Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δε γνωριζω...γι αυτο ρωταω...εχει υψος 2.2 στις γωνιες και 4 μετρα στο κεντρο...

 

οτι και να βαλω ομως εχουνε πληρωσει ηδη παρα πολλα τοσα χρονια οι ιδιοκτητες και θα το γλυτωσουν...θα δωσουν μονο το παραβολο...

 

 

μια ακομη απορια ειναι οτι τοσα χρονια τα προστιμα που πληρωναν ηταν μονο για παραβαση υψους της σκεπης...και αυτοι εχουνε κανει σπιτι απο κατω...φανταζομαι θα μπορω να τα βαλω στο συστημα ετσι ωστε να μη τα ξαναπληρωσουν...

Link to comment
Share on other sites

Νέα ερώτηση:

 

Έχω αυτοτελή ιδιοκτησία σε οικόπεδο εντός οικισμού όπου κολλητά και χωρίς διακριτό σημείο στην πράξη συνεχίζεται κομμάτι του οικοπέδου που είναι εκτός οικισμού και εξ'αδιαιρέτου με το γείτονα. Στο εκτός οικισμού έχω αυθαίρετη αποθήκη κοινή που ξέρω πως πρέπει να τακτοποιηθεί από κοινού. Το θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρη αν το υπόλοιπο κομμάτι στο οποίο βρίσκεται το σπίτι του πελάτη με πισίνα και κάποιες αυθαιρεσίες σε αυτά, μπορεί να τα τακτοποιηθεί τελείως ανεξάρτητα από το εκτός οικισμού κομμάτι. Δηλαδή μπορώ και πρέπει να κάνω δύο χωριστές δηλώσεις; Μπορώ να τα θεωρήσω ως δύο διαφορετικές υποθέσεις; Δηλαδή ο πελάτης μου μπορεί να πάρει βεβαιώσεις για τα δύο κομμάτια του χωριστά και να τα πουλήσει και χωριστά αν επιθυμεί;

 

Ευχαριστώ.

Edited by aneida
Link to comment
Share on other sites

δε γνωριζω...γι αυτο ρωταω...εχει υψος 2.2 στις γωνιες και 4 μετρα στο κεντρο...

 

οτι και να βαλω ομως εχουνε πληρωσει ηδη παρα πολλα τοσα χρονια οι ιδιοκτητες και θα το γλυτωσουν...θα δωσουν μονο το παραβολο...

 

 

μια ακομη απορια ειναι οτι τοσα χρονια τα προστιμα που πληρωναν ηταν μονο για παραβαση υψους της σκεπης...και αυτοι εχουνε κανει σπιτι απο κατω...φανταζομαι θα μπορω να τα βαλω στο συστημα ετσι ωστε να μη τα ξαναπληρωσουν...

Κλικάρεις στο σύστημα ''προηγούμενες πληρωμές προστίμων'' αφού όμως πληρωθεί το αρχικό παράβολο.
Link to comment
Share on other sites

Νέα ερώτηση:

 

Έχω αυτοτελή ιδιοκτησία σε οικόπεδο εντός οικισμού όπου κολλητά και χωρίς διακριτό σημείο στην πράξη συνεχίζεται κομμάτι του οικοπέδου που είναι εκτός οικισμού και εξ'αδιαιρέτου με το γείτονα. Στο εκτός οικισμού έχω αυθαίρετη αποθήκη κοινή που ξέρω πως πρέπει να τακτοποιηθεί από κοινού. Το θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρη αν το υπόλοιπο κομμάτι στο οποίο βρίσκεται το σπίτι του πελάτη με πισίνα και κάποιες αυθαιρεσίες σε αυτά, μπορεί να τα τακτοποιηθεί τελείως ανεξάρτητα από το εκτός οικισμού κομμάτι. Δηλαδή μπορώ και πρέπει να κάνω δύο χωριστές δηλώσεις; Μπορώ να τα θεωρήσω ως δύο διαφορετικές υποθέσεις; Δηλαδή ο πελάτης μου μπορεί να πάρει βεβαιώσεις για τα δύο κομμάτια του χωριστά και να τα πουλήσει και χωριστά αν επιθυμεί;

 

Ευχαριστώ.

