα αυτό που μπορεί να μετακινηθεί (είναι βατό) σαν ΥΔΒΧ και την υπόλοιπη στέγης σαν ΛΠ κατηγορίας 13. Δηλάδή το (α).

Όταν και αν ποτέ δωθεί δυνατότητα προσαυξήσης του συντ. 13 θα έβαζα τις προσαυξήσεις.

Μέχρι τότε απλά ενημέρωση, έγγραφη, του πελάτη πως υπάρχει περίπτωση να του ζητηθεί και άλλο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταργηθηκε η εκπτωση 20% στο εφαπαξ;

Εχω περιπτωση που βγαινει το προστιμο 2200, με εκπτωση 20% βγαινει στα 1760 και το παραβολο ειναι 2000.

Σημερα (το παραβολο πληρωθηκε) που παω να το κανω υποβολη μου εβγαζε μονο την επιλογη εφαπαξ χωρις εκπτωση οποτε θελει και μια δοση των 200 ενω κανονικα δεν θα πρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχει διάταξη στο 4014 που καθορίζει το μιν υπόλοιπο για εφαπαξ καταβολή στα €400.

Θα σου βγαινε πιο φθηνά, δηλ, αν προέκυπτε ένα πρόστιμο πάνω από 2400.

 

Την έχω πατήσει και γω...

Link to comment
Share on other sites

ΓΚΑΛΟΠ!!!

Σε περιπτώσεις εκτός σχεδίου με ΜΗ άρτια γήπεδα όπου υπάρχει οικοδομική άδεια!!!(επί χούντας...) και ο ιδιοκτήτης είχε κάνει υπερβάσεις σε σχέση με την άδεια τις οποίες ρύθμισε με 720/77 ή με 1337/83 αλλά στη συνέχεια ξαναέκανε υπερβάσεις τις οποίες θέλει να ρυθμίσει τώρα, ποιά μεγέθη θα θεωρούσατε επιτρεπόμενα για να συγκρίνετε τις νέες υπερβάσεις για δόμηση, κάλυψη, ύψος, πλάγιες;

Επιλογές:

α) Τα επιτρεπόμενα στην περιοχή; (που δεν υπάρχουν αφού μιλάμε για μη άρτια γήπεδα!!! εκτός ίσως του ύψους αν θεωρήσουμε τα 7,5+1,2 για στέγη)

β) Τα αναγραφόμενα στην άδεια; (με βάση τα οποία έγινε η ρύθμιση 720 ή 1337 για τις πρώτες υπερβάσεις)

γ) Τα δηλωθέντα στον 720 ή στον 1337;

 

Υ.Γ: Αν έχει κανείς και κάτι άλλο να προτείνει ευχαρίστως.... :grin:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...εστω οτι εχω μια κατοικία...η οποια βρισκονταν αρχικά σε ένα αγροτεμάχιο και τακτοποιήθηκε με τον τριτση...τωρα εγινε όμως πραξη εφαρμογής προέκυψαν οικοπεδα...και η οικοδομικη γραμμη που εγινε, εχει ως αποτέλεσμα μερος του κτιριου μου ( τακτοποιημένου) να την ξεπερναει... ειναι μεσα απο την ρυμοτομικη αλλα εξω απο την οικοδομικη... εγω τωρα το 8εωρω ως αυ8αιρετο? η επειδη υπηρχε και ειχε τακτοποιη8ει πριν την πραξη εφαρμογης δεν ειναι αυθαιρεσια? και εστω οτι θελω να το τακτοποιήσω 8α βαλω μονο τα τμ που την ξεπερνανε ετσι δεν ειναι?...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κτιριό σου είναι νομιμοποιημένο με τον 1337/83 και με την λογική ότι δεν έχει γίνει καμμία άλλη αυθαιρεσία σε αυτό, τι θα τακτοποιήσεις?? Το γεγονός ότι εφαρμόστηκε Ο.Γ. (ενώ το είχες νομιμοποιήσει) η οποία το ρυμοτομεί, δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα τακτοποίησης κτιρίου. Απλώς, σε μελλοντική προσθήκης καθ'' ύψος ( αν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης ) θα ''τραβηχτείς'', ως γνωστόν, μέσα από την Ο.Γ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.