Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

ΙΑΣΟΝΑ, σαν καινούρια στο χώρο αλλά και εδώ, δεν ξέρω γιατί αλλά μου'χει μείνει το δικό σου όνομα στο φόρουμ και θέλω να σε ρωτήσω αν ξέρεις την απάντηση στο πρόβλημα που αναφέρω παραπάνω. Το γυροφέρνω στο μυαλό μου από την Παρασκευή που πήρα όλα τα χαρτιά στα χέρια μου και ως και σήμερα δεν ξέρω αν όλα αυτά που πάω να κάνω είναι σωστά. Τα post μου είναι στις σελίδες 289 και 290 για να μην τα ξαναγράφω και γίνω ενοχλητική σε αυτό το topic.

Edited by aneida
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νέα ερώτηση:

 

Έχω αυτοτελή ιδιοκτησία σε οικόπεδο εντός οικισμού όπου κολλητά και χωρίς διακριτό σημείο στην πράξη συνεχίζεται κομμάτι του οικοπέδου που είναι εκτός οικισμού και εξ'αδιαιρέτου με το γείτονα. Στο εκτός οικισμού έχω αυθαίρετη αποθήκη κοινή που ξέρω πως πρέπει να τακτοποιηθεί από κοινού. Το θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρη αν το υπόλοιπο κομμάτι στο οποίο βρίσκεται το σπίτι του πελάτη με πισίνα και κάποιες αυθαιρεσίες σε αυτά, μπορεί να τα τακτοποιηθεί τελείως ανεξάρτητα από το εκτός οικισμού κομμάτι. Δηλαδή μπορώ και πρέπει να κάνω δύο χωριστές δηλώσεις; Μπορώ να τα θεωρήσω ως δύο διαφορετικές υποθέσεις; Δηλαδή ο πελάτης μου μπορεί να πάρει βεβαιώσεις για τα δύο κομμάτια του χωριστά και να τα πουλήσει και χωριστά αν επιθυμεί;

Ευχαριστώ.

 

Ναι, μπορεί να γίνει όπως λες.

Ο πελάτης σου έχει δύο διαφορετικές ιδιοκτησίες.

Υποβάλλει για την κάθε μια ξεχωριστό φάκελλο και ρυθμίζει τις αυθαιρεσίες της.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα σ'ευχαριστώ. Έχω μπερδευτεί με την υπόθεση αφού πολλοί άνθρωποι μου'χουν πει διαφορετικό τρόπο προσέγιισης και δεν ξέρω πώς θα καταφέρω να τα ξεμπερδέψω. Όπως και να'χει σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καταθέσει φάκελο στη πολεοδομία με τα σχέδια και το 5 σέλιδο του συστήματος για αυθαίρετο που ήδη είναι δηλωμένο και πληρώνει πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης. Ο ιδιοκτήτης θέλει να σταματήσει να του έρχονται πρόστιμα και φυσικά να διαγραφούν αυτά που χρωστάει αφού έχει ολοκληρώσει την διαδικασία εφάπαξ.

Link to comment
Share on other sites

Κανε αιτηση στην πολεοδομια με την οποια θα ζητας την αναστολη του προστιμου και θα σου απαντησουν. Θα επισυναψεις αυτα που ανεφερες

Link to comment
Share on other sites

Δες εγκ. 1 / 7-2-2012: "Γ.-Επισημαίνονται τα εξής:1.... 2.... 3.. ΄΄ Για την εφαρμογή της παραπάνω διαδικασίας......πληροφοριακό σύστημα όταν ενεργοποιηθεί΄΄ ".

Εδώ με παρέπεψαν από Πολεοδομία για το ίδιο θέμα.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. 4 ερωτησεις:

 

1) Αποληξη ασανσερ + Μηχανοστασιο ασανσερ = εγινε μεγαλυτερο απ'οτι προβλεποταν στην αδεια.

Το αντιμετωπιζουμε σαν Υ.Δ.Βοηθητικου χωρου?

 

2) Κλιμακοστασιο το οποιο εχει μετατοπιστει 1μετρο σε σχεση με την αδεια (προς τον ακαλυπτο, "παρασερνοντας" σε αυθαιρεσια ολα τα διαμερισματα).

Πως αντιμετωπιζεται? (πχ. δεν εμπιπτει στην ερωτοαπαντηση Θ-6 γιατι "εχει μπει" μεσα στο Δ...)

 

3) Δημιουργιου δωματιου στο ΔΩΜΑ κατ'επεκταση της αποληξης κλιμακοστασιου, η οποια ΔΕΝ εχει μετρησει στον Σ.Δομησης.

Εχουμε υπερβαση υψους, σωστα?

 

 

4) Οταν εχω προστιμο πχ.:

- 1.000ευρω για Χωρο Κυριας χρησης (30μ2) στο ΔΩΜΑ και

- 90ευρω για Βοηθητικο χωρο (10μ2) παλι στο ΔΩΜΑ,

 

το παραβολο ειναι ΕΝΑ μονο (500ευρω)?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, εφόσον παραμένει μηχανοστάσιο...

2. Τί σημαίνει παρασέρνοντα σε αυθαιρεσία τα διαμερίσματα;;; Το προφανές στα διαμερίσματα είναι παράβαση διαμερισμάτωσης... Αυτό αν υπάρχουν >=2 διαμερισμάτων στον όροφο. Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει για 1 διαμέρισμα και Κ/Χ χώρο. Εχει μπεί στο Δ μόνο το κλιμακοστάσιο;

3. Γιατί υπέρβαση ύψους;

4. Κάθε φάκελος, έχει ένα παραβολο.

Link to comment
Share on other sites

Για το (2):

Το κλιμακοστασιο εχει διατηρησει τις διαστασεις του (συμφωνα με την αδεια), αλλα εχει μετατοπιστει 1 μετρο καταλαμβανοντας μερος του ακαλυπτου χωρου.

Κατα συνεπεια, σε καθε οροφο υπαρχει 1 διαμερισμα που εχει παρει επιπλεον τετραγωνικα (μερος του κλιμακοστασιου βασει αδειας...)

 

Για το (3):

Δεν εχει ξεκαθαρισει ακομα αυτο το θεμα με το υψος? Νομιζα οτι οταν η αποληξη δεν εχει μετρησει στον Σ.Δ., τοτε θεωρειται επιπλεον οροφος καθε αυθαιρεσια που υπερβαινει το προβλεπομενο υψος οροφων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.