Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Οι πρώτη παράβαση αν ξεπερνάει η κατασκευή το 2,20 είναι ΚΧ με υπέρβαση ύψους.

Η δεύτερη ναι είναι ΒΧ.

Η γερανογέφυρα με αναλυτικό αλλά δεν το έχω ψάξει γιατί δεν μου έχει τύχει. Φαντάζομαι μία λοιπή παράβαση.

Το στέγαστρο αν είναι ανοιχτό από πλάγια πάλι με αναλυτικό. Αν είναι κλειστό τότε δεν είναι στέγαστρο αλλά υπέρβαση δόμησης.

Η αποθήκη σωστά είναι ΒΧ.

 

Προσοχή! Σε όποια από τις κατασκευές που αποτελούν υπέρβαση δόμησης είτε ΚΧ είτε ΒΧ και όχι αναλυτικό πρέπει να ελέγξεις Δ, παράβαση οικοδομικής γραμμής, υπέρβαση κάλυψης κτλ.

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι είναι!

Αλλά προφανώς ο συνάδελφος npanagio θα το έγραφε στο post του, αν ήταν κλειστή κάποια πλευρά!

 

Από Λεμπέση;

 

- (Δ.6) Στεγασμένοι ανοιχτοί χώροι επί υποστυλωμάτων ανεξάρτητα από το υλικό κατασκευής τους (οπλισμένο σκυρόδεμα, ξυλοκατασκευή, σιδηροκατασκευή, κλπ) υπάγονται στην κατηγορία 13 του φύλλου καταγραφής αυθαιρέτων κατασκευών και υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό.

 

- (Γ΄14) οι Η/Χ που κατασκευάζονται αυθαίρετα σε νόμιμο κτίριο εφόσον παραμένουν σκεπασμένοι αλλά ανοικτοί αν υπερβαίνουν το επιτρεπόμενο ποσοστό τους υπολογίζονται ως υπέρβαση δόμησης και μπορούν να χαρακτηρισθούν ως βοηθητικοί χώροι (για το βοηθητικό χώρο δεν το έχει πει το υπουργείο αλλά προκύπτει από τον ορισμό του με το άρθ.2 παρ.32 του ΓΟΚ «..για προσωρινή παραμονή…») – Εξ άλλου με όλους τους ΓΟΚ οι Η/Χ υπολογίζονταν στον επιτρεπόμενο συντελεστή δόμησης, με μόνη εξαίρεση το ποσοστό υπέρβασης που προβλέπει σήμερα ο ΓΟΚ ΄85 (15% σήμερα) και ασφαλώς μετρούν σε κάλυψη όταν είναι έξω από το περίγραμμα του κτιρίου ή της άδειας.

 

- (ΣΤ΄2) Για Η/Χ που δημιουργήθηκε καθ΄ υπέρβαση της άδειας και ο οποίος παραμένει ανοιχτός και δεν παραβιάζει κανένα από τα πολεοδομικά μεγέθη (κάλυψη, απόσταση από όρια, επιτρεπόμενο ποσοστό Ημιϋπαίθριων) το πρόστιμο υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό, προφανώς αφορά σε Η/Χ που γίνονται σε βεράντες που δημιουργούνται από κλιμάκωση κτιρίων.

 

- (ΣΤ΄7) Όταν δεν υπάρχει άδεια οι Η/Χ υπολογίζονται με αναλυτικό.

 

IAΣΟΝΑ, af.civileng και ekkippp σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σχετικά με το ερώτημά μου. Οντως ΙΑΣΟΝΑ, σωστά υποψιάστηκες, δεν υπάρχει κανένα πλάγιο όριο κλεισμένο, σε αυτό το στέγαστρο!.

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτη παράβαση αν ξεπερνάει η κατασκευή το 2,20 είναι ΚΧ με υπέρβαση ύψους.

Αυτό με το ύψος δεν προβλέπεται από πουθενά.

Αλλά αν θέλουμε να ελέγξουμε το ύψος, τότε θα πρέπει να ελέγξουμε το πραγματοποιούμενο ελεύθερο ύψος, σύμφωνα με το παρακάτω.

