Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω πρόβλημα (πάλι).

 

Σε ισόγεια κατοικία κτισμένη σε κεκλιμένο οικόπεδο υπάρχουν οι εξής υπερβάσεις:

-Ο μηχανικός έχει δείξει ότι θα μπαζώσει το φυσικό έδαφος που φτάνει στο -1,00μ. στη μία πλευρά έτσι ώστε το διαμορφωμένο να είναι στο +0,00. Δεν το'κανε όμως κι έτσι η μία πλευρά του σπιτιού είναι σαν υπερυψωμένη ή σαν ξεμπαζωμένη.

-Στην πλευρά αυτή που ανέφερα αναγκάστηκε να κάνει μια σκάλα 1.20x1.40.

-Στην ίδια πλευρά έχει μπαζώσει έναν εξώστη και τον έχει επεκτείνει κατά 4,0τ.μ.

-Έχει επικάλυψη πέργκολας με κεραμίδι

 

Το μόνο εύκολο είναι η πέργκολα όπου τη δηλώνω σαν μια παράβαση. Επίσης ξέρω πώς δηλώνεται το ξεμπάζωμα ή η υπερύψωση αλλά εδώ σε συμβαίνει τίποτα από τα δύο. Απλά ο μηχανικός δεν μπάζωσε όπως δείχνει στα σχέδια. Και τέλος, πώς να δηλώσω αυτή τη σκάλα και τον εξώστη; Σαν μια παράβαση μαζί και τα δύο; Μήπως το μη μπάζωμα, η σκάλα και ο εξώστης μπορούν να μπουν σαν μία παράβση; Μήπως πρέπει να αγνοήσω κάποια από αυτά; Μου φαίνεται τρελό να βάλω έναν άνθρωπο να πληρώσει χιλιάρικα ενώ στην ουσία δεν έχει σοβαρές υπερβάσεις.

 

Ευχαριστώ (πάλι).

Edited by aneida
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Μπορείς να βάλεις 1 παράβαση τη μη διαμόρφωση του υπαίθριου χώρου σύμφωνα με την άδεια, στην οποία ίσως έβαζα μέσα και τη σκάλα.

2) Ο εξώστη που μπαζώθηκε και πλέον είναι στεγασμένη βεράντα (???), αν κατάλαβα καλά, αποτελεί ημιυπαίθριο χώρο! Οπότε, βλέπεις εάν έχει εξαντληθεί το ποσοστό των η/χ. Εάν εξαντλήθηκε, τότε πας με ΥΔ + ΥΚ (λογικά) ΒΧ όλων των τ.μ. (όχι μόνο της προέκτασης). Εάν δεν εξαντλήθηκε, τότε το βάζεις 1 παράβαση.

 

ΥΓ: Διευκρίνισε λίγο εάν είναι όντως η/χ πλέον ο εξώστης...

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό να καταλάβω... Η πέργκολα που έγινε κεραμοσκεπή, ήταν έτσι στην άδεια? Πού στηρίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που δε σου έδωσα να καταλάβεις.

Η πέργκολα με τα κεραμίδια (που ήταν ανοιχτή πέργκολα στην άδεια) είναι σε άλλο εξώστη (ο οποίος δεν έχει επεκταθεί, μόνο που μπαζώθηκε από κάτω και αυτός). Εκεί είναι και η σκάλα ανόδου προς αυτόν.

Ο εξώστης που έχει επεκταθεί (κι έχει μπαζωθεί κι αυτός από κάτω) είναι παραδίπλα, έχει κάγκελο και είναι ανοιχτός.

Edited by aneida
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα... :wink:

 

Λοιπόν:

 

1) Τα μπαζώματα γενικά και τη σκάλα μαζί θα τα έβαζα 1 παράβαση.

 

2) Η πέργκολα που έγινε κεραμοσκεπή μετατρέπει πλέον τον εξώστη σε ημιυπαίθριο χώρο! Οπότε βλέπεις εάν έχει καλυφθεί το ποσοστό των η/χ. Εάν έχει καλυφθεί, τότε όλα τα τμ του "εξώστη" πηγαίνουν με ΥΔ + ΥΚ ΒΧ. Εάν υπάρχει υπόλοιπο τμ για η/χ, τότε πάει 1 παράβαση η κεραμοσκεπή. Εγώ έτσι θα το αντιμετώπιζα!

 

3) Για τον εξώστη που είναι ασκεπής, θα έβαζα 1 παράβαση την προέκτασή του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όλα τα στέγαστρα τα δηλώνω με αναλυτικό πάντα.