Στα συμβόλαια ( αν υπάρχουν) πως φαίνονται τα οικόπεδα??
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα οικόπεδο. Μέσα χτίστηκαν δύο σπίτια, χωρίστηκαν και πουλήθηκαν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες. Το εκτός οικισμού έμεινε κοινό. Συγκεκριμένα στο συμβόλαιο λέει:

Η εταιρία αποφάσισε να κτίσει δύο χωριστές κατοικίες στο τμήμα εντός των ορίων του οικισμού (άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο), εμβαδού 810,00τ.μ.. Μετά λέει παρέβη α) στη σύσταση δύο αυτοτελών , ανεξάρτητων και διηρημένων καθέτων ιδιοκτησιών στο προεπιγραφέν εντός ορίων οικισμού του όλου άνω ακινήτου με την έννοια ότι κάθε ένα από τα παραπάνω οικοδομήματα μαζί με όλα τα συστατικά του μέρη[...] με το ποσοστό συνιδιοκτησίας εκάστου επί του όλου ακινήτου, θα αποτελεί αντικείμενο αυτοτελούς κυριότητας, ανεξάρτητης από την κυριότητα επί της άλλης οικοδομής του οικοπέδου και β) στην κατάρτιση του κανονισμού των σχέσεων των συνιδιοκτητών των καθέτων ιδιοκτησιών του εν λόγω οικοπέδου. Επίσης, ορίστηκε ότι το υπόλοιπο ακίνητο το οποίο ευρίσκεται εκτός ορίων οικισμού δεν υπήχθη στις διατάξεις περί καθέτου ιδιοκτησίας, δεν μπορεί να οικοδομηθεί, υφίσταται δε σε αυτό εξ'αδιαιρέτου συνιδιοκτησία μεταξύ των εκάστοτε ιδιοκτητών του όλου ενιαίου ακινήτου στους οποίους ανήκει το όλο ενιαίο ακίνητο, κατά πλήρη κυριότητα, νομή και κατοχή και σύμφωνα με το ποσοστό συνιδιοκτησίας της κάθε καθέτου ιδιοκτησίας επί του κοινού εδάφους.

 

Αυτά. Ελπίζω να αντέγραψα τα σωστά και μόνο αυτά που χρειάζονταν..

Edited by aneida
Link to comment
Share on other sites

Αρα, απ΄΄ ότι καταλαβαίνω σε ένα οικόπεδο έχεις α. 2 οικοδομές για τις οποίες έγινε ''σύσταση καθέτου'' και

β. Τμήμα οικοπέδου εκτός σχεδίου, στο οποίο υπάρχει αυθαίρετη αποθήκη.

Σχετικά με τις ''κάθετες ιδιοκτησίες'' : Ο κάθε ιδιοκτήτης θα δηλώσει σε ξεχωριστή δήλωση τις αυθαιρεσίες που θα τακτοποιήσει.

Σχετικά με την αποθήκη στο εκτός σχεδίου: Οπως ήδη ανέφερες θα τακτοποιηθεί από κοινού.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ, δεν ήμουν καθόλου σίγουρη. Δηλαδή ο πελάτης ο δικός μου μπορεί άμα θέλει υποθετικά να τακτοποιήσει μόνο την ιδιοκτησία του εντός σχεδίου και να την πουλήσει ή να τη μεταβιβάσει χωριστά από το εκτός σχεδίου μερίδιό του (σε περίπτωση ας πούμε που δεν μπορέσει να συνεννοηθεί με το γείτονα);

 

Επίσης, αυτή η ισόγεια αποθήκη (έχουν μέσα εργαλεία) θα δηλωθεί ως κύρια και μοναδική κατοικία, χωρίς άδεια;

Edited by aneida
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ, δεν ήμουν καθόλου σίγουρη. Δηλαδή ο πελάτης ο δικός μου μπορεί άμα θέλει υποθετικά να τακτοποιήσει μόνο την ιδιοκτησία του εντός σχεδίου και να την πουλήσει ή να τη μεταβιβάσει χωριστά από το εκτός σχεδίου μερίδιό του (σε περίπτωση ας πούμε που δεν μπορέσει να συνεννοηθεί με το γείτονα);

 

Επίσης, αυτή η ισόγεια αποθήκη (έχουν μέσα εργαλεία) θα δηλωθεί ως κύρια και μοναδική κατοικία, χωρίς άδεια;

 

1. ΟΧΙ. Πουλώντας την οικία του θα μεταβιβάσει τα ποσοστά του, που περιέχουν και την εκτός σχεδίου ιδιοκτησία του. Αρα αν δεν έχει τακτοποιηθεί η αποθήκη, τι βεβαίωση νομιμότητας θα του δώσεις?? Πιστεύω ότι πρέπει να τακτοποιηθεί και η αποθήκη.

2. Προσωπικά θα την δήλωνα ως Βοηθ. Χώρο με μειωμένο συντελεστή και με άδεια.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.