2. Πραγματοποιούμενα ελεύθερα ύψη:

2.1. Το πραγματοποιούμενο ελεύθερο ύψος χώρου κτιρίου ισούται με τον λόγο του καθαρού όγκου του προς το εμβαδόν της επιφανείας του δαπέδου του.

Για τον υπολογισμό τόσο του καθαρού όγκου, όσο και του εμβαδού της επιφανείας του δαπέδου, δεν λαμβάνονται υπόψη τα τμήματα του χώρου που έχουν ελεύθερο ύψος μικρότερο από 2,00 μ.. Για τον υπολογισμό του καθαρού όγκου λαμβάνεται υπόψη η κατώτατη επιφάνεια της οροφής ή της ψευδοροφής, όπως διαμορφώνεται με ή χωρίς κλίση και με ή χωρίς δοκούς ή άλλα δομικά στοιχεία. Σε περίπτωση, όμως, κατά την οποία η απόσταση ανάμεσα στις δοκούς (κενό) ή τα άλλα δομικά στοιχεία που τυχόν υπάρχουν κάτω από την οροφή ή την ψευδοροφή είναι μικρότερη από 1,50 μ. ή το ύψος του δομικού στοιχείου είναι μεγαλύτερο από το μισό της παραπάνω απόστασης, δεν προσμετράται στον καθαρό όγκο του χώρου, το τμήμα του που βρίσκεται ανάμεσα στα δομικά αυτά στοιχεία (κενό).

 

Αλλά και πάλι δεν συμφωνώ διότι οι ορισμοί κύριος και βοηθητικός χώρος στον ν4014 δεν σημαίνουν το ίδιο με τον ΓΟΚ, από την στιγμή που αποθηκευτικό χώρο σε όροφο ο ν4014 τον θεωρεί Κ.Χ. ενώ ο ΓΟΚ Β.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς αποθηκευτικό χώρο σε όροφο? Δηλαδή εάν έχω αποθήκη στο δώμα, θα την βάλω ΚΧ ?

Προσωπικά... αποθήκη = ΒΧ.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου το έχω διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι που.

Αλλά έστω.

Το υπόγειο το ελέγχουμε αν είναι κύριας χρήσης (λόγω ύψους κλπ);

Το πατάρι;

Την σοφίτα γιατί να την ελέγξουμε;

Link to comment
Share on other sites

Κάπου το έχω διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι που.

Αλλά έστω.

Το υπόγειο το ελέγχουμε αν είναι κύριας χρήσης (λόγω ύψους κλπ);

Το πατάρι;

Την σοφίτα γιατί να την ελέγξουμε;

Ο καθένας κάνει ότι θέλει... Δηλαδή αν το υπόγειο είναι 3,00μ ύψος το περνάς ΚΧ και αν είναι 2,50μ το περνάς ΒΧ;

Διπλάσιο πρόστιμο;

Κάποιος να μας διαφωτίσει όμως με το τι κάνουμε γιατί κι εγώ τώρα έχω μερικές περιπτώσεις με υπόγεια...

Και καλά εσείς έχετε μία εμπειρία πολλών ετών... Εγώ έχω μηνών...

Οπότε τα φώτα σας κύριοι!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που "γίνονται" και "ακούγονται" γύρω μας, ...."κάηκαν οι λάμπες μου" και δυστυχώς το μόνο "φως" που διαθέτω προς το παρόν (μέχρι να πεταχτώ στον Σκρέκη για να τις αντικαταστήσω) είναι ...εσωτερικό!!!

 

Υ.Γ.

Πάντως, να ξέρεις ότι, όταν είναι υπόγειο, είναι υπόγειο και το πρόστιμό του για τον 4014 υπολογίζεται ως ΒΧ.-

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Είτε φαίνεται στην ΟΑ είτε όχι;

Αν είναι υπόγειο που έχει ξεμπαζωθεί και έχει δημιουργηθεί αυλή;

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Ναι, επίσης είτε είναι 2,40 μ. είτε είναι 3,40 μ.

Και για να μην ..."παρεξηγηθώ", όλα αυτά, για τις δηλώσεις του 4014 και μόνο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.