Επίσης σκεφτόμουνα να δηλώσω σε αναλυτικό τη σκάλα και την επέκταση του εξώστη μιας και είναι και τα δύο από μπετόν και δεν έχω ιδέα αν αυτή η αντιμετώπιση είναι τελείως λάθος.

Τώρα, για το μη μπάζωμα αναγκαστικά μια παράβση κι αυτό.

 

Όπως και να'χει, σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Edited by aneida
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όλα τα στέγαστρα τα δηλώνω με αναλυτικό πάντα.

 

Ξανασκέψου το... !!!

Άλλο στέγαστρο και άλλο ημιυπαίθριος χώρος... άλλο είναι να έχω ένα στέγαστρο και τελείως άλλο είναι το "στέγαστρο" να δημιουργεί ημιυπαίθριο χώρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο φαίνεται να έχεις. Μα αν έχω πες υπόλοιπο για Η/Χ 15 τετραγωνικά και έχω κάνει στέγαστρο που δημιουργεί Η/Χ 20 τετραγωνικά τότε τι θα κάνω; Θα δηλώσω τα 15 ως μια παράβαση με αναλυτικό και τα υπόλοιπα 5 με ΥΔ, ΥΚ Β.Χ.;

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω από τις σημειώσεις της κ. Λεμπέση:

 

 

Επομένως αυθαίρετοι Η/Χ που παραμένουν ανοικτοί, υπολογίζονται:

 

α) Σε περίπτωση που υπάρχει άδεια: Αν δεν έχει εξαντληθεί ο επιτρεπόμενος

συντελεστής ημιϋπαίθριων δεν θα μπαίνει ο αυξητικός συντελεστής 5 (υπέρβαση δόμησης),

αλλά θα δηλώνονται σαν βοηθητικοί χώροι, οι οποίοι μπορούν και να νομιμοποιηθούν,

- άλλως μετρούν στην υπέρβαση δόμησης (Γ΄14) αλλά ως βοηθητικοί με 0,5 και

ασφαλώς και στις δύο περιπτώσεις αν είναι έξω από το περίγραμμα του κτιρίου μετρούν

και στην κάλυψη, στην παραβίαση : κλπ,

- ενώ αν είναι σε βεράντα που δημιουργείται από κλιμάκωση του κτιρίου, και δεν

παραβιάζει κανένα από τα πολεοδομικά μεγέθη (κάλυψη, απόσταση από όρια,

επιτρεπόμενο ποσοστό Ημιϋπαίθριων) τότε μόνο θα πηγαίνουν με αναλυτικό (ΣΤ΄2)., και

 

β) Σε περίπτωση που δεν υπάρχει άδεια υπολογίζονται με αναλυτικό (ΣΤ΄7)

 

 

ΩΣΤΟΣΟ

- (Δ'6) Στεγασμένοι ανοιχτοί χώροι επί υποστυλωμάτων ανεξάρτητα από το υλικό

κατασκευής τους (οπλισμένο σκυρόδεμα, ξυλοκατασκευή, σιδηροκατασκευή, κλπ)

υπάγονται στην κατηγορία 13 του φύλλου καταγραφής αυθαιρέτων κατασκευών και

υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό.– προφανώς η απάντηση αυτή διορθώνεται εν

μέρει με τις επόμενες ΣΤ΄2 & ΣΤ΄7

Εφόσον το Υπουργείο επιμένει ότι οι Ημιϋπαίθριοι πάνε με αναλυτικό στις περιπτώσεις

ΣΤ΄2 & ΣΤ΄7, μπορεί να ακολουθηθεί αυτή η οδηγία, εκτός από τις περιπτώσεις που

προχωρούν για νομιμοποίηση ή που έχουν καταγραφεί ως αυθαίρετοι, οπότε για να γίνει

συμψηφισμός του προστίμου πρέπει να δηλωθούν οπωσδήποτε με επιφάνεια.

• Οπότε είναι στην κρίση του κάθε Μηχανικού να επιλέξει αν θα ακολουθήσει τη Δ'6 !!!

 

Οπότε, στην ερώτησή σου: Εφόσον δημιούργησες η/χ, πλέον έχεις υπέρβαση κάλυψης (αφού μου λες ότι είναι ισόγειος εξώστης = βεράντα). Άρα δεν μπορείς να το βάλεις αναλυτικό! Άρα για τα 15 τμ, προσωπικά, τα βάζω ΥΚ ΒΧ χωρίς ΥΔ (χρησιμοποιώ το κουτάκι "Χωρίς υπέρβαση δόμησης") και τα υπόλοιπα 5 τμ τα βάζω ΥΔ + ΥΚ ΒΧ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.