Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

γνωριζει καποιος τι γινεται στην περιπτωση ισογειου καταστηματος με ο.α 130 τ.μ. εκ των οποιων τα 45 τ.μ. ειναι garage στην αδεια και το όποιο έχει μετατραπεί και αυτό σε καταστημα πως πρεπει να το περασω στην καρτελα?δεν μπορω να βρω κατι σχετικο στις ερωτοαπαντησεις του υπεκα,,ευχαριστω πολυ!

 

εγω θα εβαζα ΥΔ κυριου χωρου με αλλαγη χρησης

 

Γιατί να βάλεις ΥΔ αφού δεν έχεις βάση της άδειας;;;;

Μήπως πρέπει να βάλεις μόνο "Αλλαγή Χρήσης".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί να βάλεις ΥΔ αφού δεν έχεις βάση της άδειας;;;;

Μήπως πρέπει να βάλεις μόνο "Αλλαγή Χρήσης".

 

 

AN το Garage δεν είχε προσμετρηθεί στη δόμηση (με τα παλιά δεδομένα δηλ. εξαρτάται από το χρόνο έκδοσης της άδειας) τότε ΕΧΕΙ υπέρβαση δόμησης, όπως έχει για κάθε μετατροπή χρήσης από Βοηθητική σε Κύρια!!!

 

Αλλαγή χρήσης γιατί να έχει ? ΔΕΝ ήταν π.χ. κατοικία και έγινε κατάστημα, ήταν Β.Χ και έγινε Κ.Χ......

Link to comment
Share on other sites

Το λεβητοστάσιο είναι ΚΧ, σωστά;

 

Να σου πω την αλήθεια από τις λίγες άδειες που έχουν πέσει στα χέρια μου και έχουν πραγματοποιηθεί έχω παρατηρήσει πως όταν είναι στο ισόγειο τον μετράνε σαν ΚΧ και προσμετράται στη δόμηση... Αλλά όταν είναι στο υπόγειο έχω δει πως προσμετράται για ΒΧ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, παραθέτω ένα απόσπασμα τοπογραφικού αδείας της ιδιοκτησίας Δ1 που πρόκειται να τακτοποιήσω, η οποία έχει τις εξής παραβάσεις: 1) αλλαγή χρήσης υπογείου & 2) επέκταση του υπογείου κάτω απο το μπαζωτό μπαλκόνι. Η απορία μου είναι αν πρέπει στην 2 αυθαιρεσία να βάλω κ παραβιάση Δ (εκτός σχεδίου Δ=15 μ.). κάθε γνώμη δεκτή. Πάντως όπως φαίνεται και στο απόσπασμα κατα την έκδοση της άδειας , η μπαζωτή βεράντα δεν παραβίαζε Δ. Και κάτι άλλο, τώρα βλέπω ότι δεν είχε μετρήσει στην καλύψη, μήπως έχω και παραβίαση κάλυψης? Η γνώμη μου είναι ότι έχω παραβίαση Δ, για την κάλυψη δεν έχω ιδέα...ευχαριστώ!

post-5559-0-70495600-1338475593_thumb.jpg

Edited by sirter
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, παραθέτω ένα απόσπασμα τοπογραφικού αδείας της ιδιοκτησίας Δ1 που πρόκειται να τακτοποιήσω, η οποία έχει τις εξής παραβάσεις: 1) αλλαγή χρήσης υπογείου & 2) επέκταση του υπογείου κάτω απο το μπαζωτό μπαλκόνι. Η απορία μου είναι αν πρέπει στην 2 αυθαιρεσία να βάλω κ παραβιάση Δ (εκτός σχεδίου Δ=15 μ.). κάθε γνώμη δεκτή. Πάντως όπως φαίνεται και στο απόσπασμα κατα την έκδοση της άδειας , η μπαζωτή βεράντα δεν παραβίαζε Δ. Και κάτι άλλο, τώρα βλέπω ότι δεν είχε μετρήσει στην καλύψη, μήπως έχω και παραβίαση κάλυψης? Η γνώμη μου είναι ότι έχω παραβίαση Δ, για την κάλυψη δεν έχω ιδέα...ευχαριστώ!

 

Από την μικρή εμπειρία που έχω...

 

Παραβίαση ΠΑ έχεις χωρίς συζήτηση!

 

Και από την στιγμή που το υπόγειο λες ότι έχει αλλαγή χρήσης εννοείς σε ΚΧ;

 

Γιατί αν είναι σε ΚΧ έχεις δόμηση οπότε έχεις και ΥΔ...

 

Αυτά από εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Το κιοσκι δεν παει με αναλυτικό; Αφού είναι ανοιχτό απο 3 μεριές. Το δικό μου τουλάχιστον.

 

Άρα πανε 2 υπερβάσεις με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

Το κιοσκι δεν παει με αναλυτικό; Αφού είναι ανοιχτό απο 3 μεριές. Το δικό μου τουλάχιστον.

 

Άρα πανε 2 υπερβάσεις με αναλυτικό;

ετσι λεω και γω
Link to comment
Share on other sites

Το κιοσκι δεν παει με αναλυτικό; Αφού είναι ανοιχτό απο 3 μεριές. Το δικό μου τουλάχιστον.

 

Άρα πανε 2 υπερβάσεις με αναλυτικό;

Προσωπικά, το κιόσκι το προσμετράω στην κάλυψη ( προκειμένου να βγάλω ποσοστό υπέρβασης κάλυψης) και μετα αναλυτικό Π/Υ.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από εμένα...

Έχω περίπτωση άδειας του 84, για διώροφη κατοικία με δώμα. Το 1986 εκδόθηκε άλλη μια άδεια στην οποία έγινε αναθεώρηση ως προς το πλάτος των εξωστών και προσθήκη στέγης. Σε όλα τα σχέδια αυτής της άδειας, η στέγη έχει ύψος 3,40, ενώ στο διάγραμμα κάλυψης στα πραγματοποιούμενα στοιχεία στη δόμηση προσμετρώνται 54,00 τ.μ. ως μελλοντική δόμηση στη στέγη, ενώ στην παλιά κάτοψη δώματος είναι διαγραμμισμένο το ορθογώνιο των 54,00 τ.μ. στο οποίο γινόταν πρόβλεψη δόμησης. Σήμερα υπάρχει κατασκευασμένη σοφίτα>54.00 τ.μ. ενώ υπάρχουν και πλευρικά τοιχεία τα οποία δεν προβλέπονταν από την άδεια... Και η ερώτηση είναι: πως θα το αντιμετωπίζατε αυτό? Είχα δύο διαφορετικές απαντήσεις από το ΤΕΕ:

-η μία ήταν να δηλώσω τη διαφορά των τετραγωνικών σαν ΥΔ ΚΧ και μία λοιπή παράβαση για τα τοιχάκια

-η άλλη ήταν να δηλώσω όλα τα τετραγωνικά της υπάρχουσας σοφίτας σαν ΥΔ ΚΧ και επειδή δεν υπήρχαν τα τοιχάκια να ελέγξω υπέρβαση ύψους. Στην άδεια δλδ το ύψος κυμαίνεται από 0,00-3,40 (μέσο ύψος 1,70) ενώ στην πραγματικότητα έχουμε 1.00-3,40 (μέσο ύψος 2,20) -> 2,20/1,70=1,29 άρα Υπέρβαση Ύψους > 20%...

Τι λέτε εσείς? Οποιαδήποτε ιδέα καλοδεχούμενη γιατί όπως καταλαβαίνετε η διαφορά στο πρόστιμο δεν είναι αμελητέα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.