Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

αυτη ειναι η απορια μου. την δευτερα που θα πληρωθει το παραβολο των 2000 ευρω θα δω τι υπολοιπο θα μου πει το συστημα. μηδεν ή 1600 ? θα ενημερωσω εδω. για να το γνωριζουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μηδέν θα σου πει. Don't worry... :)

Έχω κάνει ανάλογη περίπτωση όπου κάποια τετραγωνικά (< 100) πάνε προς έκδοση άδειας και είχε και δύο λοιπές παραβάσεις, οπότε όταν πλήρωσα 1000 παράβολο μου έβγαλε υπόλοιπο μηδεν.

Edited by papalekos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στη συνέχεια το 1997 έκανε σύσταση ...

Πως να το δηλώσω?

Μπορείς να το δηλώσεις ως ΒΧ, αλλά να ενημερωθούν οι ιδιοκτήτες ότι η δήλωση αυτή θα δεσμεύσει τη χρήση του χώρου. Σε περίπτωση μεταβίβασης θα πρέπει να γίνει αλλαγή στο συμβόλαιο.

 

Ερωτηση: Εχουμε πχ. 100μ2 ενος χωρου στον οποιο εχει γινει Υ.Υ. Επιπλεον εντος του χωρου αυτου κατασκευαστηκε καθ'υπερβαση οικοδομικης αδειας ΠΑΤΑΡΙ πχ. 50μ2. Βαζουμε Υ.Υ. και στα 50μ2 του παταριου ή οχι? (αφου δεν υπηρχε αυτος ο χωρος στην αδεια για να πω οτι ειχα "υπερβαση σε σχεση με το υψος της αδειας")

Ρυθμίζεις το πατάρι ως 50μ2 ΥΔ ΒΧ με ΥΥ και τα υπόλοιπα 50μ2 ως ΥΥ ΚΧ χωρίς ΥΔ

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποιώ υπόγειο που έχουν τηρηθεί οι στάθμες και φαίνεται στην οικοδομική άδεια...

Στα τετραγωνικά περνάω και τον χώρο του κλιμακοστασίου που οδηγάει σε αυτό ή όχι;

Εννοείς υπόγειο που έγινε ΚΧ...

Πιστεύω ότι αφού πλέον (ΝΟΚ) τα κλ/σια εξαιρούνται του ΣΔ δεν χρειάζεται να δηλωθεί το κλ/σιο ως ΥΔ

Link to comment
Share on other sites

Μηδέν θα σου πει. Don't worry... :)

Έχω κάνει ανάλογη περίπτωση όπου κάποια τετραγωνικά (< 100) πάνε προς έκδοση άδειας και είχε και δύο λοιπές παραβάσεις, οπότε όταν πλήρωσα 1000 παράβολο μου έβγαλε υπόλοιπο μηδεν.

η κατηγορια της κατοικιας ηταν αλλη κατοικια για να βγει το παραβολο 1000 με <100 τ.μ. .Ε?

γιατι εαν ηταν κυρια και μοναδικη τοτε θα ηταν 500 ευρω. σωστα?

Ας ελπισουμε να γινει ετσι.για να το λες εσυ κατι ξερεις παραπανω. σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

η κατηγορια της κατοικιας ηταν αλλη κατοικια για να βγει το παραβολο 1000 με <100 τ.μ. .Ε?

γιατι εαν ηταν κυρια και μοναδικη τοτε θα ηταν 500 ευρω. σωστα?

 

Σωστά. Γύρω στα 70 τμ, άλλη κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι και από μένα. Ασχολούμαι για πρώτη φορα με τακτοποιήση αυθαιρέτου και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου διευκρινίσει κάποιες απορίες μου παρόλο που έχω διαβάσει αρκετά από τα θέματα του forum.

Μεζονέτα στη Θεσσαλονίκη με Ο.Α του 2006 50τμ και εξάντληση του Σ.δόμησης, πήγανε να τακτοποιήσουν με τον 3843/2010 κάποιες από τις αυθαιρεσίες που είχανε (όχι όλες) αλλά η διαδικασία δεν έχει ολοκληρωθεί και θέλουν να υπαχθούν στον 4014 μαζί με τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες κάτι το οποίο γίνεται από οτι έχω διαβάσει.

Το ερώτημα μου είναι το πως θα περάσω αυτες τις αυθαιρεσίες στο πρόγραμμα των αυθαιρέτων! Θα κάνω μία δήλωση για όλα ή θα κάνω δυο δηλώσεις μία για αυτα που φαίνονται στην Ο.Α και τακτοποιούνται βγαίνοντας από τον 3843/2010 και μία άλλη για αυτά που είναι καθ'υπέρβαση της αδείας?

Το υπόγειο που φαίνεται στην Ο.Α ως αποθήκη έχει γίνει κύριος χώρος κατοικίας (τακτοποίηση με τον 3843/2010) το βάζω σαν Υ.Δ Κ.Χ με μειωμένο συντελεστή 0.5 αλλά ο ιδιοκτήτης έχει φτιάξει άλλα 40τμ, αυτά τα πρόσθετα τετραγωνικά μπαίνουν με τον ίδιο τρόπο? Το ίδιο συμβαίνει και στο ισόγειο και στον 1ο όροφο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις 1 αίτηση ανά ιδιοκτησία (που έχει συσταθεί συμβολαιογραφικά). Σε αυτήν την μια αίτηση τα βάζεις όλα. Φύλλο καταγραφής ανά κατηγορία αυθαιρέτων αφού ομαδοποιήσεις ανά δόμηση, κάλυψη ύψος. Διάβασε και την Θ4. Για τον 3843 εφόσον δεν περαιώθηκε η διαδικασία απλώς συμψηφίζεις το ποσό που πλήρωσε (μαζί και το παράβολο). Εάν περαιώθηκε επιλέγεις εάν θα συμψηφίσεις ή εάν θα κρατήσεις την ρύθμιση των συγκεκριμένων χώρων με τον 3843. Ότι είναι πιο οικονομικό. Το υπόγειο το βάζεις ως ΥΔ ΒΧ και γράφεις στην τεχνική έκθεση πως ο υπολογισμός με τον συγκεκριμένο τρόπο έγινε μόνο για τον υπολογισμό του προστίμου σύμφωνα με τις οδηγίες του ΥΠΕΚΑ. Στην πραγματικότητα είναι χώρος Κύριας χρήσης. Έκανε άλλα 40 τ.μ. Αν εννοείς επέκταση υπογείου και εάν όντως το υπόγειο είναι σε υπόγεια στάθμη με βάση την οικ. άδεια ναι παίρνει συντελεστή 0,5. Πρόσεξε γιατί σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να βάλεις και υπέρβαση συντελεστή κάλυψης. Για τα υπόλοιπα 40 τ.μ. στους ορόφους κανονικά υπέρβαση δόμησης, κάλυψης , πλαγίων αποστάσεων , ύψους εάν υπάρχει τέτοια περίπτωση κ.τ.λ.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπισουμε να γινει ετσι.
sιγουρα 0 υπολοιπο

 

sissy αφου εχεις υπογειο σε συμφερει να το βαλεις με τον 4014 γιατι το προστιμο θα σου βγει μικροτερο σε σχεση με τον 3843 λογω του μειωτ. συντελ.

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.