Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Τακτοποιημένα υπόγεια με τον 3843 τι χρειάζεται να κάνουν ακριβώς για να τακτοποιηθούν πλήρως; Κάτι άκουσα για υπολογισμό μπαζώματος κτλ... Δεν είναι μπαζωμένα πάντως αλλά έχουν τακτοποιηθεί με τον 3843!

 

Αφού τακτοποιήθηκαν με τον ν.3843/2010. Δεν απαιτείται κάτι άλλο. Εκτός και δεν έχει περαιωθεί η διαδικασία και για κάποιον λόγο θέλεις να το έντάξεις στον ν. 4014/2011 (προσωπικά δεν το συνιστώ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ένα άλλο topic που έκανα μου απάντησαν ότι χρειάζεται να πληρωθεί το ξεμπάζωμα... Εγώ προσωπικά πιστεύω πως δεν χρειάζεται άλλη τακτοποίηση! Και γνωστός του πελάτη του είπε πως χρειάζεται περαιτέρω τακτοποίηση χωρίς να του αναφέρει κάτι παραπάνω από ότι μου είπε!

Link to comment
Share on other sites

Αφού γραφεις ότι δεν είναι μπαζωμένο!!

 

Ε ναι... Δεν είναι μπαζωμένο... Δεν ήταν ποτέ... Ο ιδιοκτήτης κατέβηκε κάτι παραπάνω από ένα μέτρο κάτω, το θεώρησε υπόγειο και δεν το μπάζωσε ποτέ... Ανοιχτό υπόγειο δηλαδή... Το οποίο ήταν προφανώς δηλωμένο σαν αποθήκη και τα νοίκιαζε σαν διαμερίσματα! Κάποιος μου είπε ότι έπρεπε να πληρωθεί το ξεμπάζωμα!

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο αν έχει παραμείνει υπόγειο, όπως ακριβώς φαίνεται στα σχέδια της Ο.Α, δεν χρειάζεται κατι περισσότερο από τη δήλωση του 3843.

Σε περίπτωση όμως που το "υπόγειο" έχει πλέον ισογειοποιηθεί, η αύξηση αυτή του υπέργειου όγκου πρέπει να ρυθμιστεί.

Υπάρχουν δύο εκδοχές ανάλογα με την περίπτωση.

 

Εάν το δάπεδο και οροφή του υπογείου έχουν κατασκευαστεί στη στάθμη που προβλέπεται στην ΟΑ, αλλά το περιβάλλον έδαφος έχει σκαφτεί ή η επίχωση που προβλεπόταν να φέρει το τελικό έδαφος ψηλά δεν υλοποιήθηκε, τότε οι εργασίες ή η μη εκτέλεσή τους θα υπολογιστούν με αναλυτικό προϋπ και θα χρεωθούν αντίστοιχα 500ρικα.

 

Εάν το δάπεδο και οροφή του υπογείου έχουν κατασκευαστεί σε ψηλότερη στάθμη, πρέπει να επιβαρυνθεί με συντ ΥΥ.

 

Χωρίς να γίνει το παραπάνω υπάρχει πρόβλημα στη μεταβίβαση αφού επηρεάζεται το ύψος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Την οικοδομική άδεια δεν την έχω ακόμα στα χέρια μου... Ο δημόσιος δρόμος είναι περίπου 1,5 μέτρο πάνω από το δάπεδο του υπογείου και η οροφή του υπογείου 1,5 μέτρο πάνω από αυτόν...

 

Από τον δρόμο κατεβαίνεις σκάλες για την αυλή του οικοπέδου όπως προέκυψε τώρα πια και δεν έχει επηρεάσει το ύψος του κτιρίου... 15 μέτρα επιτρεπόταν και έγιναν 14 πάνω από την στάθμη 0 του δρόμου +1,50 μέτρο περίπου υπόγειο...

Link to comment
Share on other sites

Από την περιγραφή φαίνεται ότι μάλλον πρέπει να ακολουθήσεις την περίπτωση του αναλυτικού.

Πρέπει οπωσδήποτε να ελέγξεις τα σχέδια για αν βεβαιωθείς. Αν η αυλή δε φαίνεται στα σχέδια, είναι αυθαίρετη και πρέπει να δηλωθεί

Link to comment
Share on other sites

Από την περιγραφή φαίνεται ότι μάλλον πρέπει να ακολουθήσεις την περίπτωση του αναλυτικού.

Πρέπει οπωσδήποτε να ελέγξεις τα σχέδια για αν βεβαιωθείς. Αν η αυλή δε φαίνεται στα σχέδια, είναι αυθαίρετη και πρέπει να δηλωθεί

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς φαίνεται! Απ' όσα μου έχει πει ο ιδιοκτήτης, η αυλή έχει κατέβει στο -1,40 από το έδαφος ενώ στην οικοδομική άδεια φαίνεται στο 0,00 στο μεγαλύτερο μέρος της και σε κάποια σημεία στο -1,40!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το η αυλή έχει κατέβει στο -1,40 είναι το ξεμπάζωμα που λέμε. Με βάση τα σχέδια, φαντάζομαι, κατέβαινες 7 σκαλιά, άνοιγες μια πόρτα και έμπαινες. Τώρα εκεί που κατεβαίνεις τα σκαλιά έχει χώρο να πιεις και καφέ 8-) . Ίσως και περιμετρικά να έχει ανοικτεί μία τάφρος. Αποτέλεσμα το υπόγειο εξωτερικά έχει ένα λειτουργικό ύψος. Έχει κανονικά παράθυρα και όχι φεγγίτες, έχει αυλή. Το γεγονός αυτό ότι έχει αυξηθεί ο υπέργειος όγκος πρέπει να ρυθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το η αυλή έχει κατέβει στο -1,40 είναι το ξεμπάζωμα που λέμε. Με βάση τα σχέδια, φαντάζομαι, κατέβαινες 7 σκαλιά, άνοιγες μια πόρτα και έμπαινες. Τώρα εκεί που κατεβαίνεις τα σκαλιά έχει χώρο να πιεις και καφέ 8-) . Ίσως και περιμετρικά να έχει ανοικτεί μία τάφρος. Αποτέλεσμα το υπόγειο εξωτερικά έχει ένα λειτουργικό ύψος. Έχει κανονικά παράθυρα και όχι φεγγίτες, έχει αυλή. Το γεγονός αυτό ότι έχει αυξηθεί ο υπέργειος όγκος πρέπει να ρυθμίσεις...

Μάλιστα... Ευχαριστώ πολύ... Έχει κανονικά μπαλκονόπορτες και δεν είναι τάφρος μπροστά... Είναι αυλή μήκους 6 μέτρων...! Από την πίσω πλευρά είναι τάφρος 1 μέτρου περίπου... Οπότε τακτοποιείται το μπροστά και δεν χρειάζεται το πίσω; Την Δευτέρα που θα έχω την άδεια να ανεβάσω εδώ την σχηματική τομή να δεις πως είναι στην άδεια ή τώρα έγινα πιο σαφής;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.